Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najnovší prírastok do radu objektívov Sony s bajonetom typu E ponúka výnimočné rozlíšenie, pokročilé a tiché automatické ostrenie, nádherný Bokeh a ďalšie funkcie

Spoločnosť Sony uvedením modelu FE 14mm F1.8 GM (model SEL14F18GM) ďalej rozširuje svoje portfólio objektívov s bajonetom typu E – kompaktný, ultraširokouhlý objektív s veľkou clonou F1.8, ktorý umožňuje užívateľom zachytiť svet novými perspektívami, najmä ak fotografujete krajiny, architektúru, hviezdnu oblohu či interiéry.

„Najnovší prírastok do radu G Master spoločnosti Sony, FE 14mm F1.8 GM, poskytuje mimoriadne rozlíšenie, rýchle a tiché automatické zaostrovanie a je pozoruhodne kompaktný,“ prehlásil Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu, divízie Digital Imaging spoločnosti Sony Europe. „Neustále inovujeme na základe potrieb našich zákazníkov a aj naďalej budeme vyvíjať tie najlepšie technológie, aby mohli realizovať svoju kreatívnu víziu.“

Mimoriadne rozlíšenie v kompaktnom a ľahkom vyhotovení

Nový objektív FE 14mm F1.8 GM má kompaktnú optickú konštrukciu, jeho rozmery sú iba 83 mm x 99,8 mm a váži iba 460 g. Na trh prichádza s pokročilou optickou technológiou, ktorá poskytuje vynikajúce rozlíšenie a ohromujúci kontrast. Dva členy XA (extrémne asférické) zabezpečujú vynikajúce rozlíšenie po celej ploche snímky až do rohov a umožňujú kompaktný a ľahký dizajn. Dva sklenené prvky ED (Extra-Low Dispersion) a jeden sklenený prvok Super ED vedú k zdokonaleniu optiky, potláčajú chromatickú aberáciu a poskytujú vynikajúci kontrast a presné vykreslenie pri všetkých nastaveniach clony.

Vďaka maximálnej clone F1,8 môžu užívatelia verne vykresliť bodové zdroje svetla, čo umožňuje zhotovovať astrofotografie alebo fotografovať v ďalších prostrediach so slabým osvetlením bez toho, aby fotografi museli používať extrémne nízke rýchlosti uzávierky. Samotná technológia Sony Nano AR Coating II maximalizuje čistotu a pomáha potlačiť odlesky a tzv. „ghosting“ pri fotografovaní v náročných svetelných podmienkach.

Objektív FE 14mm F1,8 GM zabezpečí pri clone F1,8 nádherný bokeh, a to aj pri ultra širokej 14 mm ohniskovej vzdialenosti. S minimálnou zaostrovacou  vzdialenosťou 25 cm ponúka FE 14mm F1,8 GM rozšírené možnosti na fotografovanie zblízka a nahrávanie videa a vytvára ohromujúci bokeh, ktorý je typický pre prémiové rady objektív Sony G Master. Jeho precízne optické členy XA, mechanizmus kruhovej clony s 9 lamelami a optimálne riadená aberácia navyše umožňujú modelu FE 14mm F1.8 GM vytvárať vynikajúci bokeh na pozadí bez nežiaduceho efektu tzv. „cibuľových krúžkov“ (onion-ring effect).

Pokročilý a tichý autofokus

Pomocou dvoch lineárnych motorov XD (extrémne dynamických) možno presne zaostriť a udržovať ostrenie aj pri fotografovaní s malou hĺbkou ostrosti pri F1,8, čo profesionálnym fotografom poskytuje spoľahlivosť, ktorú potrebujú, aby zvládli prácu v náročných podmienkach. FE 14mm F1.8 GM navyše ponúka tichý AF s minimálnymi vibráciami pro plynulé prechody ostrenia. To je ideálne pre tvorbu video obsahu.

Profesionálna úroveň ovládania a spoľahlivosť

Nový objektív tiež ponúka niekoľko pokročilých a všestranných možností ovládania, vrátane focus hold button, prepínača režimu ostrenia a zaostrovacieho krúžku, ktoré zabezpečujú plynulý a efektívny chod v rôznorodých prostrediach. Ak si potrebujete objektív ešte viac prispôsobiť svojim potrebám, môžete focus hold button priradiť rad funkcií z ponuky v menu fotoaparátu. Model FE 14mm F1.8 GM je tiež vybavený funkciou Linear Response MF pre priame a presné manuálne ostrenie. Disponuje tiež clonovým krúžkom, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie clony. Pre väčšiu tvorivú slobodu má FE 14mm F1.8 GM zadný držiak filtra, do ktorého možno vkladať štandardné listové ND filtre, filtre na korekciu farieb, mäkký filter atď.

Konštrukcia odolná proti prachu a vlhkosti[1] zabezpečuje spoľahlivosť potrebnú pre náročné podmienky. Predná časť objektívu je ošetrená fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje vodu, olej a ďalšie nečistoty. Zadný člen je tiež potiahnutý fluórom, aby zostal povrch pri výmene zadného filtra čistý. Objektív má vstavanú slnečnú clonu, ktorá účinne blokuje okolité svetlo, ktoré môže spôsobiť nežiaduce odlesky a ghosting.

Cena a dostupnosť

Nový FE 14mm F1.8 GM bude k dispozícii v druhej polovici mája u autorizovaných predajcov Sony za orientačnú maloobchodnú cenu 1 600 EUR.

Podrobné informácie o objektíve nájdete na stránke: https://www.sony.sk/electronics/objektivy-fotoaparatu/sel14f18gm

Rad exkluzívnych príbehov, videí a vzrušujúceho nového obsahu zhotoveného najnovšími fotoaparátmi a ďalšími produktmi Sony nájdete tu. Európske fotografické centrum spoločnosti Sony je k dispozícii v 22 jazykoch a obsahuje podrobné informácie o produktoch, súťaže a aktuálny zoznam akcií Sony v každej krajine.

[1] Nezaručuje 100% odolnosť proti prachu a vlhkosti.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.