Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nastupujúca televízna technológia, ktorá verne vyjadruje skutočný zámer tvorcov filmového diela a prináša do vašej obývačky skutočný svet.

Spoločnosť Sony predstavila nový, najvyšší, modelový rad HDR televízorov BRAVIA s rozlíšením 4K, pod označením ZD9. Nová technológia na poli televíznych zobrazovačov so schopnosťou verne reprodukovať najhlbšie odtiene čiernej a jasnejšie zobraziť presvetlené scény aj farebné odtiene skutočného sveta. Nová vlajková loď – rad Z (ZD9) je v hierarchii súčasného portfólia prémiových televízorov 4K HDR spoločnosti Sony, umiestnená nad cenami ovenčenými modelmi XD93 and XD94.

Označenie novinky „Z“ odkazuje na významný skok dopredu a na fakt, že ide o vrchol v oblasti technológie displejov. Túto pokročilú technológiu povyšuje Sony technológiu HDR (High Dynamic Range) s rozlíšením 4K na ešte vyššiu úroveň, ponúkajúcu ultra kontrast a realistickejšie, presnejšie zobrazenie farieb, čím umožňuje vernú reprodukciu autorského zámeru.

Uvádzaný rad BRAVIA 4K HDR televízorov s označením ZD9, je vybavený novovyvinutým obrazovým procesorom pre 4K HDR. Je to procesor X1 Extreme a unikátna technológia podsvietenia zobrazovacieho panelu Backlight Master Drive, ktorá umožňuje docieliť výnimočný kontrast a extrémne presné podanie širokej farebnej škály.

Nový procesor 4K X1 Extreme bol vyvinutý tak, aby sprostredkoval čo najdokonalejší vizuálny zážitok s rozlíšením 4K HDR. Výkon obrazového spracovania v reálnom čase narástol o 40% v porovnaní s uznávaným Sony 4K procesorom X1. Vďaka trom novým technológiám – objektovo orientovanému HDR remasteringu, duálnemu databázovému spracovaniu a vyspelému algoritmu Super Bit Mapping 4K HDR, je akýkoľvek obsah 4K HDR povýšený na úplne novú úroveň.

Objektovo orientované remasterovanie dokáže reprodukovať prostredníctvom optimalizovanej analýzy rôznych oblastí každého záberu (v zobrazenej scéne je teda každý „objekt“ upravovaný nezávisle, nielen ako jednoliaty obraz) a individuálnou úpravou farby a kontrastu každý objekt v zábere s detailnou textúrou, ktorá pôsobí realistickým dojmom. Táto technológia tiež napomáha priblížiť parametre zobrazenia obsahu so štandardným dynamickým rozsahom (SDR) smerom ku kvalite 4K HDR.

Procesor 4K HDR X1 Extreme má okrem súčasnej databázy pre zvýšenie rozlíšenia (up-scaling database) k dispozícii ešte ďalšiu databázu pre redukciu šumu, ktorú je možno nájsť len pri televízoroch spoločnosti Sony. Duálne databázové spracovanie prechádza tisíckami vzoriek obrazu (picture patterns), odstraňuje nechcený šum a zvyšuje tak kvalitu a ostrosť každého obrazu pri rozlíšení 4K.

65_ZD9_Z9D_cw_web2016_3_nowat

Technológia Super Bit Mapping 4K HDR vytvára hladší a prirodzenejší obraz. Výkonným 14-bitovým spracovaním signálu rozkladá a zjemňuje farebné prechody pri 8-bitovom (FullHD) alebo 10-bitovom (4K) signáli a upravuje ich na 14-bitové ekvivalenty farebnej škály so 64-násobkom zobrazených farieb. Zaručuje dokonalé podanie farieb tváre, západu slnka a ďalších záberov, ktoré vyžadujú presnú gradáciu farieb.

Pomocou týchto troch technológií reprodukuje procesor 4K HDR X1 Extreme širokú škálu obsahu v kvalite 4K HDR, ktorá vás vtiahne do deja.

Nový rad ZD9 BRAVIA 4K HDR navyše disponuje technológiou podsvietenia zobrazovacieho panelu Backlight Master Drive, ktorého prototyp spoločnosť Sony predstavila na veľtrhu CES 2016. Backlight Master Drive je precízna technológia využívajúca lokálne podsvietenie a možnosti jeho zosilnenia a regulácie pre ďalšie zvýšenie jasu a kontrastu tak, aby bolo možné skutočne naplno využiť potenciál 4K HDR. Technológia Backlight Master Drive kombinuje presný algoritmus výpočtu podsvietenia spolu s hustým pokrytím podsvetlovacích LED diód a tiež ich konštrukčným rozmiestnením.

Doteraz bolo lokálne podsvietenie (local dimming) riadené v blokoch pozostávajúcich vždy z niekoľkých LED diód. V kombinácii s novým presným algoritmom riadenia podsvietenia je Backlight Master Drive schopný stmaviť, či rozsvietiť každú LED diódu samostatne. Toto riešenie zabezpečuje dokonalú presnosť a teda skutočne nevídaný kontrast a realistickosť.

Unikátna optická konštrukcia LED s kalibrovaným smerom vyžarovania, sústreďuje vyžarované LED svetlo do jednej oblasti a podsvieti požadovanú zónu tak, aby sa docielil vyšší kontrast. Toto riešenie prispieva tiež k eliminácii rozptylu svetla a vzniku nežiaducich odleskov, ku ktorým štandardne dochádza u iných LED televízorov so zadným podsvietením (full-array backlight).

Vyspelá technológia podsvietenia Backlight Master Drive prináša bezprecedentný dynamický rozsah (škála jasu od minimálneho po maximálny) a zobrazený signál tak bude realistickejší ako kedykoľvek predtým; hlboká čierna, mimoriadne jasné svetlé plochy a obraz, ktorý využije všetok potenciál, ktorý 4K HDR ponúka.

Sledovanie TV však nie je obmedzené len na zobrazovací panel – ide omnoho ďalej. Uplatnením princípov rovnakého designového „jazyka“ (slate design/Slice of Living) je pohľad na televízor dokonalý zo všetkých strán. Vďaka tomu, že je rám TV a stolný stojan pri čelnom pohľade čierny, môžete sa oddať strhujúcemu sledovaniu 4K HDR bez rušenia. Zadný pohľad, na rozdiel od bežného TV, neodhaľuje tradičnú spleť prepojovacích káblov, ale podčiarkuje dokonalosť TV ako celku – káble sú vďaka sade „neviditeľných“ krytov (majú rovnaký design a štruktúru ako zvyšok zadnej časti TV) úplne ukryté pred prípadnými pohľadmi a vy tak smelo môžete televízor umiestniť kamkoľvek v priestore. ZD9 – design a funkčnosť v každom smere.

Rad televízorov ZD9 BRAVIA 4K HDR TV využíva moderný operačný systém Android TV s exkluzívnym užívateľským rozhraním spoločnosti Sony. Inovovaný a praktický „Content bar“ (lišty s rýchlym prístupom k ponuke TV vysielania, USB, internetovému obsahu a ďalším zdrojom), ktorý kedykoľvek vyvoláte stlačením tlačidla DISCOVER na diaľkovom ovládači, zjednodušuje a zrýchľuje výber toho, čo chcete v TV sledovať – všetko je ľahko a rýchlo na dosah. Praktickou novinkou je najmä možnosť zmeny poradia zobrazovaných ponúk (zvolíte si, ktorý zo zdrojov signálu chcete mať najviac „po ruke“), k dispozícii sú dve veľkosti zobrazovaných ikon/náhľadov a ďalšie nové úpravy.  Pochopiteľne, k dispozícii je aj rovnako obľúbená funkcia hlasového vyhľadávania obsahu (Voice Search), vďaka ktorej sú k dispozícii hľadané výsledky.

65_ZD9_Z9D_front_screenfill_web2016_3_nowat

Rad ZD9 (uhlopriečka 65”, 75” a 100”) televízorov BRAVIA 4K HDR

  • Kompatibilná so 4K HDR –  schopná prijímať a spracovávať nový štandard televízneho signálu s vyšším kontrastom a živšími farbami z internetových TV služieb a rozhrania HDMI a USB.
  • Je vybavená novým procesorom 4K HDR X1 Extreme, ktorý zlepšuje ostrosť a detaily, presnejšie reprodukuje farebnú škálu a zvyšuje kontrast HD, 4K a HDR videí. Tento špičkový obrazový procesor disponuje tromi novými technológiami: objektovo orientovaným HDR remasterom, duálnym databázovým spracovaním a technológiu Super Bit Mapping™ 4K HDR, ktoré pozdvihnú 4K HDR obsah na vyššiu úroveň.
  • Disponuje technológiou podsvietenia Backlight Master Drive s veľmi hustou štruktúrou podsvetľovacích LED, mimoriadne presným algoritmom pre riadenie podsvietenia (sústredí vyžiarené LED svetlo do jedného miesta a oblasť, ktorá má byť podsvietená je tak omnoho menšia). Toto precízne lokálne podsvietenie zabezpečuje dosiahnutie ultra-vysokého kontrastu.
  • Je vybavená technológiou X-tended Dynamic Range PRO, ktorá prináša lepší kontrast prostredníctvom jeho riadenia na celej ploche zobrazovacieho panelu s možnosťou zníženia jasu a/alebo aj krátkodobého vybudenia jasu (LED boost) v požadovanej oblasti. Ponúka trojnásobný kontrast v porovnaní s bežnými televízormi s LED podsvietením a dokáže vylepšiť kvalitu takmer akéhokoľvek zdroja tak, aby sa blížila kvalite HDR so širším rozsahom jasu.
  • Vďaka zobrazovaciemu panelu TRILUMINOS Display ponúka televízor farby, ktoré sú jasné, intenzívne a presnejšie vykreslené.
  • Využitím unikátnej obrazovej technológie Sony 4K X-Reality PRO a vnútornej databázy pre „rekonštrukciu reality“ (Reality Creation Database) uvidíte úžasné detaily, či už sledujete TV vysielanie, disky DVD alebo Blu-ray, internetové videá, alebo si prezeráte fotografie.
  • Dômyselné (skryté) vedenie káblov v stolovom podstavci (stojane).
  • Model s uhlopriečkou 100” je dodávaný so stojanom na podlahu/stojanom na stôl. Modely s uhlopriečkami 75”/65” sú dodávané iba so stojanom na stôl.
  • Vďaka platforme Android TV objavíte bohatú ponuku sveta filmov, hudby, fotografií, hier, či aplikácií a môžete ťažiť z výhod hlasového vyhľadávania. Prostredníctvom Google Cast môžete jednoduchšie zobraziť obsah zo svojho smartphonu, či tabletu na televízore. S prístupom k ponuke  Google Play môžete jednoduchšie robiť na svojej televízii to, na čo ste zvyknutí zo smartphonu alebo tabletu.
  • Exkluzívna nadstavba ovládacieho rozhrania Content bar od Sony (dostupná stlačením tlačidla DISCOVER) prináša rýchly, pohodlný a intuitívny prístup k ponuke ďalšieho obsahu a zábavy, bez toho, aby došlo k prerušeniu práve sledovaného obsahu.

Nový rad ZD9 televízorov Sony BRAVIA 4K HDR bude uvedený na európsky trh v roku 2016.

Značky: