Nie je hardvérovo najvyspelejší, avšak z používateľského hľadiska je podľa mňa najlepší.

Sony Xperia 5 II je z papierového hľadiska nudný telefón. Sony totiž tradične zmenší svoju vlajkovú loď Xperia 1, zníži rozlíšenie a upraví zopár drobností. Výsledkom je Xperia 5, ktorá v kompaktnejšej podobe prináša výbavu vlajkovej lode za atraktívnejšiu cenu v porovnaní s Xperiou 1.

Tento scenár sme videli pred rokom a opakuje sa aj teraz, keď na trh prichádza druhá generácia oboch zariadení s prívlastkom rímskej dvojky v názve. Avšak odbiť recenziu Xperie 5 II tvrdením, že je to 6,1-palcová Xperia 1 II, to by bola škoda. Dôvod je zrejmý – Xperia 5 II je podľa mňa najlepší telefón, ktorý Sony vyrobilo za posledné roky.

A nie, nemám teraz na mysli čisto hardvérové špecifikácie. Niekomu môže vyhovovať Xperia 1 II s jej 6,5-palcovým 4K displejom. Ten nemá na trhu konkurenciu, minimálne, čo sa rozlíšenia týka. Osobne však preferujem 6,1-palcový displej s Full HD rozlíšením a 120 Hz frekvenciou, ktorý prináša Xperia 5 II. Tieto parametre sú pre mňa z používateľského hľadiska lepšie a praktickejšie.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Špičkový displej s pomerom strán 21:9

Displej Xperie 5 II si tradične zachováva špičkovú kvalitu a výbornú čitateľnosť na priamom svetle. Používanie telefónu či sledovanie videí prináša výborný zážitok a pokiaľ si potrpíte na sledovanie obsahu vo formáte 21:9, potom budete z Xperie nadšení. Tento pomer strán prináša miernu pridanú hodnotu aj v prípade používania dvoch aplikácií v režime rozdelenej obrazovky. Z oboch aplikácií vidíte viac ako na ostatných telefónoch.

Pomer 21:9 je vec, na ktorú si zvyknete alebo nezvyknete. V prípade Xperie 1 II sa mi na výšku pretiahnutý displej zdal až príliš veľký, avšak Xperia 5 II má pre mňa optimálnu veľkosť. Jej rozmery sú 158 × 68 × 8 mm. Do pozornosti dávam najmä šírku, telefón sa výborne drží v jednej ruke – hoci, ovládanie pomocou jednej ruky bude kvôli výške displeja trochu ťažkopádne.

Xperia 5 II je takisto ľahký a tenký telefón. Má hmotnosť 163 gramov a hrúbku 8 mm. Pri držaní sa mi však telefón niekedy doslova strácal v ruke a to je ten najlepší kompliment, ktorý mu môžem udeliť z hľadiska ergonómie. Vlajková loď od Sony takisto poteší všetkých používateľov, ktorí hľadajú prémiový telefón s rovným displejom a systémom Android. Hrany sú mierne zaoblené, avšak obrazovka je rovná a vôbec mi to nevadilo. Práve naopak.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Nechýbajú stereo reproduktory

Sony Xperia 5 II pôsobí prémiovým dojmom. Je to vidieť na pohľad a takisto to budete okamžite cítiť na dotyk. Telefón má na chrbte a na prednej strane ochranné sklo Gorilla Glass 6, ktorý dopĺňa hliníkový rám. Zadnej strane dominuje trojitý zadný fotoaparát v rovnakej konfigurácii, akú ponúkla aj Xperia 1 II.

V prípade prednej strany si všimnete drobné rámiky nad a pod displejom. V obrazovke teda nie je žiaden výrez či diera. Oceňujem kvalitné stereo reproduktory, ktoré smerujú priamo na používateľa. Výsledkom je výborná a hlasná reprodukcia zvuku, ktorá patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Sony stále ponúka aj funkciu dynamických vibrácií, avšak tej som za posledné roky neprišiel na chuť – telefón vibruje v rytme hudby, resp. podľa výbuchov a iných výrazných zvukov vo videu.

Prednej strane telefónu nemám čo vytknúť. V porovnaní so zvyškom trhu je tento dizajn jedinečný. Zároveň je však praktický a nič mu nechýba. 8 Mpx selfie kamera síce zaostáva za najlepšími selfie fotoaparátmi na trhu, avšak dokáže vytvoriť pekné a použiteľné selfie fotky. Pokiaľ je však pre vás dôležitá tvorba vlogov, Xperia 5 II vás pravdepodobne so záznamom prednej kamery vo Full HD rozlíšení pri 30 fps neuspokojí.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Veľa tlačidiel na pravej hrane

Telefón od Sony však poteší každého, komu chýba 3,5 mm jack vo výbave. Ten sa nachádza na hornej hrane. Na spodnej hrane je USB-C port. Pravá hrana obsahuje podľa môjho názoru prehnane veľa tlačidiel – Sony síce konečne zakomponovalo snímač odtlačkov prstov do bočného napájacieho tlačidla (v minulosti bol snímač odtlačkov vo forme samostatné tlačidla), avšak pridalo hardvérové tlačidlo na spustenie Google Asistenta. To je podľa mňa zbytočné, v niektorých krajinách ho možno ocenia.

Na pravej hrane teda nájdete tlačidlo na reguláciu hlasitosti, napájacie tlačidlo so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov, tlačidlo Google Asistenta a hardvérovú spúšť fotoaparátu. Nastavenie na vypnutie Google Asistent tlačidla, resp. na zmenu jeho funkcie, som nenašiel.

Xperia 5 II má odolnosť IP65/IP68, poháňa ju Snapdragon 865 a vo výbave má 8 GB RAM a 128 GB úložisko. V tomto smere nemám pripomienky, reakcie telefónu sú okamžité a všetko funguje plynulo. Telefón nemá problém ani pri používaní dvoch aplikácií súbežne. Potešilo ma však navýšenie kapacity batérie a to až na 4000 mAh. Telefón som nabíjal po 30 až 40 hodinách, vždy mi ponúkol 4 hodiny aktívneho používania a to aj pri nastavení 120 Hz.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Bezdrôtové nabíjanie chýba

Telefón od Sony podporuje 21 W rýchle nabíjanie, v balení nájdete 18 W nabíjačku. Bezdrôtové nabíjanie nie je k dispozícii. Pri pohľade na bezdrôtovú výbavu nesklame – k dispozícii je Wi-Fi 6 aj Bluetooth 5.1. Samozrejmosťou je NFC. Xperia 5 II má predinštalovaný Android 10, časom príde aktualizácia na 11. verziu. Ku koncu novembra 2020 však táto aktualizácia ešte nebola dostupná.

Xperia 5 II má vo výbave rovnaké zadné fotoaparáty ako Xperia 1 II a takisto využíva optiku Zeiss. Konkrétne ide o trojicu 12 Mpx senzorov s clonou f/1.7 pre hlavný fotoaparát, f/2.4 pre teleobjektív s 3× optickým zoomom a f/2.2 pre ultraširokouhlý fotoaparát. Xperia 5 II robí veľmi pekné fotky vo dne aj v noci – hoci, nespolieha sa tak na následné spracovanie obrazu ako konkurenčné telefóny.

Výsledkom teda môže byť menej dokonalá fotka, tá však prirodzene zachytáva realitu. Veď posúďte sami v galérii, ktorú nájdete na druhej strane tejto recenzie.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Funkcie aj pre profesionálov

Podobne ako Xperia 1 II, aj Xperia 5 II má vo výbave špeciálne aplikácie na fotenie a tvorbu videa, ktoré sú určené pre profesionálov. Týmto aplikáciám sme sa podrobnejšie venovali pri testovaní Xperie 1 II, do pozornosti dávame samostatný článok s redakčným videom, TU. Kľúčová informácia je, že Xperia 5 II (a už aj Xperia 1 II) dokáže fotiť aj do formátu RAW.

Pochváliť treba aj stabilizáciu videa a veľmi rýchle zaostrovanie fotoaparátu, ktorý dokáže ostriť na oko človeka aj domáceho maznáčika. V špecifických situáciách to môže priniesť drobnú pridanú hodnotu v porovnaní s konkurenciou.

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 II. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Recenzia je rozdelená do dvoch častí:

  1. strana: Textová časť recenzie
  2. strana: Galéria fotiek, ktoré sme odfotili pomocou telefónu, verdikt a technické parametre

1 2

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit