Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prihláste sa alebo nominujte podnikateľa zo svojho okolia, ktorý má víziu, odvahu a svojou tvrdou prácou a húževnatosťou vybudoval úspešnú spoločnosť

Spoločnosť EY vyhlasuje ďalší ročník súťaže EY Podnikateľ roka. Víťaz súťaže sa zaradí do medzinárodného spoločenstva najlepších podnikateľov a v júni 2021 bude reprezentovať Slovensko na svetovom finále súťaže v Monte Carle.

Poslaním samotnej súťaže je predstaviť verejnosti výnimočné podnikateľské príbehy, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Odoslať prihlášku je možné do 30. novembra 2020, pričom môže byť nominovaný podnikateľ – fyzická osoba, vlastník alebo spoluvlastník obchodnej spoločnosti, ktorý má rozhodujúci vplyv na jej riadenie a ktorý aktívne pôsobí v jej vedení. Nominovať podnikateľa do súťaže môže ktokoľvek, napríklad aj jeho kolega, zákazník, zamestnanec alebo príbuzný, najlepšie prostredníctvom nominačného formulára na stránkach www.eypodnikatelroka.sk alebo emailom eypodnikatelroka@sk.ey.com.

„Dlhodobým cieľom súťaže EY Podnikateľ roka je oceniť úspešných slovenských podnikateľov. V týchto dňoch a mesiacoch potrebujeme ešte viac ako zvyčajne ukázať širšej verejnosti pozitívne podnikateľské vzory a inšpirovať všetkých, ktorí majú chuť a odvahu začať podnikať,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva: chcel by som vyzvať všetkých podnikateľov, ktorí svojou poctivou prácou vybudovali úspešné spoločnosti, aby sa do súťaže prihlásili. Zároveň sa obraciam na širokú verejnosť, aby nám pomohla objaviť podnikateľské osobnosti zo svojho mesta, pretože o mnohých z nich ešte nevieme. Nominujte podnikateľa, ktorého si vážite, aby sa o ňom mohli dozvedieť aj ostatní a inšpirovať sa jeho podnikateľským príbehom.“

Minuloročným slovenským podnikateľom roka sa stal Juraj Habovštiak, zakladateľ spoločnosti MTS. „Súťaž EY Podnikateľ roka je ideálnou príležitosťou, kde sa vďaka objektívnym kritériám môžeme zamyslieť nad tým, čo robíme dobre a čo by sme mohli ešte vylepšiť. No nie je to len o porovnávaní. Porota je zložená z podnikateľov, ktorí svojimi nápadmi a inováciami vytvárajú lepší svet. Táto súťaž ponúka, okrem inšpirácie, vzácnu chvíľu byť medzi svojimi, ktorí podnikateľom rozumejú najlepšie. Titul EY podnikateľ roka je jedna z mála vecí, ktoré sa nedajú kúpiť. Prináša obrovskú radosť a tiež jedinečný zážitok z reprezentácie Slovenska na celosvetovej súťaži. Je to ocenenie práce všetkých, ktorí s oceneným podnikateľom spolupracujú.” uviedol Juraj Habovštiak o súťaži.

V celosvetovom finále zvíťazila doktorka Kiran Mazumdar-Shaw z Indie zo spoločnosti Biocon Limited, ktorá je jednou z najsilnejších inovatívnych spoločností v oblasti biotechnológií v Ázii. Vďaka aktivitám Bioconu a jeho dcérskych spoločností, ktoré dlhodobo pozitívne ovplyvňujú celosvetovú zdravotnú starostlivosť, majú milióny ľudí s diabetom teraz prístup k cenovo dostupnému inzulínu a milióny ďalších ľudí, ktorí bojujú s rakovinou, reumatickou artritídou a inými oslabujúcimi chorobami, zase prístup k cenovo dostupným biosimilárnym liekom.

Porota sa riadi medzinárodne platnými pravidlami EY. Proces hodnotenia je komplexný a zohľadňuje okrem ekonomických údajov aj osobnosť súťažiaceho, jeho podnikateľský príbeh, stratégiu, medzinárodné pôsobenie a podobne. Porotcovia sa tak okrem iného zamerajú na podnikateľského ducha nominovaného, jeho čestnosť a poctivosť či spoločensky prospešné aktivity.

„Ako banka, ktorá sa profiluje ako moderný a zodpovedný líder pre život a podnikanie, chceme pomáhať ľuďom a firmám k prosperite a meniť Slovensko na modernú krajinu. Preto sme hrdí na to, že môžeme byť exkluzívnym partnerom súťaže EY Podnikateľ roka, ktorá oceňuje úspešných, pracovitých a inšpiratívnych podnikateľov. Veríme, že moderné Slovensko potrebuje úspešné a životaschopné firmy, ktoré sú dôležitým pilierom našej ekonomiky,“ povedal Norbert Hovančák, člen predstavenstva zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy Slovenskej sporiteľne.

Súťažné kategórie

Súťaží sa v kategóriách EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, EY Technologický podnikateľ roka a EY Začínajúci podnikateľ roka. O titul EY Začínajúci podnikateľ roka sa môže uchádzať každý účastník súťaže, ktorý podniká minimálne 2 roky a nie viac ako 5 rokov. Meno držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2020 bude spolu s víťazmi v ďalších kategóriách vyhlásené vo februári 2021.

Víťaza vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z predchádzajúcich víťazov súťaže a podnikateľa posudzuje podľa medzinárodne jednotných kritérií. Nezaujímajú ju len finančné výsledky firmy, ale hlavne zaujímavé podnikateľské príbehy, ktoré sú inšpiráciou a vzorom pre ostatných. Proces hodnotenia je zameraný aj na osobnosť súťažiaceho, jeho čestnosť, stratégiu či spoločensky prospešné aktivity. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Na Slovensku sa súťaž koná od roku 2006.

Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2020

Exkluzívnym partnerom súťaže je Slovenská sporiteľňa, generálnym partnerom je spoločnosť Corwin, hlavným partnerom je spoločnosť SAP Slovensko, partnermi súťaže sú značka Chivas Regal a Slovanet. Automobilovým partnerom súťaže je BMW. Imidž partnerom je značka Marco Mirelli.

Porota súťaže EY Podnikateľ roka 2020

Juraj Habovštiak, predseda poroty, MTS, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2019

Šimon Šicko, Pixel Federation, s.r.o., EY Podnikateľ roka 2018

Michal Weis, IBL Software Engineering, spol. s r.o., EY Podnikateľ roka 2017

Jozef Klein, Asseco Central Europe, a.s., EY Podnikateľ roka 2016

Patrick Hessel, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015

Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014

Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013

Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011

Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010

Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009

Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008

Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave

Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

Norbert Hovančák, Slovenská sporiteľňa, a.s., exkluzívny partner súťaže

Marián Hlavačka, CORWIN a.s., generálny partner súťaže

 

 

 

 

Značky: