Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť HP Inc. predstavila nové prírastky do portfólia radu Z, zahŕňajúceho výrobky určené pre pracovníkov v tvorivých profesiách a náročných používateľov, ktorí požadujú výkon, spoľahlivosť, široké možnosti rozšírenia hardvéru a všestrannosť, aby mohli svoju prácu vykonávať v akomkoľvek pracovnom prostredí.

Dnešní pracovníci potrebujú viac ako inokedy pre svoju prácu správnu technológiu a nástroje, ktoré im umožnia pracovať produktívne, zostať v spojení a spolupracovať s ostatnými bez ohľadu na to, či pracujú z domova, z kancelárie, alebo či sú práve na cestách. Vzhľadom na to, že celých 80 % pracovníkov v tvorivých profesiách a náročných používateľov chce aj naďalej pracovať úplne alebo čiastočne z domova,[xii] zostane aj po opätovnom otvorení kancelárií flexibilita pri výbere možnosti, ako a odkiaľ pracovať, úplne zásadná. Navyše sa 40 % pracovníkov musí počas dňa pri práci z domova presúvať z miesta na miesto kvôli účasti na pracovných schôdzkach,[xiii] čo úplne mení našu predstavu o mobilite pri práci v kancelárii. Spoločnosť HP prispôsobuje svoju technológiu a riešenia tak, aby vyhovovali potrebám mobilnej pracovnej sily. Prichádza s výkonnými strojmi, ktoré ponúkajú výkon v kompaktných rozmeroch, medzi ktoré sa radia napríklad modely ZCentral 4R, Z2 Mini či ZBook Fury. Ponúka tiež inovácie, ktoré idú nad rámec samotného hardvéru a oslovia široké spektrum používateľov počnúc tými, ktorí vo firmách rozhodujú o IT a končiac architektmi či dátovými vedcami.

„Pracovníci v tvorivých profesiách a iní nároční používatelia požadujú používateľskú skúsenosť zodpovedajúcu dnešnému spôsobu práce a života, ktorý sa stal novou normou,“ uviedol Jim Nottingham, generálny riaditeľ a globálny riaditeľ divízie Advanced Compute and Solutions spoločnosti HP Inc. „Naše portfólio produktov radu Z prináša mobilitu, výkon a flexibilitu, aké tvorivá komunita požaduje, spolu s inovatívnymi riešeniami, ako je ZCentral 4R, navrhnutými s cieľom zabezpečiť prístup k najmodernejším technológiám a bezpečnostným riešeniam, aby tvorcovia mohli prichádzať s novými prelomovými počinmi.“

ZCentral 4R: navrhnuté pre prácu na diaľku i možnosti rozšírenia

Spoločnosť HP predstavila pracovnú stanicu ZCentral 4R, ktorá je najvýkonnejšou rackovou pracovnou stanicou s veľkosťou 1U a uplatní sa v odboroch, ako sú médiá a zábava, vývoj produktov, dátová veda či zdravotníctvo. Model ZCentral 4R dokázal vtesnať výkon pracovnej stanice Z4 do racku veľkosti 1U a je tak predurčený pre nasadenie v prostrediach s vysokou hustotou výpočtového výkonu využívajúcich rackové usporiadanie. Stanica je vybavená najnovšími procesormi Intel Xeon® W (s až 18 výpočtovými jadrami) a podporuje grafické karty až do modelu NVIDIA® Quadro® RTX™ 8000. Používateľom pracujúcim na diaľku poskytuje profesionálny výkon, ktorý zvládne aj výpočtovo náročné úlohy. ZCentral 4R tiež poskytuje niekoľko vrstiev zabezpečenia, počínajúc externým uzamykateľným predným panelom, predinštalovaným riešením HP Security Suite, to všetko pri fyzickom zabezpečení v stojatej dátovej skrini.

HP ZCentral je prvá single-source pracovná stanica na svete určená pre prácu na diaľku,[xiv] ktorá s pridaním ZCentral 4R umožňuje pracovníkom ľahšie tvoriť, zostať v spojení a bezproblémovo spolupracovať na diaľku. Nové aktualizácie tohto riešenia sa zameriavajú na dve hlavné výzvy, ktorým v súčasnosti IT oddelenia čelia: správu väčšieho počtu vzdialených zariadení naraz a zvýšené bezpečnostné riziko, ktoré koncové zariadenia používané pri práci na diaľku predstavujú.

Najnovšie aktualizácie a funkcie zahŕňajú:

  • ZCentral Connect[xvi] poskytuje IT oddeleniam flexibilitu umožňujúcu pracovať na diaľku a stále pritom ľahko spravovať pripojenia používateľov, ako aj zdieľať výkon poskytovaný centrálne umiestnenou pracovnou stanicou. ZCentral Connect ponúka zvýšenú úroveň zabezpečenia, ktorá umožňuje zabrániť nespravovaným pripojeniam, sledovať v reálnom čase stav hardvéru pracovnej stanice a aktivovať LED lokátory. To všetko IT správcom, ktorí používajú ZCentral, šetrí čas.
  • ZCentral Remote Boost[xvii] prináša vylepšené nástroje pre prácu s digitálnym perom a predstavuje vylepšené funkcie, ponúkané grafickým tabletom Wacom.[xviii] Umelci, dizajnéri aj technici môžu vďaka tomu prirodzeným spôsobom používať digitálne pero odkiaľkoľvek,[xix] akoby pracovali na miestnom stroji.
  • ZCentral v spojení so službou Device as a Service od spoločnosti HP ponúka viac možností vlastnej konfigurácie a služieb. Vďaka analýze GPU prostredníctvom HP TechPulse poskytuje toto riešenie cenné údaje o použitom hardvéri, softvéri a zabezpečení. Vďaka tomu môžu IT oddelenia prijať informovanejšie rozhodnutia o tom, ako spravovať zariadenia a zabezpečiť flexibilné a na mieru prispôsobené ponuky vrátane zjednodušeného nákupu, dodávok a nasadenia.

Stolné počítače Z2 G5: viac než len hardvér

Nové portfólio stolných počítačov radu Z je vytvorené pre dnešných dizajnérov, ktorí utvárajú svet okolo nás. Nové výkonné pracovné stanice HP základnej úrovne Z2 Mini G5, HP Z2 Small Form Factor G5 a HP Z2 Tower G5 posúvajú najnovší výpočtový výkon na ďalšiu úroveň. Ponúkajú jeho hodnotu vo výške, ktorá bola predtým k dispozícii len na špičkových pracovných staniciach, za dostupnú cenu všetkým náročným používateľom. Nový rad Z2 prináša zvýšenie výkonu, výkonnejšie napájacie zdroje pre maximálnu konfigurovateľnosť a najlepšiu rozšíriteľnosť na trhu. Teraz je jednoduchšie poskladať si ideálnu a ergonomicky prívetivú domácu kancelársku zostavu, ktorá je špeciálne prispôsobená tak, aby poskytla maximálne pohodlie.

HP Z2 Mini je najvýkonnejšia miniatúrna pracovná stanica na svete pre používateľov v tvorivých profesiách, používajúcich Adobe Creative Suite,[xx] a najvýkonnejšia miniatúrna pracovná stanica na svete pre prácu s aplikáciami SolidWorks a Autodesk[xxi]. Model Z2 Mini využíva nový systém odvodu tepla z medených materiálov, ktorý umožňuje dosiahnuť 1,4-krát vyšší výkon procesora[xxii] a 3-krát lepší výkon GPU[xxiii], než dosahoval jeho predchodca. Používatelia v tvorivých profesiách sa teraz môžu s istotou vysporiadať s náročnými úlohami, ako je vykresľovanie fotorealistických 3D modelov s využitím plného výkonu a pri minimálnej hlučnosti. Z2 Mini v kombinácii so Z displejom ponúka oproti iným komerčným riešeniam nielen výborný pomer ceny a výkonu[xxiv], ale vytvára aj kompletnú zostavu pre domácu kanceláriu s možnosťou spolupráce vďaka prepojeniu zariadení Z2 Mini alebo vďaka obyčajnému zdieľaniu výkonu pri vzdialenej spolupráci prostredníctvom funkcie ZCentral Remote Boost.

Z2 Small Form Factor a Z2 Tower prinášajú vysoký výpočtový výkon a väčšiu rozšíriteľnosť pri menšom rozmere zariadení. Model Z2 Small Form Factor je možné osadiť procesormi až do verzie Intel® Xeon® W a grafickou kartou NVIDIA Quadro 3000. Táto výbava poskytuje výnimočný výkon a funkcie, vrátane zrýchleného ray tracingu a umelej inteligencie, v šasi o 19 % menšom než predchádzajúce generácie. Model Z2 Tower je pre používateľov v tvorivých profesiách považovaný za štandard v oblasti výkonu pracovných staníc základnej úrovne. Vďaka modelu Z2 Tower môžu teraz používatelia spúšťať viacvláknové aplikácie pri súčasnom spracovaní ďalších úloh naraz, a to s pomocou grafickej karty NVIDIA Quadro RTX 6000 a procesora Intel® Xeon® v elegantnom šasi o 15 % menším než predchádzajúce generácie.

Z Book: ničím neobmedzený výkon modelu,[xxv] ktorý je teraz ešte menší

V minulosti tvorcovia obsahu museli voliť medzi výkonom a mobilitou. Dnešní nároční používatelia hľadajú vyšší výkon, spoľahlivosť, ľahké a tenké prevedenie, ktoré je odolné a ľahko sa používa pri pohybe po dome, s dlhou životnosťou batérie pre prácu kdekoľvek. Vďaka modelom ZBook Fury a ZBook Power získajú tvorcovia obsahu a dátoví vedci potrebný výkon s plnou škálovateľnosťou vo veľkosti, ktorá sa ľahšie prenáša.

Zariadenie ZBook Fury poskytuje používateľom výkon stolného počítača bez kompromisov[xxvi] a bez ohľadu na to, či pracujú v domácej kancelárii alebo na kuchynskom stole. Model ZBook Fury 15 je teraz o 12 % menší ako predchádzajúce generácie a ZBook Fury 17 je tento rok o 29 % menší, ide teda o najmenšiu mobilnú pracovnú stanicu s uhlopriečkou 17 cm a grafickou kartou RTX 5000[xxvii]. Vďaka profesionálnej grafickej karte NVIDIA až do verzie Quadro RTX 5000 alebo AMD Radeon™ RX prináša ZBook Fury špičkový výkon pracovnej stanice pre akúkoľvek vizualizáciu – od dátovej vedy cez strojové učenie až po aplikácie pre 3D vykresľovanie – pri súčasnom spracovaní viacerých úloh naraz.

Vďaka tepelnému riešeniu Z VaporForce je možné dosiahnuť špičkový výkon, pretože používatelia súčasne používajú CPU aj GPU. Táto nová schopnosť pri modeli ZBook Fury je dôležitá pre prácu s fotografiami a videom ako súčasť niekoľkých pracovných postupov a v prípadoch, keď technickí odborníci, architekti, dizajnéri a kreatívni pracovníci používajú viac aplikácií. Pre pracovné postupy, kde veľmi záleží na presnosti farieb, technológia novej generácie Dream Color zobrazuje presne obsah na obrazovke s továrenskou kalibráciou pre ľahký zážitok, bez nutnosti ďalšieho nastavenia. Displeje PANTONE Validated™ spĺňajú pri simulácii kompletného rozsahu reálnych farieb PANTONE® kritériá technickej vernosti farieb31. To znamená, že kreatívni tvorcovia môžu navrhovať svoje výtvory s jedinečnou istotou.

Zariadenie ZBook Power, ktoré je finančne najdostupnejšou mobilnou pracovnou stanicou HP, ponúka dostupný výkon zariadenia ZBook. Prináša ideálne riešenie pre študentov technických odborov s dôrazom na kreativitu. Mobilná pracovná stanica ponúka rýchly výkon a vylepšené tepelné vlastnosti, umožňujúce mať grafickú kartu až do verzie NVIDIA Quadro® T2000 a procesory Intel® Xeon® alebo Core i9 v šasi, ktoré je teraz o 19 % menšie, o 11 % tenšie a o takmer 10 % ľahšie ako predchádzajúce generácie.

Software Data Science: zrýchlenie prediktívneho modelovania

Pri vybraných modeloch Z pridá spoločnosť HP možnosť továrenskej inštalácie systému Canonical Ubuntu Linux a predinštaláciu najobľúbenejších výkonných nástrojov dátových vedcov. Vďaka tejto možnosti môžu vedci a študenti dátových vied začať produktívne pracovať hneď prvý deň po vybalení zariadenia.

Udržateľnosť: ideme príkladom

Spoločnosť HP je hrdá na to, že ponúka najudržateľnejšie portfólio osobných počítačov na svete, a je odhodlaná pokračovať vo svojom úsilí v starostlivosti o životné prostredie.[xxix] Spoločnosť HP k finálnej montáži 67 % svojich počítačov a monitorov po celom svete využíva zo 100 % elektrinu z obnoviteľných zdrojov.[xxx] Rad Z ďalej pridáva udržateľné produkty obsahujúce plasty, ktoré by inak skončili v oceánoch, a recyklované materiály. Inovuje v každom ohľade počnúc balením a končiac energetickou účinnosťou.

Dostupnosť a ceny:

  • HP Z2 Mini G5, SFF a Tower budú na Slovensku v predaji od konca októbra za ceny od 590 Eur bez DPH.
  • HP ZBook Fury 15 a 17 budú na Slovensku v predaji od októbra za ceny od 1490 Eur bez DPH.
  • HP ZBook Power G7 bude na Slovensku v predaji od konca októbra za ceny od 750 Eur bez DPH.
  • HP ZCentral 4R bude na Slovensku v predaji od novembra. Ceny budú oznámené neskôr.

[i] V režime najlepšieho výkonu a pri pripojení k elektrickej sieti.

[ii] Na základe informácií od OEM, ktoré sa zaoberajú návrhom, vývojom a podporou hardvéru aj softvéru, určeného pre centralizované pracovné stanice, a podporujúce využitie výkonu vzdialenej grafickej karty, údaje k októbru 2019.

[iii] Na základe internej analýzy spoločnosti HP hodnotiacej parametre rackových pracovných staníc veľkosti 1U so zameraním na špecifikácie procesora, grafickej karty, pamäte a napájacieho zdroja, údaje k 1. septembru 2020.

[iv] Na základe internej analýzy spoločnosti HP hodnotiacej grafické parametre rackových pracovných staníc, údaje k 1. septembra 2020.

[v] Na základe internej analýzy spoločnosti HP zameranej na miniatúrne pracovné stanice s certifikáciou ISV, údaje k 1. septembru 2020. Výkon postavený na výkonnom procesore, grafickej karte, pamäti a napájacom zdroji.

[vi] Na základe internej analýzy spoločnosti HP zameranej na stolné pracovné stanice s certifikáciou ISV, údaje k 1. septembru 2020. Výkon postavený na výkonnom procesore, grafickej karte, pamäti a napájacom zdroji.

[vii] Na základe internej analýzy spoločnosti HP hodnotiacej vstupné pracovné stanice základnej úrovne, ktoré nie sú určené na hranie, s minimálne tromi certifikátmi ISV a s voliteľnou profesionálnou grafickou kartou dodávané pod samostatnou značkou pre pracovné stanice, údaje k 1. septembru 2020. Najrozšíriteľnejšie z hľadiska počtu pozícií, slotov PCIe, celkového počtu portov, podporovaného napájacieho zdroja a podporovaných 3D grafických kariet.

[viii] V režime najlepšieho výkonu, pri zapojení do elektrickej siete

[ix] Na základe internej analýzy spoločnosti HP hodnotiacej 15-palcové mobilné pracovné stanice, ktoré nie sú určené na hranie, s minimálne tromi certifikátmi ISV a voliteľnou profesionálnou grafickou kartou, dodávanou pod samostatnou značkou pre pracovné stanice, stav k 1. septembru 2020. Najrozšíriteľnejšie z hľadiska celkového počtu podporovaných možností konfigurácie CPU, GPU, pamäte, I/O slotov a napájacích zdrojov.

[x] Na základe internej analýzy spoločnosti HP zameranej na 17-palcové mobilné pracovné stanice s certifikáciou ISV, údaje k 1. septembru 2020. Najmenší z hľadiska objemu.

[xi] Na základe internej analýzy spoločnosti HP.

[xii] Proprietárny prieskum spoločnosti HP, 2020.

[xiii] Proprietárny prieskum spoločnosti HP, 2020.

[xiv] Na základe informácií od OEM, ktoré sa zaoberajú návrhom, vývojom a podporou hardvéru aj softvéru, určeného pre centralizované pracovné stanice, a podporujúce využitie výkonu vzdialenej grafickej karty, údaje k októbru 2019.

[xv] V režime najlepšieho výkonu a pri pripojení k elektrickej sieti.

[xvi] Funkcia HP ZCentral Remote Boost nie je na všetkých pracovných staniciach Z predinštalovaná, možno si ju ale stiahnuť a prevádzkovať na všetkých počítačoch a notebookoch radu Z bez nutnosti zakúpenia licencie. Pre zariadenia iných radov je vyžadované zakúpenie trvalej individuálnej alebo plávajúcej licencie pre súbežne používané verzie a zakúpenie softvérovej podpory ZCentral Remote Boost. RGS vyžaduje operačné systémy Windows, RHEL (7 alebo 8), UBUNTU 18.04 LTS alebo HP ThinPro 7. Operačný systém MacOS (10.13 alebo novší) je podporovaný len na strane príjemcu. Vyžaduje sieťový prístup. Softvér je na stiahnutie na adrese hp.com/ZCentralRemoteBoost.

[xvii] Funkcia HP ZCentral Remote Boost nie je na pracovných staniciach Z predinštalovaná, možno si ju ale stiahnuť a prevádzkovať na všetkých počítačoch a notebookoch radu Z bez nutnosti zakúpenia licencie. Pre zariadenia iných radov je vyžadované zakúpenie trvalej individuálnej alebo plávajúcej licencie pre súbežne používané verzie a zakúpenie softvérovej podpory ZCentral Remote Boost. RGS vyžaduje operačné systémy Windows, RHEL (7 alebo 8), UBUNTU 18.04 LTS alebo HP ThinPro 7. Operačný systém MacOS (10.13 alebo novší) je podporovaný len na strane príjemcu. Vyžaduje sieťový prístup. Softvér je na stiahnutie na adrese hp.com/ZCentralRemoteBoost.

[xviii] Pero a tablet Wacom sa predávajú samostatne.

19 Podľa špecifikácie.

[xx] Na základe internej analýzy spoločnosti HP zameranej na pracovné stanice s certifikáciou mini ISV, údaje k 1. septembru 2020. Výkon postavený na výkonnom procesore, grafickej karte, pamäti a napájacom zdroji.

[xxi] Na základe internej analýzy spoločnosti HP hodnotiacej miniatúrne stolné pracovné stanice, ktoré nie sú určené na hranie, s minimálne tromi certifikátmi ISV a voliteľnou profesionálnou grafickou kartou, dodávanou pod samostatnou značkou pre pracovné stanice, stav k 1. septembru 2020. Najvyšší výkon založený na použití maximálnych dostupných špecifikácií procesora, grafickej karty, pamäte a napájacieho zdroja.

[xxii] Na základe porovnávacích testov Cinebench R20, porovnanie i9-10900K s i9-9900K, výsledky sa môžu líšiť.

[xxiii] Na základe porovnávacích testov Geekbench 4.3.4 porovnávajúcich Z2 Mini G5 (Intel® Core ™ i9-10900, NVIDIA® Quadro® T2000 Driver 442,50, 32 GB, 1 TB NVMe, Windows).

[xxiv] Na základe internej analýzy spoločnosti HP.

[xxv] V režime najlepšieho výkonu, pri zapojení do elektrickej siete.

[xxvi] V režime najlepšieho výkonu, pri zapojení do elektrickej siete.

[xxvii] Na základe internej analýzy spoločnosti HP zameranej na 17-palcové mobilné pracovné stanice s certifikáciou ISV, údaje k 1. septembru 2020. Najmenší z hľadiska objemu.

[xxviii] V režime najlepšieho výkonu a pri pripojení k elektrickej sieti.

[xxix] Platí pre počítače, pracovné stanice a displeje HP vyrobené po januári 2019. Na základe získaných certifikácií Gold a Silver EPEAT®, ktoré potvrdzujú splnenie všetkých požadovaných kritérií a dosiahnutie 50 – 74 % z celkového počtu možných bodov v hodnotení v súlade s normou IEEE 1680.1-2018 EPEAT® v prípade certifikácie EPEAT® Silver a 75 – 100 % v prípade certifikácie EPEAT® Gold. Stav sa v jednotlivých krajinách líši. Viac informácií nájdete na internetových stránkach www.epeat.net.

[xxx] Na základe spotrebiteľských a komerčných počítačov a monitorov spoločnosti HP dodaných v roku 2019. 100 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je dosiahnutých vďaka zakúpeniu kreditov obnoviteľných energetických zdrojov (REC) a medzinárodných kreditov obnoviteľných energetických zdrojov (I-REC) podľa definície EPEAT®.

Značky: