Spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. (PMSK) uviedla na trh elektronický systém na zahrievanie tabaku IQOS a bezdymové tabakové náplne HEETS.

IQOS je elektronické zariadenie, ktoré zahrieva špeciálne navrhnuté tabakové náplne (HEETS) na teploty výrazne pod hranicou spaľovania a vytvára tak tabakový aerosól, ktorý poskytuje pravú chuť tabaku a prináša uspokojenie podobné fajčeniu cigariet.

Takýmto spôsobom sa znižuje úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v priemere o 90 až 95 % v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej pre výskumné účely. Tabakové náplne HEETS, ktoré sa používajú so zariadením IQOS sú momentálne distribuované v 12 slovenských mestách na 400 predajných miestach a PMSK plánuje ďalšie rozširovanie ešte tento rok. Zariadenie IQOS je dostupné prostredníctvom tzv. IQOS partnerov a vo vybraných maloobchodných predajniach a tabakoch.

Na komunikáciu s dospelými zákazníkmi prevádzkuje Philips Morris stránku www.myiqos.com. „Predstavenie systému IQOS na Slovensku je významným míľnikom na našej ceste – jedného dňa – nahradiť klasické cigarety bezdymovými alternatívami so zníženým rizikom. Veríme, že to bude tak v prospech dospelých fajčiarov ako aj spoločnosti ako celku,“ hovorí Alina Vicovan, generálna riaditeľka Philip Morris Slovakia.

IQOS bol prvýkrát predstavený v Japonsku a Taliansku v roku 2014 a momentálne je k dispozícii v 28 krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky. Približne 3 milióny fajčiarov cigariet po celom svete už prešlo na IQOS. Na Slovensku je IQOS zariadenie dostupné za odporúčanú maloobchodnú cenu 99 EUR.

Pre registrovaných zákazníkov je pripravená špeciálna limitovaná ponuka, tzv. „Registračná ponuka“, za 66 EUR, ktorá obsahuje IQOS zariadenie a jeden kartón tabakových náplní HEETS. Odporúčaná maloobchodná cena tabakových náplní HEETS je pritom 3,50 EUR za jedno dvadsať kusové balenie a 35 EUR za kartón s desiatimi baleniami po 20 kusov. Náplne HEETS prichádzajú v troch chuťových variantoch – silnej tabakovej, slabšie a mentólovej.

Spoločnosť Philip Morris International (PMI) investovala do výskumu a vývoja výrobkov so zníženým rizikom za posledné roky viac ako 3 miliardy dolárov. Na výskume sa podieľa viac ako 430 vedeckých pracovníkov a expertov vo výskumných centrách vo Švajčiarsku a Singapure. Spoločnosti bolo udelených 2 350 patentov a v súčasnosti má podaných viac ako 3 750 patentových žiadostí súvisiacich s bezdymovými výrobkami. PMI zároveň oznámila investície viac ako 1,5 miliardy dolárov do nových výrobných kapacít na bezdymové tabakové náplne HEETS. Investície budú rozdelené na vybudovanie nových závodov v Nemecku a Taliansku a na transformáciu existujúcich tovární na cigarety v Rumunsku a Grécku.

Doterajšie štúdie PMI poukazujú na znížené riziko a indikujú, že IQOS predstavuje pravdepodobne lepšiu alternatívu ako fajčenie cigariet.

Doterajšie zistenia sú nasledovné:

• Aerosól z IQOS obsahuje v priemere o 90 až 95 % nižšiu úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej pre výskumné účely
• Merania pomocou laboratórnych modelov preukázali, že aerosól zo zariadenia IQOS je výrazne menej toxický ako cigaretový dym
• Fajčiari, ktorí prešli úplne na IQOS počas dvoch týždenných a dvoch trojmesačných klinických štúdií, znížili svoju expozíciu 15 škodlivým zložkám. Hladiny zníženej expozície sa priblížili k hladinám pozorovaným u ľudí, ktorí počas trvania štúdie vôbec nefajčili
• Používanie IQOS nemá negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri a IQOS nie je zdrojom pasívneho fajčenia.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.