Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosti Airbus a BMW Group spúšťajú globálnu výzvu Quantum Computing Challenge pre riešenie najväčších výziev v oblastiach letectva a automobilového priemyslu, s ktorými si klasické počítače nevedia poradiť.

Táto výzva je prvou svojho druhu a spája dvoch svetových lídrov v odvetví, aby využili kvantové technológie pre priemyselné využitie v reálnom svete, čím vznikne potenciál pre vytváranie efektívnejších, udržateľnejších a bezpečnejších riešení pre budúcnosť dopravy.

„Toto je ideálny čas pozrieť sa na kvantovú technológiu a na jej potenciálny vplyv na našu spoločnosť. Spojenie s lídrom v tomto odvetví, so spoločnosťou BMW Group, nám umožňuje pozrieť sa na technológiu, pretože potrebujeme preklenúť priepasť medzi vedeckým výskumom a jeho potenciálnym využitím. Hľadáme najlepších študentov vo svojom odbore, doktorandov, akademikov, výskumníkov, start-upy, spoločnosti, alebo profesionálov v tejto oblasti na celom svete, aby sa pripojili k našej výzve na vytvorenie výraznej zmeny v pohľade na to, ako sa lietadlá vyrábajú a lietajú“ hovorí Isabell Gradert, viceprezidentka pre základný výskum a technológiu v spoločnosti Airbus.

„Po úspechu predchádzajúcich ročníkov výzvy Quantum Computing Challenges od spoločností BMW Group a Airbus sa pripravujeme na novú vlnu inovácií skúmajúc technologické možnosti pre udržateľnosť a prevádzkové využitie,“ povedal Dr. Peter Lehnert, viceprezident pre výskumné technológie v spoločnosti BMW Group. „Spoločnosť BMW Group sa jednoznačne zameriava na to, aby sa umiestnila na priesečníku kvantových technológií, globálneho ekosystému a špičkových riešení. Pevne veríme vo veľký pokrok, pokiaľ ide o trvalo udržateľné materiály pre batérie a palivové články s cieľom vytvoriť jedinečnú a efektívnu technológiu, alebo spôsob, ako zlepšiť celkovú užívateľskú skúsenosť s produktmi spoločnosti BMW Group.

Kvantové výpočty majú potenciál výrazne zvýšiť výpočtový výkon a umožniť najkomplexnejšie operácie, ktoré znamenajú výzvu aj pre najlepšie počítače súčasnosti. Najmä pre odvetvia založené na údajoch, ako je sektor dopravy, by táto vznikajúca technológia mohla zohrávať kľúčovú úlohu pri simulácii rôznych priemyselných a prevádzkových procesov, čím by sa otvorili príležitosti pre formovanie budúcich produktov a služieb mobility.

Kandidáti dostávajú výzvu, aby si vybrali jeden, alebo viac problémov: vylepšený aerodynamický dizajn s kvantovými riešiteľmi, budúca autonómna mobilita s kvantovým strojovým učením, udržateľnejší dodávateľský reťazec s kvantovou optimalizáciou a vylepšená inhibícia korózie pomocou kvantovej simulácie. Okrem toho môžu kandidáti predložiť aj svoje vlastné kvantové technológie s potenciálom vyvíjať natívne možnosti využitia, ktoré sa v sektore dopravy ešte len musia preskúmať.

Výzvu organizuje spoločnosť The Quantum Insider (TQI) a delí sa na dve časti: štvormesačnú fázu, v ktorej účastníci vypracujú teoretický rámec pre jedno z daných tvrdení, a druhú fázu, počas ktorej vybraní finalisti implementujú a porovnajú svoje riešenia. Platforma Amazon Web Services (AWS) poskytuje kandidátom príležitosť spustiť svoje algoritmy na ich kvantovej výpočtovej službe Amazon Braket.

Porota zložená z popredných svetových kvantových odborníkov sa spojí s odborníkmi zo spoločností Airbus, BMW Group a AWS, aby do konca roku 2024 vyhodnotili predložené návrhy a udelili jednému víťaznému tímu cenu 30 000 EUR v každej z piatich výziev.

Registrácia sa otvára dnes a prihlášky možno zaslať od polovice januára do 30. apríla 2024 na adresu: www.thequantuminsider.com/quantum-challenge.

Značky: