V poslednej dobe sa objavilo viacero náznakov o ohrození nezávislosti a férovosti najväčšieho cenového porovnávača eshopov – Heureka.sk, vlastnícky prepojeného na Mall.sk/cz, ktoré vyvrcholili k odchodu Alza.sk/cz.

Do redakcie sme dostali oficiálne stanovisko Daniela Večeřu, generálneho riaditeľa spoločnosti HP TRONIC Zlín, ktorá je prevádzkovateľom e-shopu EURONICS.cz, organizátorom siete EURONICS na českom trhu a vlastníkom niekoľkých e-shopov, medzi nimi Kasa.cz a Hej.sk. Jeho stanovisko uvádzame v plnom znení:

„Rozhodnutie Alzy chápeme a jej obavy zdieľame a zdieľame tiež pochybnosti o nezávislosti Heureky, najmä vo vzťahu k jej sesterskému e-shopu MALL.cz. Naše pochybnosti ešte zosilneli po tom, čo vlani v decembri vplyvom problémov s logistikou kleslo hodnotenie MALL.cz na Heureke na 88% a napriek tomu, v rozpore s vlastnými pravidlami, Heureka MALLU ponechala modrý certifikát „Overené zákazníkmi“.

Je preto reálne, že v blízkej dobe pristúpime k rovnakému kroku ako Alza.cz. Rozhodujúce pre nás bude, ako nás Heureka presvedčí o svojej skutočnej nezávislosti. Naše doterajšie požiadavky na zmluvne garantovaný, pravidelný, NEZÁVISLÝ AUDIT toho, ako Heureka, respektíve skupina, do ktorej Heureka patrí, nakladá s citlivými dátami, ktoré jej posielajú všetky spolupracujúce e-shopy, Heureka zatiaľ skôr odmieta. Ak svoj postoj nezmení, je náš odchod z tohto zrovnávača veľmi pravdepodobný.

Stále však veríme, že sa nakoniec s Heurekou dohodneme na vytvorení nezávislého kontrolného mechanizmu nakladania s dátami, ktorý by nám a súčasne aj všetkým ostatným e-shopom garantoval, že nedôjde k ich zneužitiu, a že tak Heureka bude aj naďalej môcť zostať miestom, kde zákazník nájde porovnanie ponúk v podstate celého trhu a nie len jeho viac, či menej významnej časti. „

Značky: