Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Popri Povinnom zmluvnom poistení (PZP) , ktoré musí mať každý vlastník motorového vozidla a kryje škody spôsobené na cudzom aute, sa majitelia vozidiel môžu rozhodnúť pre dobrovoľné havarijné poistenie.  Mnohí stoja pred otázkou, či sa v prípade vozidiel, ktoré sú staršie, vôbec oplatí. ČSOB Poisťovňa preto pripravila prehľad, vďaka ktorému môže byť rozhodovanie vodičov a vodičiek o niečo jednoduchšie.

„Všetci to dobre poznáme. Kúpime si nové auto, prípadne dvoj až trojročné jazdené vozidlo a s vidinou všetkých možných škrabancov a rizík si auto okamžite havarijne poistíme. Ale tak ako postupne stúpa vek vozidla, klesá aj naša ochota platiť havarijné poistenie. S argumentom, že to auto už nemá takú hodnotu alebo že zaň platím poisťovni každý rok a nič z toho nemám,” hovorí Michaela Fábryová, riaditeľka Odboru produktov v ČSOB Poisťovni.

Ako dodáva, v prvom rade si treba uvedomiť, že neživotné poistenie, do ktorého spadá aj havarijné poistenie, nie je sporením si na horšie časy, ale slúži na krytie náhodných a nepredvídateľných udalostí. Tie môžu našu peňaženku zastihnúť práve v tej najhoršej chvíli. Preto pri zvažovaní, či havarijné poistenie ešte zaplatiť aj na ďalšie poistné obdobie, ČSOB Poisťovňa odporúča majiteľom a majiteľkám vozidiel položiť si tieto otázky:

  • Akú hodnotu má moje auto v súčasnosti? Orientačne vám pomôže kalkulačka na stránke Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR (IFP Kalkulačka hodnoty automobilov)
  • Ak mi auto ukradnú alebo bude úplne zničené, môžem si dovoliť kúpiť nové?
  • Mám v rodinnom rozpočte rezervu na prípadnú škodu? (priemerné náklady na opravu sa aktuálne hýbu okolo 2000 €, za čelné sklá okolo 500 €)
  • Budú mi limity na asistenčných službách z PZP stačiť? (pri kombinácii PZP a havarijného poistenia od ČSOB Poisťovne sa limity sčítavajú)
  • Kým bude moje auto v servise, mám si od koho bezplatne požičať iné auto?

Akonáhle si na niektorú otázku odpoviete záporne, havarijné poistenie by ste mali určite zvážiť.  „Ak sa vám však výška poistného zdá vysoká, je možné zmeniť poistný balík za tzv. čiastočný. Nie je v ňom krytá krádež vozidla, keďže so stúpajúcim vekom auta je vo všeobecnosti nižšia pravdepodobnosť jeho krádeže. Tak isto je možné prehodnotiť niektoré pripoistenia alebo výšku spoluúčasti, ktorá má vplyv na výšku poistného,“ dodáva M. Fábryová.

ČSOB Poisťovňa tiež ponúka k svojmu PZP pripoistenia z palety rizík havarijného poistenia ako je stret so zverou, poškodenie čelného skla, poškodenie auta živlom a krádež auta.

„Dnes už na rozdiel od minulosti tie je možné si autá svojpomocne opravovať a návšteva servisu je aj pri menších poruchách či škodách nevyhnutná a poväčšine aj nákladná. Preto pri zvažovaní, či sa havarijné poistenie ešte oplatí, určite zvažujte všetky faktory,“ uzatvára M. Fábryová.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.