Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Projekt Sám v múzeu, za ktorým stojí trojica študentov, získal Cenu verejnosti súťaže Via Bona Slovakia. Celospoločenský rozmer aplikácie, ktorá slúži ako interaktívny sprievodca zrakovo postihnutých ľudí, získal aj ocenenie v kategórii Sociálne inovácie.

Ocenenie Via Bona Slovakia sa zameriava na malé, stredné aj veľké podniky, ktoré sú príkladom zodpovedného a férového podnikania a svojimi aktivitami pomáhajú zamestnancom aj okoliu či riešia spoločensky dôležité témy.

Víťaz kategórie Sociálne inovácie

V 19. ročníku Via Bona Slovakia o ocenenie bojovalo 23 firiem a projektov v 8 kategóriách. Kategóriu Sociálne inovácie vyhrala košická spoločnosť T-Systems Slovakia s aplikáciou Sám v múzeu. Ocenenie v tejto kategórii sa udeľuje firme za výnimočný projekt, ktorý má potenciál k celospoločenskej zmene či zlepšeniu kvality života, inovátorský prístup a prepája viacero sektorov.

Som veľmi hrdý na tím z T-Systems Slovakia, ktorý pomohol vytvoriť túto aplikáciu, a zároveň som rád, že práca našich zamestnancov získala uznanie aj za hranicami našej organizácie. Aplikácia Sám v múzeu, expertíza a zručnosti, ktoré boli potrebné k jej vytvoreniu, sú viditeľnými výsledkami zmien, ktoré v spoločnosti robíme. Prechod od dodávania zdrojov k vývoju produktov s pozitívnym potenciálom pre príjmy Deutsche Telekom,“ vyjadril sa Daniel Giebel, generálny riaditeľ T-Systems Slovakia.

Potenciál sprievodcu zrakovo znevýhodnených ľudí

Projekt Sám v múzeu je dielom troch študentov – Veronika Matejová, Filip Hudzík a Marek Haluška. Aplikácia, ktorá slúži ako interaktívny sprievodca pre zrakovo postihnutých s cieľom zvýšiť ich samostatnosť pri pohybe a orientácii v priestoroch múzea, bola spustená začiatkom decembra 2018 v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach.

Časom by sme chceli, aby naša aplikácia možno nahradila ľudského sprievodcu zrakovo postihnutých a poskytovala viac intuitívnych možností. Dodaním projektu sa naša misia nekončí, chceme pokračovať v jeho vývoji a štúdiu poznatkov, ktoré pri tomto projekte získavame,” vysvetľuje Filip Hudzík.

Na jej vývoji sa podieľala spoločnosť T-Systems Slovakia a projekt  Inovačné laboratórium (Innovlab), v ktorom sa spájajú technologické inovácie a túžba zlepšiť životné podmienky obyvateľov košického regiónu.

Innovlab spája spoločnosť T-Systems Slovakia, Univerzitný vedecký park Technicom a Európsky inštitút pre inovácie a technológie v oblasti zdravia. Ako firma chceme naďalej pokračovať v spolupráci s akademickou pôdou a pomáhať realizovať nápady, ktoré vedia pomôcť. Sme radi, že potenciál projektu Sám v múzeu si všimla aj Nadácia Pontis,” hovorí Peter Breyl, projektový manažér T-Systems Slovakia.

Cena verejnosti

Samostatnou kategóriou bola Cena verejnosti, ktorá sa konala prostredníctvom ankety denníka SME. Spomedzi 6 nominovaných projektov si Cenu verejnosti získal projekt Sám v múzeu aj vďaka jeho aplikácii v ďalších priestoroch.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.