Valve na konferencii GDC predstavil „počítačové konzoly“ Steam Machines. Ukázal aj finálny dizajn ovládača.

Steam Machines mali spôsobiť revolúciu v našich obývačkách pred rokom. Nestalo sa tak, Valve koncept zariadení upravil a finálnu podobu prezentoval opäť na konferencii GDC, ktorá prebieha v týchto dňoch. Steam Machines sú počítačové konzoly – zariadenia s kompaktnými rozmermi, ktoré majú získať svoje miesto v našich obývačkách (ideálne by mali nahradiť bežné konzoly).

Ich výhodou je otvorenosť. Nakoľko ide o počítače, zariadenia budú dostupné vo viacerých prevedeniach. Líšiť sa budú hlavne hardvérovými komponentami. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj odlišná funkcionalita. Takýmto príkladom je najlacnejší Steam Machine, zariadenie Steam Link. V Amerike sa bude predávať za cenu od 50 dolárov (u nás predpokladáme cenu na úrovni 50 EUR) a ponúka jedinú funkciu – dokáže streamovať hry z hlavného herného počítača po celej domácnosti. Podmienkou je pripojenie do totožnej Wi-Fi siete.

Hoci Steam Link svojim spôsobom nie je zástupca zariadení Steam Machines, môže ísť o jedno z riešení, ako dostať hry z počítača na televíznu obrazovku. Z praktického hľadiska je rozumnejšie počítač prepojiť s televízorom priamo, avšak Steam Link sľubuje prenos obrazu v rozlíšení 1080p pri 60 Hz. Problémom by nemala byť ani odozva. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že používateľský zážitok nie je totožný – hranie „na priamo“ je samozrejme o kúsok lepšie.

Pomocou tejto škatuľky môžete streamovať hry z počítača po celom dome. Zdroj: Engadget

Pomocou tejto škatuľky môžete streamovať hry z počítača po celom dome. Zdroj: Engadget

Steam Controller dostal analógovú páčku

Ovládač od Valve mal spôsobiť revolúciu. Spoločnosť všetkých prekvapila tým, že bežné ovládacie prvky nahradila dvoma dotykovými plochami. Neskôr sa na ovládači objavili aj klasické tlačidlá a vo finálnej verzii vidíme aj analógovú páčku. Tá je umiestnená v ľavej spodnej časti, napravo jej robia spoločnosť spomenuté tlačidlá. Dominantou ostávajú aj naďalej dotykové plochy.

Reakcie novinárov, ktorí ovládač testovali sa rôznia, preto si počkáme na vlastnú skúsenosť. Ovládač sa objaví na trhu v novembri, spoločne s konzolami. Dostupnosť pre Slovensko je momentálne neznáma. Valve na konferencii prezentoval aj novú technológiu virtuálnej reality s názvom Lighthouse.

Takto vyzerá finálna verzia ovládača. Pribudli tradičné prvky, dominantou sú dotykové plochy. Zdroj: Engadget

Takto vyzerá finálna verzia ovládača. Pribudli tradičné prvky, dominantou sú dotykové plochy. Zdroj: Engadget

  Zdroj: Engadget

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit