Nová verzia má svoju pravidelnú dávku vylepšení a je zároveň prvou v tomto roku.

Predposledná verzia 4.59 z decembra má teda nasledovníka. Aplikácia IrfanView je k dispozícii v 32 a 64-bitovej verzii. Dá sa stiahnuť zo svojho webu ako aj z Microsoft Store. Rovnako je možné aplikáciu používať ako predvolenú na otváranie grafických súborov.

Silnou stránkou je jednoduchosť a rýchlosť. Žiadne zdĺhavé spúšťanie aplikácie. Aj preto sa stala synonymom prehliadača obrázkov už v časoch operačného systému Windows 95. Aplikácia obsahuje vylepšené okno na ukladanie súborov JPEG, teraz s náhľadom a možnosťou meniť zoom priamo v tomto okne. Od tejto verzie zároveň zjednodušuje úpravu vlastného kontextového menu. Popri ďalších zmenách, ktoré autor uvádza vo svojom zozname, sa dostalo aj na aktualizáciu niektorých zásuvných modulov.

Pluginy nie je nutné používať a je na vás, čo chcete mať v systéme. Aj preto sú dodnes oddelenou súčasťou. Na bežnú funkcionalitu tohto programu vám stačí základná inštalácia. Pri sťahovaní pluginov si dajte pozor, aby ste stiahli tie, ktoré patria k správnej bitovej verzii IrfanView. Ich inštalácia je jednoduchá. Stačí ju spustiť a inštalačný program sám vyberie cestu, kam ich treba nainštalovať. Stačí len potvrdiť. Kto pracuje s rôznymi formátmi, fotografuje alebo len chce mať zaručenú kompatibilitu s rozličnými súbormi na prehliadanie, určite si treba pluginy nainštalovať.

Program podporuje tzv. skiny na lištu tlačidiel. Tematické ikony si môžete stiahnuť tu a zamieňať ich za štandardnú grafiku ovládacích prvkov v programe.

Zdroj: IrfanView

Prečítajte si aj:

Značky: