HONOR 70 je štýlový fotomobil, ktorý bol predstavený na veľtrhu IFA 2022. Táto novinka bola natoľko úspešná, že si odniesla celkovo 21 ocenení s titulom „Best of IFA“ a navyše získala ocenenie EISA Best Buy Smartphone 2022-2023.

Netreba sa však čudovať, že tento telefón zaujal odbornú verejnosť. V HONORe 70 sa po prvýkrát predstavil nový fotografický čip IMX800 od Sony, ktorý je jedným z najlepších na svete. Silné zameranie na foto a video výbavu HONOR 70 deklaruje aj dvojitým hlavným fotoaparátorm s 54 MPx senzorom a 50 MPx širokouhlým a macro snímačom. Video je navyše doplnené o úplné novú funkciou Sólové vystrihnutie pre tvorbu portrétnych vlogov. Ako je na tom v porovnaní s konkurenciou vo vyššej strednej triede? HONOR 70 v parametrickom porovnaní so Samsungom A53 5G a novinkou Xiaomi 12T 5G je uvedená nižšie.

Jeden čip vládne všetkým

Od smartfónov vo vyššej strednej triede užívatelia vyžadujú pokročilé fotografické a video funkcie a kvalitu odpovedajúcu cene. Všetky tri mobily tak obsahujú množstvo objektívov, vďaka ktorým sú pripravené na zachytenie akejkoľvek situácie. HONOR 70 má však oproti svojim konkurentom hneď dve veľké výhody.

Prvou je duálny systém 54 MPx a 50 MPx fotoaparátov, ktoré sú si svojimi parametrami takmer rovnocenné.

Druhá výhoda je ešte podstatnejšia. HONOR 70 disponuje novým fotografickým čipom IMX800 od Sony. Tento senzor s veľkosťou 1/1.49″ je momentálne jedným z najlepších na svete a dodáva hlavnému fotoaparátu dostatok svetla, aby boli všetky fotografie jasné, vyvážené a plné nádherných a živých farieb. Finálne fotky navyše vylepší HONOR Image Engine, ktorý pracuje s algoritmami na báze umelej inteligencie. Firma ho vyvíja už niekoľko rokov a je známy aj z vlajkovej lode HONOR Magic4 Ultimate – doteraz neprekonanej jednotky na poli fotografie v známom rebríčku DXOMark.

Samsung A53 ponúka štvoricu fotoaparátov s hlavným 64 MPx snímačom a Xiaomi disponuje taktiež sériou trojice kamier s hlavným 108 MPx snímačom. Tu však treba podotknúť, že viac megapixelov neznamená lepšiu fotografiu, keďže na výslednú fotku majú vplyv ako snímač, tak aj softvér od výrobcu.

Vlogovací kráľ

Keď sa pozrieme na schopnosti videa, HONOR 70 a Samsung A53 technicky ponúkajú takmer rovnaké možnosti. Oba modely natáčajú 4K video v 30 FPS a FHD video v 60 FPS. Xiaomi je vďaka veľkému 108 MPx senzoru schopné točiť až 8K video. HONOR však ponúka navyše novinku v podobe video režimu Sólové vystrihnutie. Tento režim je vo svete úplnou novinkou. Vďaka tomuto režimu je možné simultánne natáčať dve videá naraz, pričom prvé video zaznamená scénu ako celok a druhé video zaznamenáva výrez so zvolenou osobou, ktorá je vďaka umelej inteligencii sledovaná a ostrá počas celej doby záznamu. Užívateľ navyše môže počas nahrávania v reálnom čase voliť medzi jednotlivými osobami vo videu. Vďaka tomuto režimu vám neunikne žiadny detail a ak ste milovníkom koncertov, túto funkciu si zamilujete.  

Jedinečný displej

V tejto smartfónovej triede sa už bavíme o špičkových OLED a AMOLED displejoch, ktoré majú zobrazovaciu frekvenciu 120 Hz. Zatiaľ čo Samsung ponúka 6,5“ FHD displej, HONOR spoločne s Xiaomi majú 6,67“ palcové obrazovky. HONOR 70 pridáva oproti svojim konkurentom ešte jedinečnú technológiu pulznej šírkovej modulácie stmievania (PWM) s frekvenciou 1920 Hz, ktorá emituje okolité osvetlenie pre pohodlné sledovanie displeja aj počas dlhšej doby.

Štýl a ergonómia na prvom mieste

Vyššia stredná trieda smartfónov už dávno nie je iba o najlepšom možnom hardvéri za dostupnú cenu. Tieto smartfóny už musia mať aj svoju identitu a štýl. Aj keď je táto kategória subjektívna, HONOR 70 ponúka z trojice konkurentov najzaujímavejší dizajn a elegantné farby, ktoré majú šancu osloviť široké množstvo nových záujemcov. Samsung a Xiaomi pri svojich modeloch vsadili na konzervatívnejšie dizajny. Objektívne sú však porovnania rozmerov a hmotnosti. HONOR 70 tu naplno dokazuje ako dômyselne bol skonštruovaný. Pri takmer totožných rozmeroch obrazovky ponúka o 10 g nižšiu hmotnosť ako Samsung A53 5G. Novinka od Xiaomi je ťažšia až o 30 g, čo už budete určite registrovať. Bonusom je aj najmenšia hrúbka HONOR 70, ktorá je iba 7,9 mm. Telefón tak napriek svojmu rozmernému displeju ľahko zapadne aj do menších vreciek a kabeliek.

Tak ako je to?

Kategória vyššej strednej triedy je už tradične veľmi vyrovnaná. Ak hľadáte zaujímavý a štýlový smartfón s dôrazom na skvelé fotografie, video a dômyselný displej, HONOR 70 stojí určite za pozornosť.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.