Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • 21. novembra si každoročne pripomíname Svetový deň televízie.
  • Témou tohtoročného Svetového dňa televízie je demokracia.
  • Pre Asociáciu televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) je tento deň príležitosťou zdôrazniť, ako televízia prispieva k posilňovaniu demokratických hodnôt.

21. november je spojený s dátumom prvého Svetového televízneho fóra, ktoré sa uskutočnilo v roku 1996. Televízia sa pritom od svojho vzniku pred viac ako sedemdesiatimi rokmi stala okamžitou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Napriek neustálemu technologickému pokroku a vzostupu digitálnych médií si udržuje významné miesto v spoločnosti.

Generálny riaditeľ skupiny Markíza a predseda predstavenstva ATVS Peter Gažík zdôrazňuje, že okrem zábavy je vplyv televízie na formovanie verejnej mienky a podporu demokracie nespochybniteľný – zvlášť v kontexte súčasných globálnych výziev, ako sú dezinformácie a polarizácia spoločnosti.

„Televízia zohráva kľúčovú úlohu v demokratickej spoločnosti tým, že poskytuje prístup k spoľahlivým a overeným informáciám. To sa ukazuje ako obzvlášť dôležité v súčasnej ére nástupu nových médií. Tie často nemajú žiadny edičný proces a nikto v skutočnosti neoveruje a nekontroluje, čo šíria. Televízia preto musí pokračovať v úsilí prinášať overené a objektívne informácie. Ako vysielatelia zabezpečujeme, že diváci majú prístup k pravdivým informáciám a môžu si vytvárať vlastné názory na základe faktov.“

Televízia je historicky tým médiom, vďaka ktorému mohli diváci a diváčky naprieč celým svetom nielen počuť, ale aj vidieť hlasy a tváre ľudí z rôznych prostredí a kultúr. Jej schopnosť oslovovať široké spektrum divákov a zároveň vytvárať priestor pre rôznorodé názory ju podľa Petra Gažíka stále robí nenahraditeľnou.

„Práve tento globálny dosah prispieva k snahe chrániť toleranciu, vzájomné pochopenie a rešpekt v spoločnosti. Otvorená diskusia a prezentácia rôznych pohľadov sú nevyhnutné pre zdravú demokraciu. A práve televízia umožňuje pochopiť komplexné spoločenské otázky a podieľať sa na verejnej diskusii s obrovským dosahom, čo je základným predpokladom pre fungovanie demokracie.“

Obzvlášť dôležitými ostávajú okrem kredibilného spravodajstva aj náročnejšie odnože žurnalistiky, napríklad investigatíva. Tá spolu s nezávislým spravodajstvom pomáha odhaľovať nespravodlivosť a korupciu, čím televízia ako médium prispieva k transparentnosti a zodpovednosti verejných činiteľov. Technologický pokrok je pritom podľa Petra Gažíka vítaným prínosom, ktorý slovenskí súkromní vysielatelia aktívne využívajú pri oslovovaní širokej skupiny divákov.

Digitalizácia a online platformy nás ako tradičných vysielateľov umožňujú prístup k televíznemu obsahu kdekoľvek a kedykoľvek. To zvyšuje informovanosť občanov a podporuje ich aktívnu účasť na demokratických procesoch. Interaktivita médií umožňuje divákom vyjadriť svoje názory a zapojiť sa do diskusie. Máme výhodu, že vieme pripravovať audiovizuálny obsah na tej najvyššej úrovni – nielen po obsahovej, ale aj kvalitatívne a technickej stránke.

Svetový deň televízie je teda príležitosťou oceniť význam tohto média v našich životoch a spoločnosti – nielen ako zdroj zábavy, ale aj dôležitým prostriedkom vzdelávania a informovania.

„Televízia nám pomáha nám porozumieť svetu okolo nás a podporuje aktívne občianstvo. Vážme si preto jej prínos a pokračujme v jej rozvoji ako nástroja na podporu demokracie. V čase, keď je dôležité podporovať demokratické princípy a slobodu prejavu, zostáva televízia nenahraditeľným médiom pre nás všetkých,“ uzavrel generálny riaditeľ skupiny Markíza a predseda predstavenstva ATVS Peter Gažík.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.