Vďaka nasledujúcim webom sa nielenže zabavíte, ale sa aj kadečomu priučíte.

http://www.hra-hry.sk/

Slovenský online herný portál Hra-hry.sk ponúka hneď niekoľko interaktívnych kvízov, s ktorými si precvičíte svoje doposiaľ nadobudnuté vedomosti z rôznych oblastí. V hre Spoznaj Slovensko si otestujete (ako je už zrejmé zo samotného názvu) poznatky o našom Slovensku. Vašou úlohou je odpovedať na 20 otázok, ktoré sú vždy doplnené obrázkom, pričom na výber máte štyri možnosti.

Po označení jednej z nich sa ihneď dozviete či ste na kvízovú otázku odpovedali správne, alebo nie. Nájdete tu otázky z kategórie Šport, Rieky či mestá na mape, Kraje a okresy, Nárečia, Osobnosti, Geografia, Kde sa narodil / zomrel, Erby miest, Hrady a mosty, Literatúra, História či Evidenčné čísla vozidiel a mnoho ďalších.

Na záver kvízu dostanete štatistické údaje o správnosti vašich odpovedí, ako aj vyhodnotenie vašich vedomostí s označením, na koľko percent ste Slovák.

Druhým vedomostným kvízom, ktorý online server ponúka, je hra vytvorená podľa rovnomennej televíznej súťaže Chcete byť milionárom. V hre musíte správne zodpovedať 15 otázok, ktorých obťažnosť postupne narastá. Na pomoc sú vám k dispozícii traja žolíci. Tak čo, trúfate si byť milionárom?

http://www.kvizy.eu/

„Čo počujem, to nezabudnem. Čo vidím, to si zapamätám. Čo si vyskúšam, tomu rozumiem.“ Týmto veľavravným výrokom najslávnejšieho čínskeho mysliteľa Konfucia sa riadi i nasledujúca webová stránka s názvom Kvizy.eu. Nájdete tu z každého rožka troška. Chcete svoje vedomosti podrobiť skúške z anatómie, filozofie, genetiky či práva? Alebo vás skôr láka hudobná teória, tvorba softvéru alebo matematika?

Vybrať si môžete zo skutočne širokého spektra otázok. Nájdete tu tiež často vyhľadávané testy z autoškoly, ako aj kontrolné otázky týkajúce sa slovenského, českého, anglického, nemeckého, francúzskeho, španielskeho či chorvátskeho jazyka. Každá kategória zahŕňa ďalších niekoľko špecifickejších podkategórií. Následne si už vyberáte zo štyroch možností, ktorých správnosť sa dozviete hneď po označení.

V prípade, že si neviete rady, pomôže vám funkcia odstrániť jednu alebo dve možnosti. Vďaka nej bude rozhodovanie podstatne jednoduchšie. Na ktorú oblasť sa teda ako prvú vrhnete vy?

www.geoguessr.com

Ste fanúšikom cestovania – či už toho ozajstného, alebo aspoň toho prstom na mape? Teraz si môžete otestovať vaše znalosti z geografie prostredníctvom stránky Geoguessr, ktorá prichádza s bohatou zbierkou 360° máp z rozličných kútov sveta.

Myslíte si, že na základe jedného pohľadu rozpoznáte najznámejšie cestovateľské miesta našej Zeme? Uhádnete, ktorá európska metropola, prípadne, ktorý z 52 štátov USA je na obrázku? Nestratíte sa v žiadnej časti Londýna? S prehľadom určíte, ktorý park, futbalový štadión či medzinárodné letisko vidíte pred sebou?

Ak ste odpovedali na predchádzajúce otázky kladne, potom musíte počítať s tým, že všetky miesta budete musieť s čo najväčšou presnosťou označiť na Google mape sveta. Na základe toho, ako ste sa (ne)trafili – s presnosťou na kilometre, vám budú udelené body. Ak si dostatočne veríte, môžete si vo verzii Challenge stanoviť presný čas, za ktorý budete musieť dané miesta rozlúštiť.

www.nationalgeographic.com

Kto by nepoznal National Geographic? Vedeli ste však, že na ich oficiálnej stránke nájdete aj pútavé a najmä náučné kvízy z rozličných oblastí prírody? Vďaka nim si môžete preveriť, aké sú vaše znalosti z ríše zvierat. Viete napríklad, v akých situáciách zvyknú mačky priasť? Alebo podľa akej telesnej črty sa určuje vek leva? Prečo vlci zavýjajú? Ak správnu odpoveď poznáte, výborne, máte prvý bod v súťažnom kvíze.

Ak nie, krátke vysvetlivky National Geographic vám danú problematiku radi objasnia. Na stránke nájdete okrem iného aj otázky orientujúce sa na postreh či schopnosť analýzy a následnej dedukcie. Budete si môcť vyskúšať, ako viete identifikovať zvieratá z veľkých detailov fotografií.

Web National Geographic nezabudol ani na tých menších, ktorých motivuje v bádaní a spoznávaní prírody okolo seba zábavnou a hravou formou, ktorú ponúkajú krátke hry s vydarenou grafikou a príťažlivými obrázkami. Stačí sa len množstvom informácií preklikať. No už teraz je viac než isté, že sa od tejto stránky len tak ľahko neodtrhnete.

quickdraw.withgoogle.com

Veľmi vtipný spôsob vzdelávania ponúka stránka Quick, Draw! Aj keď v tomto prípade sa neučíte vy, ale samotný Google od vás. Vašou úlohou je nakresliť šesť zadaných slov skôr, než uplynie časový limit 20 sekúnd. Google sa na základe použitia umelej inteligencie a neurálnej siete pokúsi vaše výtvory čo najrýchlejšie uhádnuť. Čo je však na celej hre také zábavné? S tipovaním výsledku vášho snaženia sa začne Google od prvej nakreslenej čiary. A preto nemusíme zdôrazňovať, že neraz sa stane, že je od pravdy na míle ďaleko.

Hra sa končí v momente, keď Google uhádne nakreslený predmet, prípadne vtedy, keď vyprší čas. Keďže hra sa učí od každého jedného „umelca“, je zrejmé, že sa pravdepodobnosť uhádnutia kresieb bude postupne zvyšovať. Softvér je ošetrený dokonca aj proti podvádzaniu, akým je napríklad hláskovanie zadaného slova. Čo viac dodať? Rozhodne stojí za vyskúšanie. Tak ako, stále si myslíte, že vo vás drieme druhý Picasso alebo van Gogh?

Ďalšie tipy

www.whathappenedinmybirthyear.com – Retrospektívne si zaspomínajte na udalosti, ktoré sa uskutočnili počas roku vášho narodenia. Ideálna pomôcka pre všetkých, ktorí sa chystajú do vedomostnej súťaže.

www.world-geography-games.com – Otestujte svoje znalosti z geografie pomocou interaktívnych slepých mapiek.

greatlanguagegame.com – Staňte sa expertom na cudzie jazyky. Naučte sa rozpoznať, o aký svetový jazyk ide, výhradne len z jeho počutia.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.