Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Očakáva sa, že výroba elektrických vozidiel v Európskej únii poskočí do roku 2030 z jedného milióna ročne na približne 33 miliónov. EIT InnoEnergy odhaduje, že len v Európe bude potrebné postaviť 20 až 30 tovární na výrobu batériových článkov a ich súvisiaci ekosystém sa bude musieť výrazne posilniť. Plánovaná gigafabrika spoločnosti InoBat bude dodávať batérie pre elektromobily za celosvetovo konkurencieschopné ceny a adresovať tak rastúci dopyt na európskom trhu.

„Jedinečný prístup IFC k riešeniu najväčších svetových rozvojových výziev spočíva v spolupráci s vládami, spoločnosťami zo súkromného sektora a rozvojovými partnermi pri hľadaní, vývoji a poskytovaní inovatívnych riešení. Zároveň vytvárame prostredie, v ktorom môžu súkromné spoločnosti prosperovať,“ povedal Femi Akinrebiyo, globálny manažér Upstream, Manufacturing, Agribusiness & Services v rámci IFC. „Prostredníctvom partnerstva s InoBat sa IFC zameriava na podporu európskeho programu dekarbonizácie a vytvára nové príležitosti pre investície do e-mobility.“

Spoločným cieľom partnerstva je aj škálovať výrobné a výskumno-vývojové kapacity InoBat-u cez vybudovanie gigafabriky na princípe „C2C“ – cradle to cradle. Ide o inovatívne a udržateľné riešenia v rámci celého hodnotového reťazca od výskumu a vývoja batérií, cez výrobu, nabíjacie stanice, skladovanie energie až po recykláciu.

Generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček považuje za úspech, že sa tak silná inštitúcia ako IFC spojila s InoBat a tromi ďalšími partnermi.„Dôvera IFC v našu spoločnosť je pre nás dôležitá. Toto partnerstvo nám umožní výrazne rozšíriť náš ekosystém, podporiť vytváranie udržateľných pracovných miest, ale aj globálnu dekarbonizáciu v súlade s naším plánom „C2C“, ktorý je jadrom nášho podnikania. Posúva nás vpred k úsiliu o najvyššie štandardy udržateľnosti a výkonnosti. Spoločne budeme realizovať našu stratégiu stať sa globálnym lídrom v dodávke a vývoji prémiových elektrických batérií navrhnutých na mieru, ktoré sú prispôsobené pre riešenia elektromobility.“

Ďalšími partnermi InoBat sú globálny ťažobný a kovospracujúci gigant Rio Tinto, či Amara Raja Group, ktorá je poprednou spoločnosťou zaoberajúcou sa priemyselnými a automobilovými batériami v Indii, ale aj Ideanomics, globálna spoločnosť zameraná na urýchlenie komerčného prijatia elektrických vozidiel s cieľom podporiť transformáciu udržateľnosti so sídlom v USA.

Značky: