Výkonné NAS do firmy alebo do náročnej domácnosti. To s jednou zásadnou výhodou. Robustné možnosti NAS získavate v desktopovom vyhotovení, nie v racku.

Široké možnosti tohto NAS riešenia sú dané nielen jeho výpočtovým výkonom, ale aj počtom diskov. Celkovo sa sem zmestí až 6 diskov s veľkosťou 3,5 alebo 2,5 palca a ešte sú tu dva sloty na pridanie M.S SSD diskov. Tie poslúžia ako medzipamäť pri práci s dátami.

Výbava a rozšírenie

Výbava v podobe procesora Intel Xeon D-1527 ukazuje, že toto bude primárny server na čokoľvek sa rozhodnete. Dá sa využiť ako zálohovacia stanica, nástroj na prevádzku virtuálnych strojov alebo osobnej kancelárie. Všetky dáta budete mať u seba a ostatní k nim budú mať prístup nielen v lokálnej sieti, ale aj cez internet.

Podľa počtu diskov a vašich požiadaviek je k dispozícii niekoľko nastavení do poľa RAID. So všetkým vám pomôže aplikácia Storage Manager v systéme Synology DSM. K tomuto NAS sa dá pripojiť diskové pole Synology Expansion Unit DX517, a to hneď dvakrát. Každé má priestor na 5 diskov a vy tak môžete mať doma dátový server so 16 diskami. Kapacitu by ste takto rozšírili až na neuveriteľných 256 TB. V základe ponúka NAS možnosť použiť disky do celkovej kapacity 96 TB.

Synology DS1621xs+

Synology DS1621xs+

Sieťové pripojenie

Je dimenzované do náročnej dátovej prevádzky. Stanica má pripojenie na 10 GbE sieť. Tým získavate skutočnú rýchlosť na prácu veľkého tímu ľudí. Do firmy je to ako stvorené. Môžete si na systéme rozbehať vlastné emaily, webovú stránku alebo virtuálny systém. Zariadenie je vhodné aj na pripojenie cez router s Wi-Fi 6 a gigabitový LAN port routeru. Pri inštalácii či kopírovaní dát to pri takomto prepojení vyzeralo ako práca s externým USB 3.0 diskom. Na základe odozvy a pohotovosti zariadenia sa nedalo na prvý pohľad poznať, že dáta sa v skutočnosti nenachádzajú v počítači.

V každom prípade je dostupnosť rýchleho LAN pripojenia kľúčovou záležitosťou pre tento model NAS. 10 GbE porty tu máte hneď dva, a tak sa dajú využiť na zrýchlenie dátového prenosu v jednej sieti a nakoniec je tu ešte tretí LAN port, ten s rýchlosťou 1 GbE. K tomu sú tu dva USB 3.0 porty na zadnej strane a jeden na prednej a dva porty eSATA.

Zadná strana s portami na pripojenie ďalších zariadení alebo do LAN

Zadná strana s portami na pripojenie ďalších zariadení alebo do LAN

Virtuálny počítač

Popíšeme jeden z vhodných scenárov využitia modelu Synology DS1621xs+, pričom stačí stiahnuť doplnok Virtual Machine Manager z aplikačného obchodu. Sprevádzkovanie virtuálneho systému je otázkou skopírovania inštalačného ISO obrazu na disk v NAS a ďalej je to také jednoduché, ako napríklad nastavenie virtuálneho stroja cez VMware Workstation.

Čo sa týka bezpečnosti, sú tu rôzne možnosti ako nastaviť oprávnenia pre používateľov alebo skupiny. Okrem iného zamedzíte náhodnému vymazaniu súborov, ktoré vám nepatria. Pri podobnosti s klasickými operačnými systémami – aj tu je kôš, z ktorého sa dajú súbory obnoviť.

Synology DSM

Možnosti tohto systému sú obrovské. Keď si internetový prehliadač prepnete do celoobrazovkového režimu, je to ako práca s klasickým operačným systémom. Iste, rozdiely nájdete, nie je to klasický systém, ale navonok tak vystupuje.

Skrátka dáva obrovské možnosti či už chcete cez NAS pozerať filmy, archivovať dáta alebo si napríklad robiť zálohu firemného Microsoft 365 / G Suite účtu, skrátka čokoľvek. Poskytne funkcie na testovanie webových aplikácií, prevádzku virtuálnych strojov a ich manažment ako aj sledovanie výkonu atď.

Prostredie operačného systému Synology DSM

Prostredie operačného systému Synology DSM

Verdikt

Synology DS1621xs+ je NAS určená tam, kde potrebujete silný výkon a možnosť diskového rozšírenia. Disky si do nej dokupujete a nemusíte si ich kúpiť naraz šesť. Dva štandardné disky do NAS, dva špeciálne disky na záznam z kamerového systému alebo si kúpite kombináciu otáčkových diskov a SSD diskov.

Máte možnosť variability a rozhodnúť sa, ako ich chcete zapojiť, napríklad kvôli zrkadleniu ako ochrany dát, keď sa jeden disk pokazí. Ide tu najmä o silný procesor, extrémne rýchle 10 GbE pripojenie a možnosť prevádzkovať náročné systémy na výkon alebo úložný priestor. To všetko s 5-ročnou zárukou.

Cena: 1716 €

Zapožičal: Synology

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.