Nové tablety od Lenova sú dostupné v základnom vyhotovení a v lepšej konfigurácii s prívlastkom Plus. Otestovali sme obe konfigurácie. V oboch prípadoch sú tablety dostupné v 8- a 10-palcovej uhlopriečke, pričom modely sa odlišujú iba veľkosťou displeja. Zvyšok konfigurácie ostáva rovnaký.

Základnú aj Plus verziu sme testovali vo veľkosti 10 palcov. Je to škoda, v prípade základného modelu by sme skôr ocenili 8-palcový model. Rozlíšenie displeja je v oboch prípadoch 1280 × 800. Na 8-palcovej uhlopriečke je toto rozlíšenie ešte dobre použiteľné, v prípade 10-palcovej obrazovky si všimnete jednotlivé pixely, čo vám môže prekážať pri čítaní textu alebo pri sledovaní videa. Vizuálny zážitok je o niečo horší. Výhodou je dlhšia výdrž batérie a nižšia cena.

Ignorujúc nižšie rozlíšenie IPS displeja, je celková kvalita obrazovky dobrá. Platí to pre pozorovacie uhly aj pre zobrazenie farieb. Je škoda, že Tab 4 v základnej verzii neumožňuje automatické prispôsobenie jasu displeja podľa okolitého osvetlenia. To považujeme za zápor, v tejto cene by sme takúto funkciu očakávali.

ModelLenovo Tab 4 10 32 GB
Veľkosť, typ displeja a rozlíšenie10,1″, IPS, 1280 × 800
Operačný systémAndroid 7.1.1
ProcesorSnapdragon 425, štvorjadro, až 1,4 GHz
RAM a interná pamäť2 GB RAM / 32 GB
Portymicro USB, microSD, 3,5 mm jack
Digitálna kameraZadná, 5 Mpx, predná, 2 Mpx
Rozmery a hmotnosť247 × 170 × 8,4 mm / 505 g
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score37132
PCMark for Android – Work 2.03386
Battery life14:57
3DMark Sling Shot – Total score55
Graphic43
Physics892
Hodnotenie
Dizajn a konštrukcia3/5
Hardvérová výbava3/5
Rýchlosť3/5
Výdrž5/5

Dizajn tabletu neprekvapí, za posledných pár rokov sa príliš nezmenil. Páči sa nám však vzorovaný plastový chrbát, na dotyk je príjemný. Po bokoch nájdete šachtu pre microSD kartu, micro USB konektor a 3,5 mm jack. Ovládacie prvky sa obmedzujú na tlačidlo hlasitosti a napájania. Reproduktory obsahuje tablet dva a musíme pochváliť ich maximálnu hlasitosť a kvalitu zvuku. Opäť s prihliadnutím na cenu ide o nadštandardnú výbavu.

Tablet poháňa procesor Snapdragon 425, má 2 GB RAM a 32 GB úložisko. V predaji je aj 16 GB model, ktorý je o 15 eur lacnejší. RAM-ku by sme ocenili o 1 GB väčšiu, avšak používanie tabletu bolo pomerne svižné. Výkon nie je ideálny na hranie, avšak na surfovanie internetom, písanie a sledovanie videí dobre poslúži. Operačný systém Android 7.1.1 ponúka aktualizáciu zabezpečenia k 5. augustu 2017. Po rozbalení si tablet stiahol 3 ÷ 4 aktualizácie, takže veríme, že si podobnú podporu zachová výrobca aj do budúcnosti.

Batéria s kapacitou 7000 mAh ponúka výdrž na úrovni 15 hodín v teste PCMark Work 2.0 battery life, a to je naozaj skvelý výsledok. Merali sme pri jase na úrovni 120 cd/m2. V tomto smere si tablet zaslúži pochvalu. Nabíjanie je kvôli micro USB konektoru pomalé, trvá necelé 4 hodiny. Kamery majú rozlíšenie 5 Mpx a 2 Mpx v prípade prednej.

Zo softvérovej výbavy stojí za zmienku FM rádio, režim produktivity, ktorý zobrazí na spodnej lište panel úloh a tiež detský režim. V rámci neho si môžete nastaviť, ako dlho môže dieťa používať tablet. Dá sa nastaviť aj dĺžka prestávky, ako dlho musí dieťa čakať, aby sa mohlo opäť s tabletom hrať. Chválime, že detský režim má prispôsobené rozhranie a ponúka obsah, ktorý bol kurátormi schválený.

Cena: 179 EUR
Zapožičal: Lenovo

Verdikt

Základný Lenovo Tab 4 má slabší výkon a nižšie rozlíšenie, avšak na bežné používanie jeho výbava postačuje. Poteší aj kvalitnou reprodukciou zvuku.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 12/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit