Spoločnosť Tachyum dnes oznámila založenie združenia európskych a svetových inovatívnych technologických lídrov I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru). Cieľom je vyvíjať európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel.
Ďalšími zakladajúcimi členmi konzorcia sú spoločnosti PosAm a Towercom. I4DI spolu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie prepožičajú svoje skúsenosti vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (National Supercomputing Centre, NSC).
Prvé univerzálne výpočtové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete, ktorý sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu (AI, Artificial Intelligence) alebo vysokovýkonné počítačové výpočty (HPC, High Performance Computing). Očakáva sa, že špičkový výkon, účinnosť a úspora nákladov pritiahnu medzinárodnú pozornosť a urýchlia migráciu riešení založených na Prodigy procesoroch do verejných i súkromných cloudových infraštruktúr.
Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti sa ku konzorciu I4DI pripoja ďalšie spoločnosti operujúce v oblasti dátových úložísk, sietí, výroby rackov, energetiky, softvéru či telekomunikačných služieb. Mnohé z nich majú svoje výrobné kapacity na Slovensku.
„Založením partnerstva medzi poprednými európskymi a svetovými technologickými spoločnosťami sme schopní transformovať regionálne kapacity zo spotrebiteľov na producentov superpočítačových kapacít, ktoré premenia prostredie umelej inteligencie,“ hovorí Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum.
Kým väčšina existujúcich dát v EÚ je v súčasnosti riadená a monetizovaná americkými korporáciami, I4DI a NSC budú slúžiť ako príklad toho, ako by sa mali budovať superpočítače budúcnosti. Pomôže to transformovať nielen Slovensko, ale celú EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume a vývoji AI a HPC riešení pre celý svet.
Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka duálnemu využitiu na komerčné aj vládne záťaže pre umelú inteligenciu budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na viac ako 90 % v porovnaní so súčasnými 40 %.
Využiteľný výkon spolu s nízkou energetickou náročnosťou čipov Prodigy stupňuje výhody, pretože umožňuje exponenciálne škálovanie cloudovej kapacity bez toho, aby sme narazili na energetický strop našej planéty. Celkové ročné náklady na prevádzku superpočítačov a dátových centier sa znížia až štvornásobne.
Podľa nedávno zverejneného správy Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k určeniu vlastného osudu vybudovaním vlastných superpočítačov a datacentier s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov na boj proti zvyšovaniu emisií uhlíka a globálnemu otepľovaniu spájanému s tradičnou IT infraštruktúrou. Univerzálny procesor Prodigy patrí medzi inovácie, ktoré chce I4DI využiť pre splnenie svojich náročných cieľov.
Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľné AI, všeobecné AI, bio AI a neurónové siete, ako aj bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme.
Používanie CPU, GPU, TPU a iných urýchľovačov namiesto Prodigy pre tieto rôzne typy pracovných zaťažení je neefektívne a nákladné. Heterogénna štruktúra spracovania s jedinečným hardvérom vyhradeným pre každý typ pracovnej záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov a náročnejšiemu programovaciemu prostrediu, podpore a údržbe.
Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi týmito rôznymi pracovnými zaťaženiami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier a superpočítačov.
Prodigy výrazne zlepšuje výpočtový výkon, spotrebu energie, hardvérové (serverové) využitie a nároky na priestor v porovnaní s existujúcimi čipmi, ktoré sa dnes používajú v hyperscale dátových centrách. Umožní tiež Edge vývojárom pre IoT (internet vecí) využívať nízku spotrebu / vysoký výkon spolu s jednoduchým programovacím modelom na poskytovanie maximálnej nízko nákladovej / vysoko výkonnej umelej inteligencie.