Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Tachyum  dnes oznámila, že sa pripojila k projektu otvoreného počítačového softvéru v cloude (SONiC). Ide o ďalší krok v snahe pomôcť prepracovať tradičnú technológiu IT infraštruktúry tak, aby lepšie slúžila technickým potrebám moderných dátových centier. SONiC je komunitný projekt OCP s otvoreným sieťovým operačným systémom (NOS). Spoločnosť Microsoft ho pôvodne vyvinula s cieľom zlepšiť fungovanie sieťových prepínačov.

V rámci komunity OCP sa rozvíja aj mimo prostredia veľkých spoločností a poskytovateľov cloudových služieb. Tradične totiž iba tí najväčší majú prostriedky na jeho nasadenie a podporu v rámci svojich vlastných ekosystémov. Ako aktívny člen OCP tak Tachyum prispieva k SONiC a tým umožňuje výsledným hardvérovým a softvérovým riešeniam v rámci projektu prekonať IT obmedzenia týkajúce sa výkonu, energetickej účinnosti a nákladov.

„Našim cieľom pri vstupe do OCP bolo zabezpečiť interoperabilitu a posunúť vpred technologické inovácie za hranicu ich obmedzení, ktoré brzdia celý priemysel,“ uviedol Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum. „Pokračujeme v tomto úsilí podporou komunity SONiC v referenčných návrhoch pre zákazníkov Tachyum HPC / AI. Náš prínos budú súčasťou kolektívnej sily tohto rastúceho ekosystému a komunity, pretože vyvíjame sieťové riešenia práve na prekonanie obmedzení, ktorým dnes čelia dátové centrá.“

SONiC je sieťový operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom založený na systéme Linux, ktorý beží na prepínačoch od viacerých dodávateľov a ASIC. SONiC ponúka kompletnú sadu sieťových funkcií, ako sú BGP a RDMA, ktoré sú pevnou súčasťou dátových centier niektorých z najväčších poskytovateľov cloudových služieb. Tímom poskytuje flexibilitu pri vytváraní sieťových riešení, pričom využíva kolektívnu silu veľkého ekosystému a komunity.

Príspevok spoločnosti Tachyum do SONiC je ďalšou ukážkou prínosu ich vlajkovej lode, 64-jadrového univerzálneho procesoru Prodigy. Jeho masová výroba je naplánovaná na rok 2021. Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu rádovo v exaflopoch (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady). Dokonca aj miera použitia produktov Prodigy vo výške 50 % zabezpečí u zákazníkov v segmente „hyperscale“, ako sú Google, Facebook a Amazon, reálne úspory rádovo v miliardách dolárov ročne.

Keďže Prodigy sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo HPC, nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete – a to bez investičných nákladov, pretože samotné servery sú už zakúpené. Každé dátové centrum vybavené procesorom Prodigy sa podľa definície stáva nízkonákladovým centrom výnimočnosti pre umelú inteligenciu a nízkonákladovým HPC systémom.

Značky: