Funkcia Recall zatiaľ nie je dostupná, no beta testeri v rámci Insider programu ju môžu využívať.

Dôvodom, prečo je funkcia len vo fáze beta testovania vysvetľujú okrem iného aj problémy s jej správnym fungovaním. Teraz nejde o dátový únik, no o problém s absenciou záznamu obrazovky. To spôsobila aktualizácia systému. Recall sníma obrazovku a cez optické rozpoznanie znakov a LLM analyzuje vaše dáta. To ale iba vtedy, keď všetko funguje.

Recall snapshotZdroj: phantomofearth / X

Princíp analýzy Recall si môžete pozrieť na krátkom videu používateľa phantomofearth. Ten na sieti X zverejnil ukážku toho, ako AI analyzuje dáta zapísané v textovom súbore v otvorenej aplikácii. Recall sledujeme už dlhšiu dobu a je to vyše roka, čo sa o nej začalo vo veľkom hovoriť.

Neraz aj búrlivo, čo bolo prvým dôvodom na odloženie jej prvotného uvedenia. Bezpečnostní experti upozorňovali Microsoft, že ochrana dát nie je dostatočná. To firma nakoniec napravila a dáta sú chránené a uložené iba na disku požívateľa. Treba dodať, že ide o spracovanie dát lokálne. Aj preto potrebujete na Recall odpovedajúci počítač.

Éru podporovaných CPU odštartoval Qualcomm so svojimi procesormi Snapdragon X. Teraz už má plnohodnotnú NPU aj Intel vo svojich procesoroch 14. gen. Recall mal prísť do systému už v aktualizácii Windows 11 24H2. To sa nestalo a predpokladáme, že skutočnej AI vo Windows sa dočkáme najskôr v druhej polovici roka 2025. Nezávisí len na Microsofte ale aj na rozhodnutí Európskej únie, ktorá sa rozhodla AI strážiť a priniesla viaceré regulácie.

Zdroj: phantomofearth, vlastné

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.