Elektrické zdieľané bicykle pribudli dnes do košických ulíc. Ekologický pohyb je podporovaný sieťou 130 nabíjacích staníc na odkladanie a dobíjanie, ďalšie – poháňané solárnou energiou pribudnú už v lete. V meste je možné zdieľať už 5 druhov dopravy z rovnakej aplikácie.

Antik predstavil elektrické bicykle v Košiciach

Antik predstavil elektrické bicykle v Košiciach. Zdroj: Antik

V metropole Východu je odo dnes 8. júna 2021 k dispozícii viac ako 1000 vozidiel pre požičiavanie. K mechanickým bicyklom, kolobežkám, elektrickým skútrom a motorkám pribudlo 200 elektrických bicyklov. Rozvoj elektrickej mikro mobility je možný najmä vďaka rozsiahlej sieti unikátnych nabíjacích staníc, ktoré pokrývajú mesto. Zákazníci sú motivovaní dodatočnými bonusmi ukončiť jazdu v nabíjačke, čím zároveň podporujú verejný poriadok a šetria prostredie. V bežných systémoch je nutné vybité vozidlá prácne zbierať, nabíjať a znovu rozvážať do ulíc. Požičanie elektrického bicykla vyjde rovnako ako kolobežka na 5 centov/min. (ak nie ste klientami Antiku je to 10 centov.) Za ukončenie jazdy v stanici získa vodič 5 minút jazdy navyše. To by malo zaviesť poriadok do parkovania.

Elektrický pohon zdieľaného bicykla.

Elektrický pohon zdieľaného bicykla. Zdroj: Antik

„Z našich viacročných skúseností vidíme, že každý typ dopravného prostriedku si získal určitú špecifickú cieľovú skupinu, bicykle sú ťahúňmi na cestách do práce či do školy, kolobežky pre mladšie generácie a elektrické motorky ako skvelý relax,“ vysvetľuje Peter Blaas, riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Antik Telecom.

Zavedením elektrických bicyklov chceme pridať ďalší benefit všetkým, ktorí cestujú každodenne za prácou aj zo vzdialenejších či kopcovitých častí mesta.“ Práve e-bicykle na jednej strane poskytujú vysoké pohodlie pri prekonávaní aj menej kvalitných povrchov oproti napr. kolobežkám z dôvodu väčších kolies a odpruženia ale prinášajú aj nutnosť výdaja energie a s tým súvisiace pozitívne emócie. Prídavný motor zasa výrazne zvyšuje dostupnosť aj pre menej zdatných cyklistov.

Nabíjacia svorka elektrického bicykla.

Nabíjacia svorka elektrického bicykla. Zdroj: Antik

Elektrické bicykle od Antiku umožňujú pohodlnú jazdu až do 30 km na jedno nabitie, čo vystačí na dosiahnutie aj najvzdialenejších častí mesta aj blízkych obcí. Motor je nastavený na pomoc cyklistovi až do rýchlosti 25 km/h, pričom následne sa automaticky odpája, zároveň podpora je aktívna len pri používaní pedálov. Stav batérie vidieť na displeji bicykla aj v aplikácii. Cena za jazdu je zhodná s e-kolobežkami Antik – 5 centov/minútu pre klientov Antiku, 10 centov pre ostatných. Depozit za zariadenie je 20 euro, pokiaľ ho klient už zložil napr. za kolobežku alebo e-skúter, znovu ho vkladať nemusí.

Elektrický bicykel Antik v plnej kráse.

Elektrický bicykel Antik v plnej kráse. Zdroj: Antik

Klienti telekomunikačných služieb Antiku depozit neplatia. Jazdu možno ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta pri rešpektovaní predpisov a ohľaduplnosti voči chodcom a ostatným účastníkom cestnej premávky. Pri ukončení v nabíjacej stanici dostáva cyklista ďalších 5 minút zadarmo (ak jazda trvala aspoň 10 minút), pri požičaní bicykla, ktorý je nabitý pod 20 percent je celá jazda (minimálne 3 minúty) ukončená v nabíjačke celkom bezplatná. Systém je prístupný prostredníctvom aplikácie Antik Smartway pre operačné systémy Apple a Android.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.