Výrobca softvéru nekomentuje, čo sa stalo.
Teamviewer je užitočný nástroj, pomocou ktorého môžete spravovať počítače na diaľku. Pre súkromné účely ho používame aj my v redakcii. Vývojári služby však počas posledných dní čelia problémom a ich dobré meno sa otriasa v základoch.
Na internetových fórách sa totiž objavili správy viacerých používateľov, ktorých útočníci okradli práve pomocou služby Teamviewer. V praxi išlo o to, že sa hackeri na diaľku prihlásili do počítača a po získaní prístupu využili uložené heslá v prehliadači, aby ukradli peniaze zo služby PayPal alebo si niečo objednali z Amazonu.
Teamviewer sa k vzniknutej situácii vyjadril veľmi stroho a nepripúšťa fakt, že by bola služba hacknutá. V oficiálnom vyhlásení sa spomínajú iba DDoS útoky a slabé zabezpečenie používateľských účtov napadnutých jedincov. Viaceré zahraničné médiá však informujú aj o tom, že medzi okradnutými sú používatelia so silným / unikátnym heslom. Niektorí z nich dokonca mali aktivovanú aj verifikáciu v dvoch krokoch.
Situáciu priebežne sledujeme. Pokiaľ používate Teamviewer, môžete si jednoducho overiť, či vás hackli prostredníctvom webového rozhrania služby. V rámci nastavenia účtu je k dispozícii funkcia Active Logins (aktívne prihlásenia), ktorá zobrazí zoznam prihlásení za posledný rok. Cez webové rozhranie sa nám však nepodarilo do služby v priebehu posledných hodín prihlásiť.
V rámci prevencie odporúčame, aby ste nenechali službu Teamviewer neustále bežať. Program zapnite iba vtedy, ak potrebujete spraviť nejaké zmeny na diaľku (ak je to možné). Takisto zmeňte nastavenia v ponuke Spresniť – Kontrola prístupu – Konfigurovať, aby ste mohli ovládať vzdialený počítač až po potvrdení. Samozrejme, ak je to možné. Niektorí používatelia využívajú Teamviewer práve kvôli tomu, že sa môžu na diaľku pripojiť k počítaču, pri ktorom nikto fyzicky nie je a spraviť potrebné zmeny.
Zdroj: BGR