Minulý rok bol plný skokov v oblasti noviniek a vlajkových lodí smartfónov.

Tento rok nielen u Samsungu, ale aj iných patrí medzi tempom umiernené roky. Snáď až na LG G5. A to je vlastne dobre. Chceme špičkové a preverené telefóny vypiplané do detailov. Galaxy S7 taký rozhodne je.

Na prvý pohľad to vyzerá, ako keby až verzia S7 edge bola vlajkovou loďou, avšak opak je pravdou. S modelom Galaxy S7 totiž ušetríte 100 EUR a oveľa neprídete. Možno iba o „wau“ efekt so zahnutými okrajmi. Verzia so zahnutým displejom Galaxy S7 edge je práve o 100 Eur drahšia a aj keď svojim dizajnom budí najviac pozornosti, „obyčajná S7“ je skvelá. Je to telefón so špeciálne zahnutou zadnou stranou a do ruky padne ako uliaty. Bočná strieborná hrana zosilňuje telefón a má na rohoch zaoblenia. Vďaka tomu sa znižuje tlak na exponované body pri páde a telefón sa dobre drží v ruke. Je to presne ten typ telefónov, ktorých veľa na trhu nie je. Materiálové vyhotovenie je dokonalé, predný displej má ochranné sklo po hranách zaoblené a zadná strana sa vám bude akoby lepiť na ruky. Treba však podotknúť, že čistiaca handrička je v tomto prípade zbytočnosť. Nič iné by ste nerobili, len telefón neustále utierali, najmä jeho zadnú stranu.

Telefón je vodotesný po dobu 30 minút v 1,5 m hĺbke. Ocenili sme aj to, že na vodeodolnosť nepotrebujete zakrývať konektor na nabíjanie alebo audio konektor. Pod displejom je štandardná zostava tlačidiel, pričom aj tu je stredové tlačidlo vo funkcii snímača odtlačkov. Funguje bezchybne. Zadná strana má 12 MPix fotoaparát s optickou stabilizáciou, LED blesk a snímač tepu. Ten sa dá využiť aj pri fotení selfie cez predný 8 MPix fotoaparát. Špecialitou je objektív so svetelnosťou F1.7, čo je rozhodne jeden z najsvetelnejších objektívov v mobilnom segmente. Kým len hŕstka modelov ponúka svetelnosť F1.8, ostatní sú na hranici F2.0. Preložené do normálnej reči kým v pološere ste odfotili horko-ťažko plameň sviečky, teraz odfotíte ešte aj vedľajší stôl a budete na ňom vidieť fľaky od piva. Ideálne fotenie je v bežne osvetlenej kaviarni. Fotoaparát fotí vynikajúco v rôznych častiach dňa a rozhodne nemôžeme tvrdiť, že len pri dobrom vonkajšom osvetlení. A navyše zaostruje okamžite. Stačí zapnúť aplikáciu na fotenie a máte zaostrené.

Prečítajte si tiež recenziu na: Sony Xperia M5

Samsung pridal toľko žiadanú podporu pre microSDXC karty a to až do kapacity 200 GB. Karta sa zasúva do slotu na hornej hrane, rovnako sa tu umiestňuje aj Nano SIM karta.

Pri používaní si všimnete funkciu Always-On, čo je vlastne vždy svietiaci čas na displeji. Okrem toho sa tu zobrazujú aj zmeškané udalosti telefónu, stav akumulátora a dátum. Počas testovania sme si nevšimli, že by toto nejakým badateľným spôsobom malo negatívny dopad na stav akumulátora. Ten vydrží dva dni bežnej prevádzky, jeden a pol dňa intenzívnej prevádzky. Telefón je s najnovším procesorom Samsung Exynos tak výkonný, že na 3D hre dokážete baterku vybiť za hodinu. No, celkovo je 3000 mAh akumulátor dobrá voľba a telefón aj pri veľmi veľkej záťaži a fotografovaní a neustálom vybavovaní správ vydrží celý deň. Navyše je tu super rýchle nabíjanie. Takže telefón nabijete na plnú kapacitu do 1,5 hodiny. Predstavte si napríklad, že máte kapacitu na hodnote 40 %. To vystačí na pol dňa. A predstavte si, že so super rýchlym nabíjaním pripojíte telefón na nabíjanie po dobu len 20 minút. Takto máte k dispozícii minimálne 70 % kapacity batérie a znova môžete telefón bez obáv používať. Navyše, ak by sa niekomu málilo, treba si uvedomiť, že tu je 3000 mAh akumulátor a to už je poriadna kapacita.

Ďalšou unikátnou funkciou je Game Launcher. Odteraz vás nebude pri hraní rušiť žiadna notifikácia z aplikácií okrem prichádzajúcich hovorov. Takže už žiadna bublina z Facebook Messengera, pokým dávate zabrať príšerám z vesmíru. Máte možnosť vyberať medzi úspornejším režimom a maximálnym výkonom a tiež, či sa majú funkcie Game Launchera zobrazovať na malom plávajúcom tlačidlu v hre. Odtiaľ napríklad zapnete notifikácie späť. A výborné je to, že toto nie je len pre hry. Pokojne si môžete do aplikácie definovať vlastné. Napríklad prehrávač filmov a počas neho takisto nebudete rušení.

No a teraz niečo, čo tu ešte nikto nepredstavil. Tým je vylepšená funkcia zdieľania pripojenia v telefóne. Po aktivácii tejto funkcie sa vám totiž nevypne Wi-Fi spojenie. No a tým narážame na druhú podstatnú funkciu v oblastí sietí. Vy totiž môžete zdieľať aj signál Wi-Fi. Kým inde ste vždy potrebovali dátové spojenie od operátora, teraz môžete využiť Wi-Fi signál. Užitočné je to napríklad v hoteli alebo kdekoľvek dostanete len jeden prístupový kód na internet. Aktiváciou v jednom zariadení (záznam MAC adresy) si znemožníte použitie internetu v notebooku. Teraz už to nehrozí a prinajhoršom si z telefónu spravíte Access Point.

Samsung Galaxy S7 je nekompromisný telefón, ktorý sa skutočne podaril. Áno jeho cena je vyššia, ako pri bežných telefónoch. No kto o ňom uvažuje, mal by ho zobrať všetkými desiatimi. Prináša všetko podstatné z verzie S6 a vylepšuje ho v maximálnych detailoch. Týmto modelom získate skutočne príjemný telefón, na ktorý si zvyknete od prvého dotyku.

Hodnotenie

+ super výkonný smartfón, výborný na fotografovanie, vodeodolný, Super AMOLED displej, zdieľanie cez zdroj Wi-Fi
– žiadne

Cena: 699 EUR
Zapožičal: Samsung Slovensko

Verdikt TOUCHIT

Samsung Galaxy S7 je výborný telefón. Je to skutočne silné delo po stránke výkonu. Dizajnovo sa veľmi podaril a ak je pre vás verzia S7 edge pridrahá, vôbec nemusíte banovať. S7-čka je skutočná špička na trhu a rozhodne na vás urobí dojem. Funkciami aj praktickosťou.

Parametre telefónu a výsledky benchmarkov:

Model telefónuSamsung GALAXY S7
Operačný systémAndroid 6.0.1
Formát SIM kartyNano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]4000 / 32000
Procesor2,3 GHz × 4 + 1,6 GHz × 4, 8-jadrový, Samsung Exynos 8890
Displej, počet fariebSuper AMOLED, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,1 / 1440 × 2560
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 200 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.2, ABGNac, áno, áno, áno
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+, LTE
Fotoaparát / video12 MPx, autofocus / 4K, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 3000 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]neuvedené
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]142 × 70 × 8 / 152
ZapožičalSamsung Slovensko
Cena [EUR s DPH]699
Benchmarky Výsledky
AnTuTu Benchmark – Total score127479
PCMark for Android – Work performance4733
3DMark Sling Shot – Total score2210
Graphic2261
Physics2050
Hodnotenie Výsledky
Dizajn a konštrukcia5/5
Hardvérová výbava5/5
Rýchlosť5/5
Výdrž5/5

Tento článok vyšiel aj v tlačenom aprílovom vydaní TOUCHIT č. 3/2016 ako súčasť veľkého testu telefónov, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania. 

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.