BlackBerry Classic je vyladený pracovný nástroj. Treba si naň asi dva dni zvykať, ale potom mu prídete na chuť.

Áno, veľa vecí je tu inak, ale akosi sme zistili, že toto by sme prijali aj na Androide. Je tu totiž vidieť, že firma má menšie portfólio zariadení, ktoré majú viac-menej spoločný koncept a tomu prispôsobila rozhranie systému, ovládanie aj celkové možnosti.

Dizajn a vyhotovenieClassic_Front_2

Telefón, ktorý nie je ani veľký ani malý, no je ťažší, než by sa na pohľad zdalo. Má kovový rám a zadný kryt je jemne pogumovaný so šrafovaním. Vďaka tomu je telefón stabilný aj na hladkých povrchoch a dobre sa drží v ruke. Navyše zo zadnej časti hrany smerom k displeju je skosenie v tvare lichobežníka. Ako celok pôsobí telefón veľmi dobre. Je vidno, že výrobca vníma každý svoj smartfón ako súčasť prémiového portfólia. Nech už si vyberiete Classic alebo iné zariadenie, kvalitné spracovanie je zárukou značky. Najpodstatnejšia je predná časť s displejom. Na tomto displeji vidíte všetok obsah výborne aj na priamom slnečnom svetle. Ide o displej, ktorý je vynikajúco čitateľný za každých svetelných podmienok, pričom máme na mysli aj porovnanie s inými platformami a drahšími telefónmi. Ocenili sme aj úpravu jasu, ktorá v tme neťahá oči.

Klávesnica je špecifikom BlackBerry a okrem písmen a špeciálnych znakov je tu horný riadok priamo pod displejom. Má tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru, tlačidlo ku kontextovému menu a tlačidlo späť. Medzi nimi aj štvorcové tlačidlo s dotykovou plochou. To zároveň slúži ako touchpad na pohyb v menu alebo napríklad na pohyb po webovej stránke a dokumentoch. Vtedy sa namiesto automatického rolovania (podľa pohybu prsta) zobrazí na displeji kurzor vo forme skrátenej šípky alebo textový kurzor. Všetky klávesy až na kurzorový sú podsvietené bielymi LED diódami. Klávesy majú svoj nezameniteľný ergonomický tvar. Bez zbytočného rozpisovania – toto je klávesnica predstavujúca špičku vo svojej oblasti. Až bude chcieť nejaký iný výrobca pridať do svojich zariadení hardvérovú klávesnicu, odporúčame mu opýtať sa v Kanadskom sídle firmy, ako na to.

Spodná hrana má dizajnové rozloženie mriežkovania zapusteného v ráme na dvoch miestach. Nejde však o stereo reproduktory. Ten je tu len jeden, druhý otvor je pre mikrofón. Tlačidlo na zapnutie je hore, no displej sa dá zapnúť aj pohybom prsta zdola nahor po displeji. Ale telefón nie je tak veľký, čiže ide o akési rozšírenie. To sa dá inak aj vypnúť. Občas sa totiž stane, že si displej istým pohybom prstov zapnete.

Nano SIM karta aj microSDHC karta sa vkladajú z boku. Na vybratie šachty je potrebné použiť spinku. Napríklad tú, čo je súčasťou balenia.

Ku kompletnej zostave ovládanie zostáva spomenúť súpravu tlačidiel na ovládanie hlasitosti, medzi ktorými je tlačidlo na spustenie Asistenta.

Technické parametre

Model telefónuBlackBerry Classic
Operačný systémBlackBerry OS 10.3
Formát SIM kartyNano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]2 000 / 16 000 / –
Procesor1,5 GHz, 2-jadrový, 32-bitový, Snapdragon S4 Plus
Displej, počet fariebLCD TFT, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]3,5 / 720 × 720
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDXC do 128 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, ABGN, áno, áno, áno
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+, LTE
Fotoaparát / video8 Mpix, autofocus / 1920 × 1080, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 2515 mAh, Li-Ion
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]11,7 / 348
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]131 × 72,4 × 10,2 / 178

Technológie a používanie

Prvá inštalácia nezaberie veľa času, zhruba 10 minút. Princíp je podobný ako pri Androide. Pointou ale je, že počas prvých pár minút je zariadenie veľmi pomalé. To však nemá nič spoločné s tým, ako je celé zariadenie svižné. Nebudeme preháňať, keď budeme tvrdiť, že všetko sa spustí okamžite, prípadne s minimálnou odozvou. No tá bude spôsobená viac rýchlosťou vášho internetového pripojenia, než rýchlosťou telefónu. Tu je vidno, že BlackBerry OS 10.3 je svižný systém v kombinácii s dvojjadrovým CPU na frekvencii 1,5 GHz. Svoj podiel má však aj 2 GB RAM. Úložisko na dáta v kapacite 16 GB považujeme za bežné, avšak nemyslíme, že je potrebné, aby bolo väčšie. Pamäť sa dá rozšíriť o microSDXC kartu až s kapacitou do 128 GB.

Displej je vynikajúci. Tým, že má 3,5“ uhlopriečku je dostatočne veľký a nie je žiadny problém na ňom prezerať dokumenty alebo webové stránky. Hoci širokouhlé zobrazenie by bolo viac prirodzené. Prekážkou bude asi fotografovanie, budete mať totiž štvorcové fotografie a na toto si asi len ťažko zvyknete. Na dokumenty alebo čokoľvek „pracovné“ postačí. Zaostruje síce pomalšie, ale ľahko si odfotíte prakticky všetko, čo budete potrebovať. Nechýba LED blesk, ktorý pomôže v tmavších svetelných podmienkach. Aj tak sme ho najviac využili ako príručné svetlo. Jeho zapnutie z roletového menu systému je ľahko dostupné.

Silnou stránkou BB Classic je v tom, ako je zameraný na produktívnu prácu. Všetky kontá, ktoré do systému pridáte sa zobrazia v aplikácii Hub. Úplne všetko je tak na jednom mieste a rýchlo si na to zvyknete. Nielen preto je telefón veľmi dobre vnímaný vo firemnom prostredí. Je to aj vďaka možnosti šifrovať jeho obsah vrátane pamäťovej karty. Pri resete do výrobných nastavení sa údaje premažú tak, aby sa nedali obnoviť. Tento proces zaberie vyše desať minút, no tu je priorita otázka bezpečnosti.

Telefón sa dá cez aplikáciu BB Blend manažovať z počítača alebo tabletu. Je to veľmi výhodné. Prakticky získate aj emailového klienta, pretože správy môžete napísať na počítači a poslať tak, ako keby ste ich priamo písali na telefóne. Špecialitou je potom zdieľanie pripojenia z BB. Funguje vždy na prvýkrát a presne tak, ako si predstavujeme. Aj preto je to veľmi dobrý spoločník pre cestovateľov.

Systém sa nám celkovo páčil, je rýchly a ľahko sa v ňom dá zorientovať. Veľká časť aplikácií pre Android má svoj ekvivalent v obchode BlackBerry World alebo cez Amazon AppStore. Existujú aj iné cesty, ako nainštalovať Androidové aplikácie do telefónu. Ako na to, ukážeme v júnovom vydaní nášho magazínu touchIT hard.

Výhody

  • Kvalitné telo
  • Rýchly systém
  • Detailne vyladené rozhranie
  • Podpora Andorid aplikácií

Nevýhody

  • Štvorcové fotografie
  • Pomalšie zaostrovanie

Verdikt touchIT.sk

BlackBerry Classic je veľmi dobrý smartfón v kvalitne spracovanom tele. Je rýchly, praktický a návykový. Ako pracovný nástroj sa nám veľmi páčil. Nie je vhodný na fotografovanie, ale ako modem, telefón s dlhou výdržou, prepracovanou bezpečnosťou, riadením zvukových profilov, je to hodnotný telefón.

Cena: 399 EUR

Fotogaléria

Zapožičal: Celkom Praha

8.0 Skvelý pracovný smartfón

BlackBerry Classic je veľmi dobrý smartfón v kvalitne spracovanom tele. Je rýchly, praktický a návykový. Ako pracovný nástroj sa nám veľmi páčil. Nie je vhodný na fotografovanie, ale ako modem, telefón s dlhou výdržou, prepracovanou bezpečnosťou, riadením zvukových profilov, je to hodnotný telefón.

  • Dizajn a konštrukcia 8
  • Výbava / cena 8
  • Dodatočné funkcie 9
  • Výdrž 7
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.