Telefóny GSmart atakujú súčasný trh cenou. Inak tomu nebude ani v prípade modelu Mika MX s Dual SIM. Prichádza síce s nejakými kompromismi ale aj vynikajúcou cenou a 64-bitovým procesorom. Nie je to marketingový ťah – jeho prítomnosť je naozaj poznať.

Dizajn a vyhotovenie

Vzhľad telefónu je pomerne nenápadný. Černe plasty kompletne lemujú celé telo. Zadný kryt má jemne vystúpené šrafovanie. No ide o tvrdý plast, ktorý nie je mäkčený a tak si treba dať pozor na šmýkanie v ruke. Na stole taktiež nie je príliš stabilný, čo však býva záležitosť aj podstatne drahších smartfónov. Fotoaparát v zadnej časti mierne presahuje základnú hrúbku tela, LED blesk je zapustený do krytu.

Oproti zvyklostiam u väčšiny modelov na trhu, sú tu niektoré modifikácie umiestnenia prvkov. Audio aj nabíjací konektor je na hornej hrane. Zmena sa dotkla aj tlačidiel na pravej hrane. To na vypnutie telefónu je tentoraz nad tlačidlami hlasitosti. Nijako to neprekáža, je to otázka zvyku. Škoda, že sa neušlo podsvietenie dotykových tlačidiel. Sú aspoň lesklé v striebornej farbe. Cez deň aj večer pri umelom budú dobre viditeľné.

Pre niekoho môže byť nevýhodou potreba odobrať akumulátor na výmenu všetkých troch kariet. Teda dvoch Micro SIM a pamäťovej karty. Je to detail, keďže pri úložnom priestore 8 GB bude potreba vyberať microSDHC kartu pravdepodobne minimálna.

Technológie a používanie

Telefón má 64-bitový procesor. Aj vďaka tomu je pomerne svižný. Náročné aplikácie ho síce vedia zraziť na kolená a nie je to ani model na najnovšie 3D hry. Skrátka taký univerzálny smartfón na prácu, fotenie a pozeranie filmov. Vyskúšali sme to na benchmarkoch ako aj praktických testoch. Najlepšie sa rýchlosť CPU prejavila pri použití kancelárskych programov ako Evernote, Keep ale aj pri browseri. Načítanie náročnejších stránok nie je problém. Už prepínanie medzi aplikáciami občas áno, ale to sa pri kapacite 1 GB RAM dalo očakávať. Tento jav najčastejšie uvidíte po prepnutí na hlavnú obrazovku z internetového prehliadača alebo fotogalérie.

A pozor! Kapacita akumulátoru je 3000 mAh, čiže s telefónom vydržíte dva dni bežného používania alebo jeden deň náročného využitia. Teda aj s hraním, fotením a neustálym žitím na sociálnych sieťach.

Podstatné je, že výrobca pridal niektoré utility navyše už do základného balenia. Opäť sa stretávame s tým, že rozhranie je základné. Teda žiadne výrazne grafické zásahy ani príliš veľké zmeny. Tentoraz tu nie je ani klávesnica TouchPal, ktorú by používatelia dostali zadarmo. Predsa len toto je asi už prinízka cenová hladina aj na GSmart. V základnej výbave ale nechýba Clean Master, ktorý nielen že sa stará o čistotu systému a jeho rýchlosť ale poskytuje aj panel skratiek v roletovom menu hlavnej obrazovky.

Fotoaparát je vhodný na menej náročné fotky. V zhoršených svetelných podmienkach budú tmavé. So šumom treba počítať, no podľa nás to nie je tak strašné, najmä ak prihliadame na cenu telefónu. S fotoaparátom odfotíte texty, čiže sa dá využiť ako náhrada za skener. Na nejaké krásne fotografie z večernej kaviarne to ale nebude.

Technické parametre

Model telefónuGSmart Mika MX
Operačný systémAndroid 4.4.4
Formát SIM kartyDual Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]1 000 / 8 000 / –
Procesor1,2 GHz, 4-jadrový, 64-bitový, Snapdragon 410
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5 / 540 × 960
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDHC do 32 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.0, BGN, áno, áno, nie
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+, LTE
Fotoaparát / video5 Mpix, autofocus / 1280 × 720, 20 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostiáno, 3000 mAh, Li-Ion
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]20/ 320
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]143 × 72 × 9,8 / 165
ZapožičalASBIS SK
Cena [EUR s DPH]149
Benchmarky
Smartbench 2012 – Productivity / Gaming index6093 / 3735
Quadrant Standard – Total score11081
AnTuTu Benchmark – Total score20714
A2 Benchmark HQ test – Total score141110
PCMark for Android – Work performance2663
3DMark Extreme – Total score2626
Graphic2193
Physics8493

Výhody

 • Výkonný 64-bitový CPU vo svojej triede
 • 5“ IPS displej
 • Nadštandardná 3000 mAh kapacita akumulátora
 • Cena
 • Dual SIM

Nevýhody

 • „Klzkejšie“ plastové telo
 • Kapacita 1 GB RAM
 • Fotografie s tmavým nádychom

Verdikt touchIT.sk

GSmart Mika MX je Dual Micro SIM telefón s veľmi dobrým pomerom cena / výkon. Nemá síce vrcholové technické parametre. Zato má dobrú cenu, 64-bitový procesor a ešte k tomu to je celkom štíhly telefón.

Cena: 149 EUR

Zapožičal: ASBIS SK

Fotogaléria

 

 

6.0 Cenový tip a úzke telo

GSmart Mika MX je Dual Micro SIM telefón s veľmi dobrým pomerom cena / výkon. Nemá síce vrcholové technické parametre. Zato má dobrú cenu, 64-bitový procesor a ešte k tomu to je celkom štíhly telefón.

 • Dizajn a konštrukcia 6
 • Výbava / cena 6
 • Dodatočné funkcie 4
 • Výdrž 8

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.