Lenovo A5000 je smartfón na dve SIM karty. Pričom jedna z nich má bežnú veľkosť, druhá má rozmer Micro SIM. Poslúži na základné fotografovanie, na video s maximálnou hodnotou 15 fps sa príliš nehodí.

Dizajn a vyhotovenie

73e_lenovo-a5000

Na pohľad telefón až tak nezaujme. Má klasický dizajn, pri ktorom sa dizajnéri museli popasovať aj s väčšou hrúbkou. Je to ale príjemná daň, keďže telo v sebe ukrýva odnímateľný 4000 mAh akumulátor. Okrem telefónu máte so sebou aj nadľahčene povedané powerbanku. Trojica dotykových tlačidiel pod displejom nie je podsvietená. Vďaka striebornej farbe je však na ne dobre vidno. Konektor na nabíjanie je na hornej strane vedľa audio konektoru. Ostatné prvky sú umiestnené klasicky a nemá zmysel ich ďalej rozoberať.

Zadný kryt je matný až mierne lesklý a má jemný efekt pogumovania. Materiál pôsobí dobre pri držaní v ruke. Takisto chválime vysokú stabilitu na hladkých povrchoch. Toto nie je „preleskovaný“ telefón, ktorý sa bude šmýkať z naklonených povrchov.

Displej má ochrannú nano vrstvu, ktorá bráni akumulovania vlhkosti. Neodporúčame telefón ponárať do vody, no keď naň naprší, ľahšie ho otriete. Vyskúšali sme si to na prúde vody a aj keď na displeji zostali stopy kvapiek, bol podstatne suchší. V rámci tejto cenovej skupiny to vnímame ako pozitívny detail.

Technické parametre + benchmarky

Model telefónuLenovo A5000
Operačný systémAndroid 4.4.2
Formát SIM kartyDual SIM + Micro SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [MB]1000 / 8000 / –
Procesor1,3 GHz, 4-jadrový, 32-bitový, MT6582
Displej, počet fariebLCD IPS, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5 / 720 × 1280
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na kartumicroSDHC do 32 GB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFCáno, BGN, áno, áno, nie
Modul GSM, 3GQuad Band, HSPA+
Fotoaparát / video8 Mpix, autofocus / 1280 × 720, 15 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostiáno, 4000 mAh, Li-Pol
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]17 / 33,5 dňa
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]140 × 71,4 × 10 / 160
Benchmarky
Smartbench 2012 – Productivity / Gaming indexnedal sa spustiť
Quadrant Standard – Total score6740
AnTuTu Benchmark – Total score18049
A2 Benchmark HQ test – Total score109280
PCMark for Android – Work performance2105
3DMark Extreme – Total score2068
Graphic1710
Physics7746

Technológie a používanie

Jednou z výhod smartfónu A5000 je rýchle nabíjanie. Lenovo po vzore z notebookov dáva túto funkciou aj do telefónov. Stačí ho pripojiť k nabíjačke na 15 minút na to, aby ste mohli 4 hodiny telefonovať. Podstatná je ale 4000 mAh kapacita akumulátora. Je to vlastne taká malá powerbanka. Škoda, že v balení nie je aj kábel, ktorý by umožňoval nabíjanie ostatných zariadení, tak ho ako Lenovo dodáva k modelovej sérii P.

O celkový výkon sa stará 4-jadrový CPU MediaTek. Je to procesor, ktorý ustojí aj náročnejšie používanie. Výrobca hovorí o plynulosti, no tu máme výhrady. Plynulé je základné rozhranie hlavnej obrazovky. Hlavné menu je totiž v rozhraní VIBE 2.0 vypustené. Spustenie programov má menšiu odhadom pol sekundovú odozvu. Počkáte si aj pri vstupe do funkcií v nastaveniach. Tým, že je tu len 1 GB RAM, výnimkou nebude ani zmiznutie ikon z hlavnej obrazovky po odchode z náročnejšej aplikácie. Nie je to v zásade žiadny problém a rozhodne sa to netýka len tohto modelu.

Páčila sa nám softvérová nadstavba. Tu sme sa navyše nestretli s odskakovaním hlavnej obrazovky pri pokuse o dlhé podržanie prsta nad ikonou kvôli jej premiestneniu. Telefón má aj plánované vypnutie a zapnutie. Tiež aj režim na úsporu energie. Mnohí toto zrejme potrebovať nebudú vďaka silnému akumulátoru. Páčilo sa nám, že aj tu je plánovač aktivácie a ukončenia režimu šetrenia.

Screenshot

Výhody

  • Pogumovaný zadný kryt
  • Nano úprava prednej časti – odpudzuje vodu
  • Výdrž 2 dni pri bežnom používaní
  • 15 minút nabíjania na 4 hodiny
  • Užitočné funkcie ako rozšírenie systému

Nevýhody

  • Fotoaparát na základné použitie
  • Nevhodný na nakrúcanie videa

Verdikt touchIT.sk

Lenovo A5000 je veľmi dobrý telefón pre tých, čo nechcú pri každej možnej príležitosti nabíjať svoj telefón. Viac ako na výkon sa výrobca zamerali na rýchle nabíjanie, vysokú výdrž a pridal aj užitočné rozšírenia po konštrukčnej aj softvérovej stránke.

Fotogaléria

Cena: 159 EUR

Zapožičal: Lenovo Slovakia

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.