Cenovo dostupný notebook s biznis prvkami využijete v kancelárii aj domácnosti. Čítačka odtlačkov prstov, zabezpečenie portov USB  a kamery sú univerzálne vítané prvky. Telo je síce plastové, no vďaka Full HD displeju a 6 GB RAM sme menšie nedostatky radi prehliadli.

Vyhotovenie

Telo je plastové. To v tejto kategórii nie je ničím výnimočné, skôr pravidlom. Rozmerné telo umožnilo integráciu plnohodnotnej klávesnice. Avšak aj tu, ako je v obľube značky Lenovo, zasahuje pravá šípka do numerického bloku. Treba si na to chvíľu zvykať, ale nevnímame to v zásade ako nejakú prekážku.

Touchpad je vzhľadom na rozmer notebooku menší, pravdepodobne však aj tak väčšina z používateľov na ovládanie pripojí klasickú myš. Ocenili sme však, že touchpad používa obe tlačidlá myši oddelene, dotyková podložka nie je teda zároveň ako tlačidlo.

Pod numerickým blokom je čítačka odtlačkov prstov. Je to výborná vec a ocenili sme jej prítomnosť aj v tomto lacnejšom modeli. Na trhu sú rôzne konfigurácie, medzi nimi aj modely s a bez optickej mechaniky. Každý má teda na výber a ako univerzálny počítač sa nám viac pozdával práve variant s DVD prepisovačkou.

Kĺb veka je dostatočne pevný a otvoriť si ho môžete zhruba do uhlu 110°. Veko je mierne pružné, no dostatočne bude chrániť notebook aj v prípadoch, kedy ho použijete ako podložku pod tanier s jedlom. Medzi plastom a displejom je dostatočná rezerva. Až silnejší tlak vytvára len veľmi jemné deformácie na displeji. Stereo reproduktory sú umiestnené nad klávesnicou pod kovovou mriežkou s miniatúrnymi dierkami.

Model notebooku / ParameterLenovo IdeaPad B50-70
ProcesorIntel Core i3-4030U 1,9 GHz, 3 MB cache (max. 15 W TDP)
Operačná pamäť6 GB DDR3
Pevný disk1000 GB, 5400 ot./min.
Displej15,6″, max. rozlíšenie Full HD (1920 × 1080 pixelov)
Grafická kartaAMD Radeon R5 M230
Operačný systémMicrosoft Windows 8.1
Rozmery [mm]380 × 262 × 24,7
Hmotnosť udávaná výrobcom [kg]2,32
Záručná doba [mesiacov]24
ZapožičalLenovo
Cena (EUR s DPH)639

Parametre a technológie

Základným kameňom je procesor Intel Core i3-4030U 1,9 GHz. Grafická karta je tentoraz postavená na čipe od AMD. Verzia Radeon R5 M230 patrí medzi základné modely. Poslúži na staršie hry, no viac ako doplnok pri spracovaní fotografií.

Výrobca bol v prípade diskovej kapacity poriadne štedrý a tak 1 TB disk bude kapacitne postačovať každému. Rýchlosť, to už je iný príbeh. Nie je hybridný, preto sa celková rýchlosť systému viac spoľahne na 6 GB RAM. Tento krok sa nám páčil a notebook je pri bežných kancelárskych činnostiach pomerne svižný. Odkrútiť  a to doslova v podaní pevného disku si treba len štart a prvotné zapnutie programov.

Vynikajúcou vlastnosťou je Full HD displej. Aj preto sa nám táto konfigurácia páčila a boli sme s ňou spokojní. Je to totiž niečo, čo výrazne prispieva k skutočnej produktivite. Okrem bezpečnostného prvky vo forme čítačky odtlačkov tu je aj nástroj na blokovanie kamery a USB portov. Toto je oceňované v biznis sfére, no nielen v kancelárii vidíme zmysel uzamknutia portov. V prípade kamery umožňuje softvér vybrať aplikácie, ktoré k nej budú mať prístup a ktoré nie.

Počítač nie je príliš hlučný a počas práce s kancelárskymi nástrojmi nebude používateľa zaťažovať svojim chladením.

Pravú hranu obsadila optická mechanika, USB 2.0 port a audio konektor. Ľavá hrana má okrem výduchu v štandardných veľkostiach VGA, Eternet a HDMI konektor a dva USB 3.0 porty. Čítačka SD kariet je na prednej hrane vľavo.

Výhody

  • Full HD displej
  • Čítačka odtlačkov prstov
  • Softvér Lenovo Security Suite
  • 6 GB RAM
  • Tichý chod v kancelárskom režime

Nevýhody

  • Klasický 5400 otáčkový disk
  • Plastové telo

Cena: 639 EUR

Zapožičal: Lenovo

Fotogaléria – detaily

Verdikt touchIT.sk

Lenovo IdeaPad B50-70 je kancelársky nástroj, ktorý patrí do pomyselného stredu. Jednak má nejaké rezervy, ako plastové telo alebo pomalý HDD. Keď ale konfiguráciu dorovnáme Full HD displejom a 6 GB RAM, začíname brať tento stroj vážne. Kto hľadá kancelársky nástroj, je B50-ka vhodným adeptom. A nebude kvôli nemu treba absolvovať špeciálnu poradu ohľadne rozpočtu na nový notebook.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.