Smartfóny v nižšej cenovej kategórii vedia prekvapiť. Dôkazom toho sú tri nami testované modely. V praxi je to tak, že výrobcom nič iné ani nezostáva. Ak chcú zaujať, musia nejakú tú muziku za málo peňazí priniesť aj tejto skupine používateľov.

Acer Liquid Z410

Acer410

Nebude výnimkou, že aj značka ako Acer si chce odhryznúť z koláča cenovo dostupných telefónov. Má čím zaujať a ocenili sme, že výrobca dáva v cene 129 EUR do rúk používateľom telefón s LTE pripojením a rozšíreným štandardom podporovaných Wi-Fi sietí.

Dizajn a vyhotovenie

Konštruktéri zvolili pri návrhu zaoblené hrany. Vo svojom celkovom ponímaní telefón vytvára akúsi ilúziu zaoblenej zadnej časti. Aj keď to nie je pravda, telefón vďaka tomu vyzerá celkom dobre. Zadný kryt je textúrovaný, no zároveň je plastový bez pogumovania. Môže sa tak šmýkať pri položení. Preto neodporúčame jeho položenie napríklad na stolík vo vlaku. Minimálne nie pri odchode alebo pri príchode do stanice.

Horná hrana má audio konektor a celkom netradične aj microUSB konektor. Tento počin sme už v minulosti videli, tiež aj pri telefónoch na inej platforme. Nie je to zásadný problém, no je viac dôvodov prečo nechať umiestnenie napájacieho konektoru na opačnej hrane.

Zadná strana má pod fotoaparátom tlačidlo AcerRapid slúžiace na zapnutie používateľom definovaných funkcií. Je tu na výber medzi krátkym a dlhým stlačením. Tento krok hodnotíme pozitívne. Rovnako sa nám páčilo aj umiestnenie stereo reproduktorov na prednú stranu. Vidno, že keď sa chce, dá sa to. Nie je potrebné robiť zo stereo reproduktorov nedostatkový tovar a to aj vo vyšších kategóriách smartfónov. Tlačidlá na ovládanie sú v tomto prípade pod displejom a nezaberajú tak miesto zo zobrazovacej plochy. Nie sú však podsvietené.

Technológie a používanie

Telefón má 4-jadrový procesor MediaTek. Ten je v 64-bitovej verzii a na herných benchmarkoch to vidno. Rozhranie telefónu je viac-menej základné, rovnako tak aj dodatočná výbava. Na výber je z dvoch tém, štandardne predvolená Acer sa dá zmeniť na systémovú Android. Nechýbajú všetky bežné utility od Aceru na synchronizáciu dát a multimediálnych súborov. Tiež je dostupné ovládanie telefónu cez Acer EXTEND priamo z počítača. Prehrávanie multimediálnych súborov je obohatené o DTS Sound Studio s možnosťou predvoliť vlastný ekvalizér pre filmy a hudbu. Takisto je tu možnosť vlastnej korekcie nízkych a vysokých tónov. S výdržou pomôže funkcia plánovaného zapnutia a vypnutia. Ešte stále to nie je úplne bežná vlastnosť, hoci sa začína objavovať čoraz častejšie. Takisto sa nám páčila aplikácia Acer SnapNote na tvorbu multimediálnych poznámok. Kto chce telefón s dobrou výbavou bez potreby niečo inštalovať z obchodu, tu nájde dobre využiteľné programy.

Fotoaparát sa dá použiť na jednoduchšie fotenie. Treba byť trpezlivý pri zostrovaní, no každopádne chválime, že výrobca nepoužil pevné ohnisko. Istú dávku trpezlivosti vyžaduje aj korekcia farieb. Najlepšie výsledky dosiahnete pri dennom svetle.

Použitie telefónu je svižné pri náročných matematických operáciách. Teda najmä pri rôznych hrách. Je jasné, že kapacita RAM má svoj podiel na celkovej plynulosti pri prepínaní aplikácií. V každom prípade low-end smartfón so 64-bitovým CPU sa zatiaľ tak ľahko nevidí.

Hodnotenie

+ pevná konštrukcia, použiteľný fotoaparát, vylepšenia zvuku, 64-bitový procesor, ovládanie cez počítač

– šmykľavý kryt, pomalšie zaostrovanie fotoaparátu

Cena: 129 EUR

Zapožičal: Acer

(Článok pokračuje na ďalšej stránke)

Značky:
1 2 3

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.