Pracovný notebook série ProBook predstavoval vždy to lepšie na trhu, pozreli sme sa naň detailne.

HP delí svoje notebooky do viacerých skupín. Odlišuje biznis sériu od tzv. konzumerských notebookov. Na pomedzí týchto dvoch segmentov je séria ProBook. Hodí sa používateľom, ktorí majú notebook na prácu a vedia, čo od neho chcú. Nám sa táto séria páči a je zároveň cenovým tipom pre firemnú sféru prenosných počítačov.

Okrem toho sa nám páči práve v tom, že si zachováva tradíciu klasického počítača. Tento model totiž nemá dotykový displej. Mnohí ho reálne nevyužívame a kto by predsa len niečo také potreboval, má možnosť voľby. Existuje aj konfigurácia s dotykovým displejom. Ten je ale iba v HD rozlíšení. Náš variant mal antireflexný Full HD displej. Ideálna kombinácia na prácu v kancelárii aj vonku.

Zaujímavá môže byť konfigurácia so 128 GB SSD diskom + 1 TB HDD a 8 GB RAM. Stojí 729 EUR. Teda o 11 EUR menej ako naša testovaná konfigurácia.

Technické parametre

Model notebooku / ParameterHP ProBook 440 G4
ProcesorIntel Core i5-7200U 2,5 ÷ 3,0 GHz, 3 MB cache (max. 15 W TDP)
Operačná pamäť4 GB DDR3
Pevný diskSanDisk, 256 GB SSD
Displej14″, max. rozlíšenie 1920 × 1080 px
Grafická kartaIntel HD Graphics 620
Porty1 × USB 3.0, 1 × USB 3.2, 1 × USB-C, čítačka SD, kombinovaný audio, HDMI, RJ-45, VGA
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Pro
Rozmery [mm]343 × 239 × 20
Skutočná hmotnosť [kg]1,565
Záručná doba [mesiacov]24
ZapožičalHP Inc
Cena (EUR s DPH)740

Vyhotovenie a vyladenie

Telo je plastové s výnimkou hliníkovej opierky na ruku. Všetko to však vyzerá ako z hliníka a notebook je odolný aj v tomto vyhotovení. Ocenili sme však viac hliníkové veko než opierku na ruky. ProBook sme začali testovať s veľkými očakávaniami. Notebook ako taký sa používa dobre. Avšak nie je to len o hardvéri. Je to aj o softvéri. Tu sme narazili na niektoré nepríjemné vlastnosti, avšak pekne poporiadku.

Klávesnica má dve úrovne podsvietenia a dobre sa používa. Mohla by byť na dotyk mäkšia, no toto nebude problém. Uvádzame to len ako doplňujúcu informáciu, keďže rukami nám prešlo množstvo notebookov. Rozmiestnenie klávesov je tradičné na 14“ HP stroj. Teda vpravo od hlavného bloku je stĺpec doplnkových editačných klávesov. Šípky vľavo a vpravo sú štandardného rozmeru, horná a dolná sú zrezané. Nevhodné na hry. Našťastie – na nešťastie zlé odladenie softvérových ovládačov od HP vám neumožnia hrať hry. Neskoré reakcie klávesnice pocítite už počas prvých sekúnd hrania.

Touchpad je klasický a dá sa s ním pohodlne pracovať. Nemali sme žiadne výhrady, rozmerovo je akurát a nebude zavadzať ani pri písaní.

Nerozumieme však, kam sa podeli Fn funkcie na klávesoch F. Je tu možnosť úpravy hlasitosti, jasu, vypnutie mikrofónu alebo napríklad prechodu do režimu spánku. Klávesy F2, F7 a F11 nemajú priradenú žiadnu funkciu. Aj keď výrobca vyčlenil samostatné klávesy na vypnutie bezdrôtového spojenia a reproduktorov, mohli byť využité. Po čase sa na tieto absencie dá zvyknúť, ale nie je to obhajoba. Skrátka, chýbajú.

Ďalšou nepríjemnosťou boli neskoré reakcie klávesov na úpravu jasu, hlasitosti alebo vypnutie reproduktorov. Všetko s niekoľko-sekundovým oneskorením. Niekedy bez reakcie a bolo treba pokus zopakovať o niekoľko sekúnd. Napríklad pri vypnutí zvuku sa zvuk síce o sekundu (!?) vypne, no tlačidlo dostane oranžovú až o tri sekundy.

Problémová bola aj čítačka odtlačkov, ktorá nebola dostupná a bolo treba potom zadávať do systému heslo. Keďže systém neumožňovali ani po nastavení v HP Client Security prechod z čítačky na PIN a až potom na heslo, bolo pre nás neustále zadávanie hesla nepohodlné. Museli sme odstrániť uložené vzorky prstov z čítačky a povoliť PIN.

Nepríjemné bolo aj oneskorenie reakcií klávesnice. Nenašli sme presný systém, kedy sa problém objavil. Začali ste písať a kurzor blikal, no nič sa nezobrazovalo. O niekoľko sekúnd sa text dopísal alebo iba jeho časť.

Výkon a hardvérová výbava

Po stránke výkonu je notebook vhodný na náročnejšie úlohy, napríklad aj na strih videa. Občas sa však stalo, že sa mierne spomalil. To pripisujeme pomalšej prístupovej dobe SSD disku s hodnotou 0,123 ms. Kým tu začínajú prístupové doby na desatine sekundy, bežne SSD disky začínajú na stotine sekundy. Kapacita RAM by mala byť dostačujúca. Problém sme nemali ani pri behu Windows 7 vo virtuálnom stroji. Konfigurácia s najnovším procesorom Intel Core i5-7200U 2,5 ÷ 3,0 GHz je silná. Preto mierne „zadrhnutia“ pripisujeme vyladenosti softvéru. Na iných počítačoch so siedmou generáciou CPU od Intelu sme nemali takéto problémy.

V prípade displeja sme museli často hľadať jeho vhodnú polohu. Pozorovacie uhly nie sú jeho silnou stránkou. Buď bol obraz tmavý v hornej alebo spodnej časti.

Pochváliť musíme vyladenie zvuku. Softvér automaticky prispôsobuje úpravy zvuku podľa obsahu. Toto sa nám páčilo. Rovnako tak aj úpravy citlivosti mikrofónu pre jednotlivca a pre viacero používateľov v rámci video konferencie. Počas nášho testu bola dostupná aktualizácia, ktorou výrobca opravoval pripojenie audio zariadenia. Po pripojení sa neprepol výstup na konektor ale hrali reproduktory notebooku. Takže toto je v poriadku a oceňujeme, že sa výrobca o svoje produkty stará. Otázkou je oprava ďalších vecí.

Po stránke výdrže nás ProBook príjemne potešil, neprekvapil. Považujeme ju v pozitívnom zmysle za odpovedajúcu tejto sérii notebookov. Ocenili sme, že sa vôbec neprehrieval. Z toho navyše plynie takmer neustále tichý chod. Jediným prípadom vyššej hlučnosti ventilátora sú náročnejšie aktivity ako spracovanie obrázkov alebo strih videa.

Benchmarky

Model/ParameterHP ProBook 440 G4
PCMark 8
Home accelerated score3111
Work accelerated score4485
3DMark 111319
3DMark score1319
Graphics score1266
Physics score3456
Combined score818
HD Tune Pro 5
Average speed [MB/s]368,8
Access time [ms]1,123
Batériové testy
Powermark, Productivity test [hh:mm]9:21
Video Playback Time [hh:mm]4:20
Spotreba
Priemerná spotreba [W]17
Cena za rok [EUR]12,84
Teplota v najhorúcejšom mieste, výkon [°C]44,7

Plusy

  • Pohodlie pri práci
  • Väčšinou nehlučný
  • Podsvietená klávesnica
  • Výkon a výdrž

Mínusy

  • Ovládače bez optimalizácie

Cena: 740 EUR

Zapožičal: www.hpobchod.sk

7.0 Biznis notebook

HP ProBook 440 G4 je tradičný ProBook. Má čip TPM 2.0, čítačku odtlačkov, doplnkový softvér pre zvýšenie podnikovej bezpečnosti. Výkon je postavený tak, aby zvládol aj náročnejšie úlohy. Je tu však viacero softvérových nedokonalostí. Ak ich výrobca opraví, bude to výborný notebook do kancelárie aj na kaviarensky stolík.

  • Dizajn 8
  • Vyhotovenie 8
  • Výkon 8
  • Softvérové vyladenie 4
Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.