Cez Vianoce sme mali kvalitný televízny zážitok. Testovali sme OLED televízor, ktorý poskytuje super kvalitu obrazu. Za rok 2016 to bol z hľadiska kvality obrazu najlepší televízor, aký sme v redakcii TOUCHIT mali. 

Testovanie v redakcii TOUCHIT

Tento televízor sme testovali exkluzívne, testovacia vzorka zabalená ako z výroby. Je to 55-palcový  televízor s modernou technológiou, ktorá už definitívne prichádza aj do predajní na Slovensku. OLED je technológia, ktorá zo stránky kvality presahuje aj plazmové televízory, pritom sú OLED televízory mimoriadne tenké, minimálne v časti s displejom. Jeho montáž predstavuje prichytenie štyroch skrutiek držiacich podstavec a nastavení jazyka ovládania (slovenčina je v zozname), pripojenia na internet a naladenia kanálov. Celý softvérový proces je sprevádzaný rozprávkovou postavičkou krtka a nastavenie je naozaj jednoduché, hotové tak do 5 minút (ak viete heslo na svoju Wi-Fi). Použitý operačný systém je WebOS 3.0.

Ako funguje OLED?

V prípade OLED TV neexistuje žiadne globálne podsvietenie displeja, každý bod svieti tak sám o sebe – úplne samostatne. Práve preto aj dosiahnete úplne perfektnú čiernu farbu v obraze, vynikajúce sú aj ostatné farby a široký pozorovací uhol. Pripočítajte k tomu aj podporu HDR obrazu a máte jasného kandidáta na super obraz. Perfektnú čiernu dosiahnete práve tým, že jednotlivé body, ktoré majú zobraziť čiernu necháte zhasnuté. Sem sa potom nedostáva žiadne prenikajúce svetlo z podsvietenia, a teda si môžete vychutnať pohľad na silvestrovský ohňostroj alebo vysvietený Mesiac naplno.

Ušetrená energia zo zhasnutých častí obrazu sa pritom presmeruje do častí, ktoré sa majú zvýrazniť a máte tu perfektné zobrazenie obrazu s tmavými a jasne svetlými zložkami. K dokonalému zobrazeniu takejto scény potom prispieva technológia HDR – high dynamic range. Televízor podporuje obe normy – Dolby Vision aj HDR10.

Prvé skúsenosti s OLED od LG na CES 2016

Tento televízor sme po stránke kvality obdivovali už na výstave CES v Las Vegas v januári 2016. Do reálneho predaja sa však u nás dostal až na konci minulého roka.

Ako vidíte, je to televízor s plochým displejom, jeho maximálne rozlíšenie je 4K.

Tak tenký televízore ste asi ešte nevideli

Hneď pri vybalení si všimnete, že tento televízor je až podozrivo tenký. V hornej časti je tenší ako mobilný telefón. V spodnej časti je ale kompletná elektronika a špeciálna reprosústava a preto je aj o poznanie hrubšia.

Podstavec je s minimálnou výškou, aj kvôli dobrému šíreniu zvuku je televízor prakticky položený na stole. V našom prípade sme použili ako zdroj signálu DVD prehrávač s integrovaným satelitným a terestriálnym tunerom. Ten však máme za televízorom a aby sme ho mohli ovládať diaľkovým ovládačom, podložili sme televízor a tak ho dostali do vyššej polohy. Takto bolo možné jediným diaľkovým ovládačom ovládať aj televízor aj DVD prehrávač.

Obsah dodávky

K televízoru prichádzajú dve diaľkové  ovládania, jedno s plnou výbavou funkcií a druhé jednoduché. Okrem toho nájdete v dodávke aj rôzne káble na prepojenie so staršími typmi zdrojov.

Portová výbava

Z hľadiska portov nájdete na LG OLED55E6V až 4 HDMI vstupy, dva USB 2.0 a jeden USB 3.0 vstup. Televízor je vybavený tunerom pre DVB-C, DVB-S, DVB-T (vrátane DVB-T2 s podporou H.265 HEVC) a tiež pre satelitné vysielanie (FTA).

Šachtu na kódovaciu kartu sa nachádza na hornej strane elektronickej časti.

K tomu ešte pripočítajte porty na optický výstup zvuku, Ethernet pripojenie na internet a vstup analógového zdroja videa a audia

 

Zvuk LG OLED55E6V

Tak, toto je osobitná kategória, takýto zvuk sme počuli z televízora vtedy, keď sme si ho vybavili špeciálnym Sound Barom. LG to ale vybavilo inak, reproduktor je úplne nového typu a treba povedať, že basová zložka zvuku je mimoriadne kvalitná.

Zadná strana

Na zadnej strane nenájdeme nič špeciálne, možno zaujme skoro karbónový dizajn zadnej strany. Napájací kábel je pripojený napevno a ide o tzv. veľkú zástrčku. V dodávke je aj plastová doska, ktorá prekryje pripojené káble, aby ste mali zo zadu celkom uhladený dizajn.

VESA príchytky na umiestnenie televízora na stenu sú na elektronickej časti televízora.

Funkcie televízora

Hneď stlačení tlačidla Home na diaľkovom ovládači sa zobrazí domáca stránka televízora. Tu sa dajú v prehľadnej podobe sledovať a vyberať rôzne funkcie tohto televízora.

Tu si ľahko vyberiete napr. YouTube, Netflix, HBO GO alebo VOYO. Pripomeňme, že pomocou dodávaného diaľkového ovládania sa dá televízor ovládať cez kurzor – tzv. Magic Remote. Pohybom ruky pritom pohybujete s diaľkovým ovládaním a môžete ľahko vyberať príslušné funkcie. Takto sa jednoducho vyberajú aj nastavenia televízora.

LG vám poskytne základnú aplikačnú výbavu, ktorá postačuje na plné využite televízora v súčasnom svete.

Medzi funkciami nájdete aj delenie na prémiové (platené) funkcie, hry a zábavu a informačné aplikácie.

Ďalšou funkciou LG televízora je premena 2D obrazu na 3D. Práve preto môžu byť v dodávke aj 3D okuliare – pasívne, bez nutnosti ich dobíjať. Premena 2D obrazu na 3D môže mať tri režimy.

Špecialitou LG je možnosť zväčšiť si vybranú časť obrazu až 3-násobne. Pritom môžete aj zastaviť živé vysielanie a obraz si pozrieť v detaile.

Televízor je možné ovládať aj cez mobilnú aplikáciu LG TV Plus pre Android a iOS. To pomôže hlavne pri zadávaní textov napr. pri vyhľadaní videí na YouTube.

Predajná cena

LG OLED je prémiový televízor a v rozmere uhlopriečky 55 palcov ide o pomerne drahú záležitosť. Za tento televízor zaplatíte napr. v NAY Elektrodom sumu 3799 Eur. Ak chcete naozaj kvalitný obraz, nevšedný dizajn, výnimočnosť a super funkcie, táto cena je adekvátna. Existuje OLED TV aj so zakriveným displejom, tiež s iným podstavcom a tiež v rozmere uhlopriečky 65 palcov.

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.