Ako prvá redakcia na Slovensku sme testovali v reálnej praxi nový modelový rad televízorov od spoločnosti Samsung. Bol to SUHD model s označením UE55JS9002, ktorý má 55 palcovú uhlopriečku, rozlíšenie UHD (3840 × 2160) a je vybavený najnovšou zobrazovacou nanokryštalickou technológiou s 10-bitovým spracovaním obrazu. Televízor je vyrobený na Slovensku a jeho predaj začína 7. apríla 2015.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

TIP_dizajn_funkcie_nowatV tomto prípade ide o oddelený systém pozostávajúci z displeja a elektronickej časti, tzv. OneConnect blok. To umožňuje tento televízor zavesiť na stenu a od displeja viesť len dva káble – napájací a prepojovací s elektronickou časťou. Do tohto bloku sa potom  pripájajú všetky ostatné káble, ako je anténa pre DVB-T, satelitná anténa, kódovacia karta, 4 × HDMI káble (všetky vo verzii 2.0), 3 × USB (z tohto jeden USB 3.0), optický výstup zvuku a podobne. Ide o energetickú triedu A.

Je to televízor so zakriveným displejom, čo umožňuje pri sledovaní filmu dostať sa viac do deja a poskytuje panoramatický pohľad na obraz. Polomer zakrivenia je 4,2 metra, čo je výhodné pri sledovaní obrazu zhruba z tejto vzdialenosti. Nie je to určite najtenší televízor, výrobca sa tu sústredil na kvalitu obrazu a zvuku. Zabudovaný repro systém má celkovo až 60 W, Wi-Fi pripojenie je súčasťou výbavy.

SUHDZakrivenie

Modelový rad 2015 TV od firmy Samsung je vybavený operačným systémom Tizen, ktorý sa využíva pri Smart TV. Spracovanie obrazu má na starosti osemjadrový procesor a doba odozvy je v tomto prípade len 6 ms. Znamená to, že aj rýchle scény budú prepočítané dobre, nepostrehli sme žiadne rozmazanie. Zaujímavé je, že voči minulému roku najvyššia trieda televízorov nie je vybavená kamerou, tá sa dá len dokúpiť (to isté sme videli aj v prípade značky Panasonic). Televízor môžete ovládať hlasom, po zakúpení kamery aj gestami a rozpoznaním tváre.

SUHDOhnostroj

Pri spolupráci s mobilným telefónom je možné využiť zrkadlenie obsahu smartfónu na TV obrazovke, na obrazovke mobilu sa dá zobraziť práve vysielaný obraz, podobne aj cez WiFi Direct. Pri spojení Samsung Galaxy S6 a tohto televízora sme mohli využiť aj Bluetooth pripojenie, televízor je vlastne ďalšie zariadenie na párovanie. Na zobrazenie fotografií je to ideálne, lebo je to rýchle a bez nastavovania. K televízoru sa dodávajú dve diaľkové ovládania, jedno z nich má aj snímanie pohybu a lepšie sa s ním ovláda napr. internetový prehliadač alebo rôzne aplikácie.

SUHD

Dobre, toľko k popisu vlastností, ideme na reálne skúsenosti. Aby ste naplno využili potenciál tohto televízora, chcelo by to originálny 4K obsah. Ten síce nájdete napr. na YouTube, ale nie je toho veľa. Ohlásené sú služby ako Netflix alebo amazon s internetovým vysielaním zameraným aj na 4K obsah, ale to je ešte hudba budúcnosti. Takže zatiaľ sa musíme uskromniť s niečím, čo už doma máme. Ak si pri živom TV vysielaní môžete vyberať, odporúčame vám satelitné vysielanie s balíkom HD programov. Z HD programov dokáže systém prepočítavania obrazu vytvoriť naozaj kvalitný „skoro UHD“ obraz. Keď použijete štandardné TV vysielanie, tento televízor to stále dopočíta.

Rozdiel sme videli pri sledovaní DVB-T vysielania STV1 v štandardnej a HD kvalite. Tu máte možnosť porovnávať a potom si všimnete, že ten vypočítaný z HD kvality je výrazne ostrejší a viac detailnejší. V každom prípade, Samsung UE55JS9002 dopočíta akékoľvek rozlíšenie na vysoké a obraz pritom nebude mať ani šum a nebude ani rozmazaný, ako sa to občas stane pri neznačkových televízoroch.

SUHDKontrast

Nanokryštalická zobrazovacia technológia zabezpečí, že obraz je lepší, sýtejší a živší, ako to bolo v minulosti. Ak si pozriete bežné TV vysielanie na inom televízore a na UEJS9002, zistíte, že tu je rozdiel a to v prospech tejto novinky. Výborný je aj zvuk, hlavne jeho basová zložka.

Systém Smart TV je teraz výrazne zjednodušený a výhodou v prípade Samsungu je, že sa vám nijako nepletie do živého vysielania. Spustíte ho len vtedy, keď to naozaj chcete a teraz je to pás ikon v spodnej časti obrazovky s veľmi jednoduchým ovládaním. Takto to bude vedieť ovládať asi hocikto. Veď televízor nie je počítač, aby ste na to potrebovali nejaké hlbšie znalosti. Aplikácie si nainštalujete z obchodu, potrebujete na to len Samsung konto. Najčastejšie sa bude asi využívať YouTube, ale sú tu hry, rôzne lokálne TV stanice a pod.

SUHDSytost

V celkovom hodnotení je to asi najlepší televízor, aký sa bude dať kúpiť na Slovensku. Výrobca vychádza z tohto, že ľudia si kupujú televízor hlavne kvôli sledovaniu obrazu a tu Samsung urobil najväčší pokrok. Čierna je naozaj čierna, obraz je bohatý na farby. Kontrast najlepšie vidieť pri sledovaní ohňostroja na tmavej oblohe, takáto ukážka je v tomto TV zabudovaná. Je to naozaj ohňostroj s ostrými hranami medzi svietiacimi strelami a tmavou oblohou, čo sa na v podstate LED televízore dosahuje veľmi ťažko.

SUHDZiveVysielanie

Televízor je to celkovo rýchly, elegantný, premakaný do detailu. Problém je jeho cena. 3799 Eur za 55 palcov znamená, že si ho bude môcť kúpiť asi len majetnejšia rodina, ktorá sa s ním rada pochváli pred svojimi známymi. Hodí sa aj do firmy na reprezentačné účely. Tento televízor existuje aj v 65- a 88-palcovom displeji, ak máte radšej väčšie veci. 🙂

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.