Každý z nás sa na cestovanie pripravuje po svojom – niekto plánuje výlety do najmenších detailov, niekto zas prenecháva voľnú ruku spontánnym rozhodnutiam. S umelou inteligenciou v Mapách Google je možné si však plánovanie ešte zjednodušiť. 

Ekologické trasy, ktoré berú ohľad na životné prostredie aj vašu peňaženku

Okrem návrhu tej najrýchlejšej trasy už Mapy Google zobrazujú aj najúspornejšiu trasu (ak sú rozdielne). Používateľom sa zobrazí koľko približne ušetria na palive a časový rozdiel medzi oboma trasami. Následne si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť. Funkcia tiež umožňuje vodičom zvoliť si typ pohonu svojho vozidla (benzínový, dieselový, hybridný alebo elektrický) a optimalizovať ekologické trasy s ohľadom na spotrebu paliva či záťaž batérie. Svoje preferencie môžete jednoducho upraviť v Nastaveniach.

Návrhy ekologických trás sú založené na umelej inteligencii, ktorá identifikuje všetky relevantné trasy z bodu A do bodu B a vypočíta spotrebu paliva pre každú z nich na základe historických, ako aj reálnych dopravných vzorcov, prevýšenia, typu cesty a ďalších údajov. A práve vďaka tomu dokáže v zlomku sekundy nájsť najrýchlejšiu, ale aj najúspornejšiu trasu do cieľa.

Immersive View: podrobné zobrazenie vybraných lokalít jedinečným spôsobom

Vďaka pokroku v oblasti umelej inteligencie je možné preskúmať viaceré miesta podrobnejšie ešte predtým, než k nim fyzicky vyrazíte. Funkcia Immersive View (tzv. Podrobné zobrazenie) ponúka detailnejšie zobrazenie konkrétnych miest v Mapách Google a mení spôsob, akým môžete objavovať svet v tejto aplikácii. Táto funkcia využíva pokrok v oblasti AI a počítačovej vizualizácie. Robí to tak, že spája miliardy záberov zo Street View s leteckými snímkami, pričom vytvára pestrý digitálny model sveta. A navyše k tomu pridáva ďalšie vrstvy užitočných informácií, ako je počasie, doprava či vyťaženosť daného miesta.

Toto podrobné zobrazenie je momentálne dostupné v Londýne, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu, Tokiu, Amsterdame, Dubline, Florencii a Benátkach. Prostredníctvom Immersive View je tiež možné virtuálne navštíviť aj viac ako 500 ikonických pamiatok po celom svete, vrátane Opery v Sydney či Big Bena v Londýne, ale aj pamiatok z Českej republiky ako Pražský hrad, Karlov most, Staromestské námestie či Národné múzeum.

Ako to funguje? Stačí si na Mapách Google vyhľadať Pražský hrad a v rámci ponuky máte možnosť kliknúť aj na video označené ako Immersive View. Umožní vám to virtuálne preletieť nad hradom a pozrieť si jeho okolie. Pomocou posunu na časovej osi môžete zistiť, aké bude počasie počas dňa.

Pohodlné plánovanie výletov pomocou záložky „Nedávne“ 

Jednou z najťažších častí plánovania výletov je zhromaždiť všetky atrakcie, ktoré chcete navštíviť, na jednom mieste – najmä ak plánujete navštíviť viacero lokalít. Práve z tohto dôvodu bola vytvorená v Mapách Google záložka „Nedávne“. Na tejto záložke umiestnenej na bočnom panely vľavo sa automaticky ukladajú miesta, ktoré ste nedávno vyhľadávali a keď ju rozbalíte, zobrazí sa ich zoznam. K dispozícii ich máte aj po zatvorení okna s Mapami Google. Ten si tak bez problémov môžete urobiť prestávku a vrátiť sa k plánovaniu neskôr a bez straty informácií. Prezreté miesta je možné vymazať, takisto je možné naraz plánovať viacero výletov a v neposlednom rade miesta aj zdieľať – napríklad turistické atrakcie alebo hotely s rodinou či priateľmi, s ktorými budete cestovať. Ak už máte vybrané aspoň tri destinácie, ktoré chcete navštíviť, kliknite na tlačidlo „Trasa“. Mapy Google následne vygenerujú inštrukcie so všetkými vybranými lokalitami a uložia ich pod záložku „Nedávne“.

Spoznávajte pamiatky, umelecké diela, rastliny či zvieratá pomocou aplikácie Google Lens

Fotoaparáty v smartfónoch sú skvelým nástrojom, ktorý vám pomôže preskúmať svet okolo vás. Keď dorazíte do plánovanej destinácie, ako takého sprievodcu môžete využiť aplikáciu Google Lens. Táto aplikácia dokáže pomocou fotoaparátu vyhľadať príslušný objekt a vie odpovedať na otázky typu „Kto postavil túto sochu?“ alebo „Čo je to za krásny kvet?“. 

Objavte špeciality lokálnej kuchyne pomocou vizuálneho vyhľadávania

Aplikáciu Google Lens je možné využiť aj na vizuálne vyhľadávanie, pričom jeho východiskom môže byť kombinácia textu a obrázka. Našli ste na internete obrázok lahodného koláča alebo chutne vyzerajúceho jedla, ktoré nepoznáte? Urobte snímku obrazovky, otvorte ju pomocou funkcie Lens v aplikácii Google a pridajte do vyhľadávania slovo „v okolí“. Vo výsledkoch vyhľadávania sa zobrazia reštaurácie vo vašej blízkosti, ktoré ponúkajú to, čo hľadáte. Google Lens tak môže pomôcť nielen gurmánom. Vyhľadávanie pomocou fotky a textu poskytuje úplne nový spôsob, ako vyjadriť, čo máte na mysli. Predstavte si, že hľadáte „nápady na dekoráciu obývačky ako v paláci“ a do oka vám padne nádherný starožitný stôl na zámku, ktorý ste práve navštívili. Do vyhľadávania potom môžete ešte pridať aj ďalšie požiadavky, ak preferujete štvorcový tvar stolíka a nie okrúhly. A môžete tak nájsť dokonalý kus nábytku, ktorý bude aj mementom vášho výletu.

Navigácia s využitím rozšírenej reality pomocou funkcie Live View 

V novom meste môže byť náročné vybrať sa k atrakciám tým správnym smerom. Pomocou funkcie Live View v aplikácii Mapy Google môžete vidieť v zobrazení rozšírenej reality šípky, ktoré vám ukážu, ktorým smerom ísť.

Značky: