Tipy pre Excel: Ako odstrániť medzery z buniek?

0

Excel je síce o výpočtoch, no aj o množstve textu.

A to znamená aj preklepov alebo množstvom nadbytočných či napríklad zdvojených medzier. Kontrolu pravopisu zvládnete ľahko. Klávesová skratka F7 otvorí okno s kontrolou pravopisu. Čo ale s nekonzistentným textom v podobe veľkého počtu medzier?

Ako na to?

Situácia môže vyzerať nasledovne. Máte v hárku veľké množstvo už vloženého textu a potrebujete sa zbaviť medzier. Ak ide o zdvojené medzery, je to jednoduché.

Použijete funkciu Hľadanie a nahradenie. Do prvého riadka vložíte dve medzery, do druhého jednu. A necháte tlačidlom Nahradiť všetky zameniť všetky takéto výskyty.

find and replace excel

Čo ale v prípade, že je medzier viac? A to napríklad aj na konci vety za bodkou alebo pred bodkou? Práve na to je tu funkcia TRIM.

Je zápis môže vyzerať takto =TRIM(A1).

A potom stačí potiahnuť funkciu myšou tak ako pri kopírovaní buniek vertikálne alebo horizontálne.

Do výsledkov dostanete finálne texty v bunkách tak ako boli v pôvodnom zdroji. Stačí ich len nahradiť do pôvodných buniek.

Prečítajte si aj:

Tipy pre Excel: Ako vypočítať počet dní v Exceli?

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Pridaj komentár