Tipy pre Excel: Ako prehodiť údaje v tabuľke?

1

Čaká vás práca na veľkej tabuľke a ešte neviete, ako ju usporiadať?

Žiadny problém, pokojne začnite tak, ako si to práve predstavujete. To, či bude záhlavie horizontálne alebo vertikálne, nebude priorita. Excel má vstavanú funkciu na to, aby vám tieto riadky a stĺpce poprehadzoval a nemuseli ste to robiť ručne.

excel table

Príkladom môže byť naša tabuľka, ktorá vzniká popri teste smartfónov. Ak by sme sa neskôr rozhodli dať parametre horizontálne a názvy smartfónov vertikálne, jej prerobenie by bolo priam nereálne. Navyše s takmer istým rizikom chybovosti a zámenou buniek.

Ako na to?

Označte celú tabuľku, v ktorej chcete zameniť orientáciu stĺpcov a riadkov a stlačte tlačidlo Kopírovať.

Kliknite na prázdnu bunku pod tabuľkou. Bude to prvá bunka nasledujúcej tabuľky. Potom kliknite na šípku pod tlačidlom Prilepiť. Z rozbaleného zoznamu kliknite na tlačidlo Transponovať.

excel paste menu

A takto vyzerá výsledná tabuľka.

excel table

Prečítajte si aj:

Ako obnoviť súbory Wordu a Excelu v prípade, že zlyhá automatické uloženie

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Jeden komentár

Pridaj komentár