V redakcii sa špecializujem na testovanie produktov súvisiacich so starostlivosťou o telo. Do rúk sa mi dostala aj ústna sprcha Truelife AquaFloss Station.
Som veľký vyznávač sonických zubných kefiek a z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že odkedy používam pravidelne takúto kefku, k zubárovi prídem iba na preventívnu prehliadku, na ktorej sa dozviem, že je všetko v poriadku a nemám ani zubný kameň. Samozrejme, patrične tomu obetujem aj čas, každý deň 5 minút poctivého čistenia zubov (2,5 minúty ráno a 2,5 minúty večer), používanie ústnej vody a občasného používania medzizubných kefiek. Určite tento môj recept na zdravé zuby nemusí fungovať každému. Pokiaľ máte iné stomatologické komplikácie, vždy sa riaďte pokynmi vášho zubára.
Spomínané medzizubné kefky, priznávam sa, som nepoužíval často. Možno tak 3-krát týždenne. Do zbierky mi chýbalo zariadenie na čistenie medzizubných priestorov. Čiže test Truelife AquaFloss Station som veľmi uvítal. Otestoval som už rôzne čínske zariadenia na batérie s ktorými som nebol spokojný, pretože nedosahovali uspokojivé výsledky. V budúcnosti by som rád otestoval aj ústne sprchy Philips, ktorý túto technológiu vyvinul.
Princíp zariadenia AquaFloss Station spočíva v tom, že do 600 ml nádržky napustíte vlažnú vodu, alebo ústnu vodu. Ak by ste sa rozhodli pre riedenú ústnu vodu, najskôr nalejte obyčajnú vodu a potom dolejte ústnu, aby ste sa vyhli vzniknutiu peny. Cez trysku, ktorá je so stanicou spojená špirálovou hadičkou sa prostredníctvom čerpadla do nej dostáva zmes vody a vzduchu, ktorá vie dosiahnuť tlak až 125 PSI. Tryskou prechádzate po okraji ďasien (žliabok medzi zubom a ďasnom) a smerujete ju aj do medzizubných priestorov.
Tlak vody a vzduchu narúša zubný povlak, vyplachuje zvyšky potravy a zuby zostávajú čisté. Toto čistenie odporúčame ako doplnkové, ku štandardnému očisteniu sonickou zubnou kefkou. Samozrejme, treba dodať, že nikdy nebudete mať zuby čisté ako po dentálnej hygiene, pretože pri tej sa mechanicky, ultrazvukom či pieskovaním odstraňuje zubný kameň či škvrny a ak už zubný kameň máte, treba zájsť za odborníkom.
Pri pravidelnom čistení medzizubných priestorov, však budete mať zuby čistejšie, ako väčšina populácie. 🙂 A navyše pravidelným používaním, zabránite tvorbe zubného kameňa. Ten vzniká z usadeného zubného povlaku. Spočiatku je povlak takmer neviditeľný, no ak sa dostatočným čistením zubov neodstráni, začne sa hromadiť do hrubšieho nánosu. Následným pôsobením slín sa do povlaku dostanú minerálne látky a vzniká zubný kameň.