Čo je sonická zubná kefka? A ako si so sonickou kefkou umývať zuby? (VIDEO)

5

Umývanie zubov patrí ku každodennej rutine. Existujú rôzne spôsoby, ako si umývať zuby. V tomto článku sa dozviete, aké zubné kefky existujú na trhu a aké sú rozdiely v ich funkčnosti, použití a tiež výhody a nevýhody jednotlivých foriem čistenia.

Od klasickej manuálnej zubnej kefky, cez ekologické drevené kefky, elektrické až po najnovšie sonické zubné kefky.

Na konci tohto článku nájdete zoznam nami testovaných sonických kefiek, ktorých cena začína od 30 eur.

Predtým, ako sa dostaneme k samotnej sonickej zubnej kefke, povedzme si niečo o ostatných spôsoboch čistenia. Tie sú totiž dôležité na pochopenie odlišností fungovania sonickej kefky.

Ak sa vám video nezobrazuje, môžete si ho pozrieť na našom YouTube.

Manuálne čistenie obyčajnou zubnou kefkou

Postup čistenia obyčajnou zubnou kefkou asi veľmi popisovať nemusíme. Hoci nás ho učí od malička zubár, len málokto z nás ho poctivo dodržiava. Samozrejme česť výnimkám. V zásade by ste si mali vyčistiť zubné krčky, stieraním zase povrch zubov a zubné plôšky. Čisteniu by ste mali venovať aspoň dve minúty ráno a dve minúty večer. Treba pritom dbať na správny tlak, ktorý vyvíjate, ten by mal byť čo najjemnejší.

Oscilačná/rotačná zubná kefka (okrúhla čistiaca hlavica)

Technológia oscilačného, alebo ak chcete rotačného čistenia je tu už niekoľko rokov. Najznámejšia značka v tomto segmente je Oral-B. Oscilačné kefky majú v sebe zabudovaný motorček, ktorý poháňa čistiacu hlavicu. Tá je zvyčajne okrúhleho tvaru a robí oscilačné pohyby štetinami, ktoré sa dajú opísať ako krúženie tam a späť. Takýchto pohybov dokážu vykonať až 8 tisíc za minútu. Výkonnejšie ešte viac. Inteligentné oscilačné kefky ponúkajú aj možnosť spárovania s telefónom cez Bluetooth a úpravu nastavení cez aplikáciu. V aplikácii môžete sledovať aj to, ako si zuby umývate.

Oscilačná zubná kefka (vpravo) vytvára krúživé pohyby, až 8 tisíc za minútu. Manuálnou zubnou kefkou (vľavo), toľko pohybov nevyviniete. Nie je to v ľudských silách.

Sonická zubná kefka (čistiaca hlavica je väčšinou v tvare bežnej kefky)

So sonickým čistením zubov prišla spoločnosť Philips, so svojim produktovým radom Philips Sonicare, no na trhu je už množstvo sonických zubných kefiek od iných výrobcov za výhodné ceny. Sonická technológia funguje na princípe vysokofrekvenčného stierania. Čistiaca hlavica sa podobá na obyčajnú kefku, no je poháňaná výkonným motorčekom, ktorý štetiny rozpohybuje v určitom rozsahu hore a dole.

Sonická zubná kefka kmitá štetinami hore a dole

Čím väčší je rozsah a počet kmitaní, tým sa dá kefka považovať za výkonnejšiu. Sonické zubné kefky už vyrábajú rôzni výrobcovia a dajú sa všeobecne označiť za výkonnejšie ako oscilačné, pretože počet kmitov je výrazne vyšší, ako počet otočiek pri oscilačnej kefke. Sonická kefka dokáže vytvoriť 30 tisíc a viac kmitaní za minútu. Navyše je táto technológia označovaná za šetrnejšiu k zubom a ďasnám, pretože pohyb štetín je prirodzenejší.

Výkonnosť sonickej kefky dokážete ľahko zmerať. Stačí ak si napustíte pohár s vodou a ku hladine vody priložíte čistiacu hlavicu zapnutej sonickej kefky. Podľa intenzity špliechania si dokážete predstaviť, aká je asi sila pri odstraňovaní zubného povlaku.

Silu sonickej zubnej kefky je vidno aj na tom, ako rozkmitá hladinu vody. Hoci sú pohyby očami nebadateľné, sila zubnej kefky je výrazná

Väčšina sonických zubných kefiek už ponúka inteligentnú nadstavbu v podobe aplikácie na mobil, cez ktorú môžete meniť nastavenia čistiacich režimov (bielenie, silné čistenie, čistenie citlivých zubov, masáž ďasien, čistenie jazyka…) a zároveň sledovať štatistiky čistenia zubov. Vďaka vstavaným senzorom dokážu niektoré zubné kefky na 3D modeli zubov vo vašom telefóne ukázať, ktorú časť chrupu ste si vyčistili nedostatočne.

Samozrejme existujú aj sonické kefky pre nenáročných používateľov, ktoré ovládate priamo tlačidlom na zubnej kefke a nepotrebujete k nej mobilný telefón.

Výdrž na batériu a odolnosť

Pri výbere sonickej kefky sa určite zamerajte aj na výdrž batérie. Väčšina kvalitných sonických kefiek už ponúka dlhú výdrž na batériu, cez 20 dní. Samozrejmosťou by už mala byť aj odolnosť voči vode.

Nemusí vyhovovať každému

Tak ako všetko, ani sonická zubná kefka, nemusí vyhovovať každému. Ak ste elektrickú kefku predtým nikdy nepoužívali, rozhodne si sonickú zubnú kefku nastavte na režim pre citlivé zuby. Ten je oveľa šetrnejší. Na nový typ vibrácií v ústach si budete musieť zvyknúť. Spočiatku vás môžu čistiace štetiny dokonca štekliť. Pocit po niekoľkých čisteniach úplne pominie.

Je sonická zubná kefka vhodná pre deti?

Áno, sonickú zubnú kefku môžu používať aj vaše deti. Predávajú sa špeciálne sonické zubné kefky pre deti, alebo dospelácke kefky, na ktoré sa dajú nasadiť špeciálne čistiace hlavice vhodné pre deti. Vtedy samozrejme treba aj zmeniť čistiaci režim, buď na špeciálny detský, alebo režim na citlivé zuby.

Je sonická zubná kefka drahá

Cena sonickej zubnej kefky závisí od viacerých faktorov. Od značky, prevedenia, kvality. V redakcii sme testovali aj drahé aj lacné sonické kefky. Ich cena začína od 30 eur a môžeme spokojne povedať, že za túto sumu už kúpite naozaj kvalitnú sonickú kefku s ktorou budete spokojní. Na konci tohto článku nájdete odkazy na recenzie sonických zubných kefiek, ktoré sme testovali.

Koľko stoja náhradné čistiace hlavice

Čistiace hlavice sonickej zubnej kefky nie sú drahé. Na výber sú čistiace hlavice na citlivé zuby, pre fajčiarov či deti. Ich cena začína na 2 eurách. Jedna čistiaca hlavica vydrží približne 3 mesiace. Vždy si ku kefke kupujte originálne čistiace hlavice, aby ste si zbytočne nepoškodili zubnú kefku.

Skúste si to porovnať na vlastnej koži

Pocit čistých zubov po prvom umytí sonickou zubnou kefkou sa ťažko opisuje.  My v redakcii sme si dlhodobo vyskúšali všetky typy kefiek (obyčajnú, oscilačnú aj sonickú) a zostali sme pri používaní sonickej. Pocit čistých zubov je výrazne intenzívnejší v porovnaní s ostatnými typmi čistenia.

Najlepším spôsobom by bolo vyskúšať si to na vlastnej koži. Ak máte takú možnosť u známeho, ktorý ju používa a obetuje vám jednu čistiacu hlavicu, určite takú možnosť neodmietnite.

Nech používate akúkoľvek zubnú kefku a akúkoľvek techniku čistenia zubov, sme toho názoru, že akékoľvek čistenie je lepšie, ako žiadne čistenie. Sme presvedčení, že dokážete žiť aj bez sonickej zubnej kefky. Ak však chcete zážitok z čistenia zubov a celkovo svoju ústnu hygienu posunúť na vyššiu úroveň, určite si sonickú zubnú kefku aspoň vyskúšajte, aby ste si to porovnali na sebe.

Tieto faktory treba dodržať pri každom čistení zubov

Pri všetkých typoch zubných kefiek, nech už je to manuálna, oscilačná či sonická, je veľmi dôležité venovať pri čistení zubov pozornosť niekoľkým dôležitým faktorom, ktoré majú výrazný vplyv na výslednú kvalitu čistenia zubov:

Naklonenie zubnej kefky a správna technika

Na technike čistenia zubov vždy záleží. Bez ohľadu na to, akou kefkou si zuby čistíte. Zuby by ste si mali čistiť pod správnym uhlom 45-stupňov a dôležité je čistiť zubné krčky. Čiže tú časť, kde sa zuby stretávajú s ďasnami. Medzi zubom a ďasnom sa totiž usádza najviac zubného povlaku z ktorého sa tvoria kazy, zápach a zubný kameň. Prechádzanie kefkou iba po zuboch nestačí. Polovica plochy čistiacich vláken by mala byť na ďasne a polovica na zube. Vtedy sa zbavíte výrazne viac zubného povlaku. Tento postup platí pri všetkých typoch zubných kefiek.

Všimnite si, že je dôležité zubnú kefku nakloniť a čistiť tú časť chrupu, kde sa zuby stretávajú s ďasnami.

Tlak zubnej kefky

Dávajte si pozor, aký tlak na zubnú kefku a tým pádom aj na zuby vyvíjate. Príliš silné tlačenie môže poškodiť nielen zubnú sklovinu, ale ničí aj ďasná. Tie by mohli pri veľmi silnom tlačení postupne začať ustupovať a odhaľovať zubné krčky. Príliš slabý tlak môže zase znížiť efektivitu čistenia. Správne je teda niečo medzi. Elektrické a inteligentné zubné kefky vás dokážu na správny tlak upozorniť. Pri manuálnej sa musíte spoľahnúť na seba.

Príliš silný tlak zubnou kefkou môže vyvolať ustupovanie ďasna a odhalenie citlivej časti zubného krčka. Ak máte takýto problém, poraďte sa so zubným lekárom.

Doba čistenia

Podľa zubných lekárov by sme si mali zuby umývať ráno a večer a to po dobu aspoň dvoch minút. Pri obyčajnej manuálnej zubnej kefke dokonca až 4 minúty. Umývate si zuby naozaj tak dlho? Elektrické zubné kefky dokážu vo vás tento návyk budovať, pretože majú vstavaný digitálny časovač. Pri manuálnej zubnej kefke si môžete napríklad kúpiť malé presýpacie hodinky, ktoré budete mať položené v kúpeľni. S nimi sa môže čistenie zubov páčiť aj deťom.

Takéto presýpacie hodiny sú nakalibrované na dve minúty a môžu motivovať pri čistení nielen deti.

Medzizubné priestory za vás nevyčistí nikto

Zabudnite na to, že jedna zubná kefka vyrieši celú vašu ústnu dutinu. Hoci výrobcovia elektrických a sonických kefiek sľubujú zázraky, neberte ich príliš vážne. Určite aj naďalej používajte medzizubnú kefku alebo dentálnu niť. Ani sonická zubná kefka sa nedostane do medzizubných priestorov. Vhodným doplnkom ústnej hygieny je aj škrabka na jazyk a ústna voda.

Medzizubné kefky sú potrebné aj keď používate sonickú kefku. Do medzizubných priestorov sa totiž ani sonická kefka nedostane.

Poraďte sa so svojim zubárom

Ak máte akýkoľvek špecifický zdravotný problém s chrupom, alebo umelý chrup, vždy sa radšej pred kúpou a používaním sonickej zubnej kefky poraďte s vašim zubným lekárom. Pri niektorých typoch zubných ochorení a umelých chrupov nemusí byť sonická zubná kefka vhodná na používanie a mohla by vám viac ublížiť, ako pomôcť.

Aké sonické zubné kefky sme testovali

V našej redakcii pravidelne testujeme sonické zubné kefky. Nižšie nájdete zoznam doteraz otestovaných sonických zubných kefiek, ktorých cena začína od 30 eur:

Recenzia Curaprox Hydrosonic Pro: Profesionálka, ktorá sa na nič nehrá

Recenzia Oclean Air 2: V jednoduchosti je krása

Recenzia Oclean: Sonická zubná kefka pre náročných

Recenzia Soocas Soocare X3: Štýlová sonická zubná kefka len za 34 eur

Recenzia Xiaomi Mi: Sonická zubná kefka

Recenzia Truelife SonicBrush UV: Sonická zubná kefka pre celú rodinu

O autorovi

Mám rád nové veci a nesmierne ma bavia nové technológie. Úplne super je, že vďaka mojej práci sa môžem venovať marketingu v spojení s tými najnovšími technológiami a robiť tak presne to, čo ma baví.

5 komentárov

  • Tomas Buransky on

   Rozdiel je v spôsobe čistenia. Klasická elektrická kefka, vytvára oscilačné, krúživé pohyby, kým kefka sonická sa podobá na klasickú manuálnu kefku a vytvára kmitavé pohyby zhora-dolu.

 1. Eva Matejčíková on

  Dobrý deň, prosím Vás vedeli by ste mi doporučiť efektívnu sonickú zubnú kefku pre mňa – pacienta s citlivými ďasnami ? Pozerala som už viacero recenzií a testov na nete, ale osobne som neni veľmi naklonená ani jednej – najviac ma oslovila orava stomafresh, kde uvadzaju ze je setrna k dasnam. Prosím o akékoľvek tipy – prípadne meilom matejcikova.eva@gmail.com Ďakujem

  • Tomas Buransky on

   Dobry den pani Matejcikova, kazda zubna kefka ktoru som testoval mala aj tzv. gentle mód. Tzn. pre citlivé zuby. Z môjho pohľadu sa teda všetky javili v poriadku. Všetky vyššie odporúčane preto aj odporúčam v kombinácii s hlavicou s jemnými štetinami. Ešte Vám odporúčam poradiť sa s Vašim stomatológom.

Pridaj komentár