Prečítajte si tie najzaujímavejšie témy uplynulých dní.

TOUCHIT VÝBER prináša najzaujímavejšie články, ktoré nájdete na jednom mieste. Pokiaľ vám nejaká zaujímavá téma unikla, určite ju nájdete v našom týždennom výbere.

1. Aký telefón kúpiť do 200 eur? (Jeseň 2022)

Kategória, ktorá sa za minulé roky tiež trochu menila. Môže za to viac faktorov – sčasti inflácia na svetových trhoch, výkonnejšie čipy aj v nižšom segmente a posun hranice z 32 GB úložiska na 64 GB. Tento dvojnásobný nárast sa dá síce na výrobnej linke počítať na centy, no zákazník si priplatí tisíce percent navyše, teda v desiatkach eur.

Cenový strop do 200 eur je síce navrhnutý na ľahšie zaokrúhľovanie, no zmestiť sa do neho aj pre vyššie uvedené dôvody nie je jednoduché. Už tak si kupujete základ a ešte ho podliezať hľadaním smartfónov s 32 GB variantom úložiska alebo menšou kapacitou RAM, by bolo slušne povedané nerozumné. Preto je aj cenovka trošku vyššia, no stále s priblížením k stanovenému stropu 200 eur. Všetko dôležité sa dočítate v prehľadovom článku nižšie.

2. Cena iPhone 14 (Pro) zostala v USA nezmenená. Prečo teda na Slovensku narástla o stovky eur?

Záujemcovia o kúpu nového iPhone 14 si oproti vlaňajšku budú musieť priplatiť. Zdražovanie sa týka všetkých štyroch predstavených modelov, teda od základného iPhone 14 až po najvyšší model iPhone 14 Pro Max.

Konkrétne porovnanie vlaňajších a tohtoročných cien nájdete v našich článkoch o základných modeloch iPhone 14 a jeho vyšších Pro verziách (neuvádzame tam porovnanie cien iPhone 14 Plus, keďže vlani bol najnižším modelom iPhone 13 Mini a neexistovala verzia iPhone 13 Plus).

Stručne sa však dá povedať, že ceny jednotlivých modelov stúpli od 100 eur za najlacnejší iPhone 14 so 128 GB úložiskom až po 270 eur u najdrahšej verzie iPhone 14 Pro Max s 1TB vnútornou pamäťou. Po novom sa tak ceny pohybujú od 999 do 2099 eur. Všetko dôležité o cenách novej série iPhone 14 sa dočítate v článku nižšie.

3. Motorola edge 30 Ultra: Takto fotí smartfón s 200 MPx snímačom (RECENZIA)

Motorole to naozaj vyšlo – dosiahli svetový rekord v rozlíšení hlavného snímača a ako prvý telefón s 200 MPx snímačom je tu práve edge 30 Ultra.

Hneď na začiatok treba povedať, ako to naozaj funguje. Výrobcov komponentov je menej ako je značiek telefónov. Výrobcovia si komponenty objednávajú a takto ich potom uvádzajú vo svojich smartfónoch. Zdá sa, že hlavný snímač v edge Ultra je od firmy Samsung, model HP1. Objaví sa teda určite v budúcej vlajkovej lodi od tejto firmy a uvidíme ho aj pri značke Xiaomi a ďalších. Jeden z veľkých výrobcov kamier je spoločnosť Sony, tá však nejde cestou obrovského rozlíšenia. Kamera prichádza s nasledovnými parametrami: 200 MPx, clona f/1.9, veľkosť snímača 1/1,22 palca, plocha snímacieho bodu 0,64 µm, PDAF a optická stabilizácia (OIS). Všetko dôležité o novej Motorole edge 30 Ultra sa dočítate v článku nižšie.

4. Garmin Venu SQ 2 oficiálne: Venu 2 v hranatej verzii (VIDEO)

Hodinky Garmin Venu SQ 2 sú oficiálne na svete a výrobca ich prezentuje na veľtrhu IFA 2022 v Berlíne. Venu SQ 2 si zachovávajú takmer identický dizajn ako predchodca, avšak prinášajú niekoľko zlepšení a výsledkom je, že ide o takmer plnohodnotné Garmin Venu 2 v hranatej verzii – a to sa o prvej generácii nedalo povedať kvôli použitému displeju.

Venu SQ 2 majú konštrukciu zo spevneného polyméru s hliníkovým rámikom okolo AMOLED displeja. Jeho uhlopriečka je 1,41 palca, rozlíšenie je 320 × 360 pixelov a ochranné sklíčko je Gorilla Glass 3. AMOLED displej je kľúčovým zlepšením v porovnaní s prvou generáciou hodiniek Venu SQ, ktoré mali „iba“ IPS displej. Všetko dôležité o novinke z dielne spoločnosti Garmin sa dočítate v článku nižšie.

5. Podľa čoho vyberať techniku pre školáka

Školský rok sa rozbehol a spolu s ním prichádzajú aj požiadavky školákov či študentov na kúpu smartfónu, notebooku, tabletu, slúchadiel či inej techniky.

Ako sa však zorientovať v ponuke výrobcov a podľa čoho by sme mali techniku vhodnú na štúdium vyberať? Oplatí sa kupovať lacný notebook a v čom sú odlišné slúchadlá pre deti od tých, ktoré sú určené pre dospelých. Aj o tom bude hovoriť Ondrej Macko a Michal Reiter v tomto vydaní podcastu Dotyk.

Prečítajte si aj: