Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pri napĺňaní cieľov v oblasti digitalizácie Slovenska chce štát využiť aj potenciál študentov, inovátorov a IT nadšencov. Inovatívne digitálne riešenia s využitím osobných údajov z verejnej správy hľadali počas piatka a soboty účastníci tretieho hackathonu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Na podujatí „Moje dáta“ sa stretlo 11 tímov. Tri najlepšie riešenia si z hackathonu odniesli finančnú odmenu.

„Na Slovensku máme veľa talentovaných študentov, IT nadšencov a odborníkov, ktorí majú skvelé nápady. Dlhodobo však bojujeme s odlivom mozgov do zahraničia. Jediný spôsob, ako proti tomuto trendu bojovať, je vytvoriť dostatok príležitostí aj u nás doma. Hackathony sú jedným zo spôsobov, akými sa snažíme dlhodobo zapájať mladých ľudí do aktivít na Slovensku. Počas uplynulého víkendu IT talenty vymýšľali riešenia, ako dostupné údaje z verejnej správy využiť na vytvorenie inovatívnej digitálnej platformy pre občanov alebo podnikateľov. Naším cieľom je ľuďom prinášať jednoduché a efektívne digitálne riešenia uľahčujúce bežný život. Získali sme tak cennú spätnú väzbu, ktorá nám pomôže vylepšiť aktuálne budovaný projekt Manažment osobných údajov. Som rád, že aj náš tretí hackathon dopadol na výbornú,“ uviedol minister informatizácie Peter Balík.

Päťčlenná porota zvolila za víťazný projekt, ktorý má pomôcť so zapojením firiem a malých a stredných podnikateľov do systému Manažment osobných údajov. Toto riešenie je používateľsky veľmi jednoduché a pohodlné. Vo víťaznom tíme „Valec“ spolupracovali experti z trnavského inovačného hub-u, ktorí sa dlhodobo pohybujú v startup a biznis prostredí. Za svoj inovatívny projekt získali finančnú odmenu 3000 eur.

Na druhom mieste sa umiestnil a odmenu 2 000 eur získal tím „MeltFlex“ zložený primárne zo študentov zo strednej školy LEAF. Ich riešenie pomôže pri krízových zdravotných situáciách, kedy je potrebná lekárska pomoc.

Tretie miesto obsadil tím „Grizzly alebo Wezeo II.“. Mladý tím študentov strednej školy v Bratislave navrhol riešenie, ako pomôcť s adaptáciou občanov na aplikáciu Manažment osobných údajov a s vypĺňaním dokumentov, ktoré je potrebné predkladať na úradoch. 

Cenu poroty, ktorou je mesiac v Campus Cowork Binarium zadarmo, získal tím „Titan x automatický ďateľ“. Hackeri, ktorí svoj tím zložili pár minút pred začiatkom hackathonu, priniesli riešenie na uľahčenie vypĺňania tlačív a dokumentov, ktoré sa predkladajú na úradoch. Potrebné údaje sa tak automaticky doplnia zo systému Manažment osobných údajov.

Na dvojdňovej akcii Hackathon „Moje dáta“ sa v Bratislave od piatka 23. júna do soboty 24. júna stretlo 47 hackerov v rámci 11 tímov. Porotu zloženú zo zástupcov MIRRI SR dopĺňal generálny riaditeľ DXC Technology Michal Ševčík. Viac o podujatí nájdete na stránke: https://www.hacknime.to. MIRRI SR plánuje do roku 2026 zrealizovať sériu tematických hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci Komponentu 17: Digitálne Slovensko.

Značky: