Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Každý piaty spotrebiteľ si dokáže predstaviť využitie kartónových krabíc na výrobu nábytku a bytových doplnkov, vyplýva z prieskumu spoločnosti Samsung.

Tri štvrtiny (78 %) Slovákov svoju krabicu od dodaného tovaru aspoň občas využijú na odoslanie inej zásielky. Pokiaľ ide o krabice od nového televízora, takmer traja z desiatich Slovákov (29 %) ju po vybalení prijímača vyhodia, zatiaľ čo takmer polovica (49 %) si ju ponechá pre prípad neskoršieho transportu televízora napr. do servisu a 2 % ju použijú na výrobu dekorácií pre domácnosť. Vyplýva to z prieskumu  spoločnosti Samsung Electronics, ktorého sa od 23. do 28. novembra 2022 zúčastnilo 1050 respondentov zo Slovenska.

„Počas vianočných sviatkov sa takmer štyrom z desiatich slovenských domácností zvýši objem odpadu o tretinu, osmine dokonca o polovicu. Spolovice tento odpad tvorí papier vrátane kartónových krabíc. Preto sme sa zaujímali o to, ako s ním ľudia nakladajú, a pozitívne nás prekvapilo, že nemalý počet spotrebiteľov dokáže krabice využiť na ďalšie účely a nevyhadzuje ich po jednorazovom použití do komunálneho odpadu,“ hovorí Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažérka zo spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. Do triedeného odpadu vyhadzuje tieto krabice podľa prieskumu 61,4 % respondentov, do netriedeného 4,6 % a dve desatiny svoje krabice spália. Každý ôsmy (13,2 %) ich ale použije ako úschovné priestory alebo ako hračku pre domácich miláčikov.

Bytový doplnok z krabice od televízora?

Kartónových krabíc prejde rukami Slovákov počas vianočných sviatkov naozaj veľa. Piati z desiatich oslovených (49 %) uviedli, že ich počet odhadujú na jeden až päť, tretina (30,3 %) dokonca na päť až desať. Necelých 12 % používateľov využije až 15 kartónových krabíc a takmer každý dvadsiaty (4,6 %) viac ako 15. Polovica opýtaných (47,4 %) si pritom dokáže predstaviť využitie týchto krabíc ako bytové doplnky alebo dokonca na výrobu nábytku. Nepredstaviteľné to je pre 25,7 % respondentov. Samsung vychádza týmto požiadavkám v ústrety projektom špeciálnych pevnejších kartónových krabíc s predtlačenými vzormi, podľa ktorých je možné krabice jednoducho rozrezať, zložiť a vyrobiť z nich bytové doplnky.

Pre zákazníkov navyše pripravil špeciálnu stránku https://www.samsung-ecopackage.com/, kde si vyberú model televízora, napríklad QD OLED, alebo iného spotrebiča značky Samsung, ktorý vlastnia, a uvidia, aké predmety môžu z ich balenia vyrobiť. Konkrétne z krabíc od televízorov je možné vyrobiť domčeky pre mačky alebo stojany na časopisy či knihy alebo stolík pod televízor a ďalšie praktické bytové doplnky. Na každej krabici sa nachádza QR kód, ktorý zákazníka navedie na webovú stránku Samsung Eco-Package, kde si zvolí, čo chce vyrobiť. Je možné si vyrobiť aj zvieratká alebo napríklad hojdacieho koníka. Pri všetkých krabiciach od televízorov navyše Samsung prestal používať farebnú potlač, aby ich výroba bola ekologicky čo najmenej náročná. Znižuje tak uhlíkovú stopu pri výrobe a preprave televízorov a celkovo tak prispieva k ochrane životného prostredia.

Víkendové workshopy s Artelierom

Okrem toho Samsung organizuje pred Vianocami v spolupráci s kreatívnym bratislavským priestorom Artelier dva workshopy pre rodiny s deťmi, kde si účastníci budú môcť vyskúšať prácu s kartónovými krabicami od televízorov a vyrobiť si z nich vianočné ozdoby alebo napríklad niečo väčšie ako dizajnový kus nábytku. „Našou snahou je ukázať, že aj kartónová krabica od televízora je kvalitný materiál, z ktorého sa dá niečo pekné a užitočné vyrobiť. A takouto „upcykláciou“ kartónu urobíte radosť dvakrát. Raz ako darček pre niekoho blízkeho a druhýkrát ako darček pre životné prostredie. Poďte si to s nami vyskúšať,“ nabáda Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažérka Samsung Electronics Czech and Slovak. Tvorivé dielne prebehnú v sobotu 10. a 17. decembra vždy od 13.00 do 16.00 hod. v priestoroch Artelier Cafe na Grösslingovej 24 v Bratislave. Vstup pre účastníkov je zadarmo, stačí sa len registrovať na stránkach Artelier.

Značky: