Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

5G už dnes umožňuje zavádzanie inovácií a nových služieb vo firmách aj domácnostiach po celom svete. Vďaka lepšej dostupnosti a klesajúcim cenám sa silný rast 5G očakáva tiež v roku 2023.

Podľa odborníkov bude 5G za svoj ďalší rast vďačiť najmä technológii FWA. Za touto skratkou sa skrývajú slová fixed wireless access, čo v doslovnom preklade znamená „pevný bezdrôtový prístup“.

  • Podľa výskumnej agentúry MarketsandMarkets by hodnota globálneho trhu s technológiou 5G FWA mala v roku 2023 dosiahnuť 29,4 miliardy USD a do roku 2028 potom 153 miliardy USD, čo odpovedá ročnému rastu o 39 %.
  • Podiel pracovísk využívajúcich 5G ako svoju hlavnú alebo záložnú sieť podľa výskumnej agentúry Gartner vzrastie do roku 2025 na 10 %. V roku 2022 sa jednalo o 1 % pracovísk.
  • Podľa prognóz spoločnosti Ericsson počet 5G FWA pripojení vzrastie do roku 2028 na približne 235 miliónov, čo odpovedá takmer 80 % všetkých FWA pripojení.

Vďaka svojej schopnosti poskytovať vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie a zvládať služby náročné na prenosovú kapacitu sa technológia 5G FWA stáva obľúbeným riešením pre hlavné alebo záložné pripojenie firiem aj domácností na vidieku a v prímestských oblastiach. Svojou škálovateľnosťou a cenovou efektivitou je naviac predurčená k tomu, aby slúžila ako spoľahlivé riešenie tam, kde je potrebné dočasné pripojenie. Vzhľadom k očakávanému výraznému nárastu počtu FWA projektov v roku 2023 stojí za to si predstaviť tri hlavné spôsoby využitia tejto technológie.

1. Hlavné širokopásmové pripojenie

Technológia 5G FWA môže slúžiť ako hlavné širokopásmové pripojenie užívateľov, ktorí inak nemajú k dispozícii spoľahlivý alebo cenovo dostupný broadband. V prípade domácností sa obyčajne jedná o vidiecke a prímestské lokality. V tejto súvislosti je možné spomenúť napríklad chaty a chalupy, a to najmä v Škandinávii, kde sú siete 5G široko rozšírené aj cenovo dostupné.

V prípade firiem sú možnosti využitia technológie 5G FWA ešte väčšie. Stačí spomenúť napríklad továrne, sklady alebo výletné lode. Pre plnohodnotné využitie môže mať FWA v kombinácii s architektúrou network slicing, čo je sieťová architektúra, ktorá umožňuje multiplexovanie virtualizovaných a nezávislých logických sietí na rovnakej fyzickej sieťovej infraštruktúre a službou mMTC (massive Machine-Type Communications, doslova „masívna komunikácia strojového typu“) prínos v podobe kvalitnejšieho pripojenia, ktoré je nevyhnutné pre modernú robotiku a automatizáciu. Také riešenie umožní presnejšiu výrobu, zníženie chybovosti a realizáciu kontrol kvality pomocou rozšírenej a virtuálnej reality.

A v neposlednom rade jeho zavedenie uľahčí sledovanie firemného majetku, ušetrí náklady na kabeláž automaticky riadených prepravných prostriedkov a zlepší využitie autonómnych mobilných robotov. Technológia 5G FWA naviac môže zásadne zmeniť fungovanie firiem vo vzdialených alebo malých lokalitách, kde neexistujú alebo sa kvôli nízkej prevádzke nevyplatia iné možnosti pripojenia. Predstavte si prínos tejto technológie napríklad pre malé vidiecke firmy alebo povedzme pre technikov obsluhujúcich zariadenia ropných polí niekde uprostred púšte, kde nikdy nepovedie kábel pre širokopásmové pripojenie.

2. Záložné pripojenie

Či už sa jedná o bezhotovostné platby alebo riadenie skladových zásob, kriticky dôležitá dátová komunikácia sa nesmie zastaviť ani pri výpadku hlavného pripojenia k internetu. Spoľahlivé záložné pripojenie znamená rozdiel medzi kontinuitou prevádzky na strane jednej a prestojmi na strane druhej. Technológia 5G FWA sa podľa našich zistení stáva obľúbeným záložným riešením, ktoré prichádza ku slovu, keď zlyhá káblové pripojenie. Medzi prevádzkovateľov, u ktorých dopyt po technológii 5G FWA ako záložnom riešení rastie najviac, patrí okrem iného maloobchod, reštaurácie, kaviarne a ďalšie relatívne malé prevádzkarne citlivé na cenu. Technológia 5G FWA pre týchto prevádzkovateľov naviac predstavuje atraktívnu voľbu, pokiaľ chcú ku svojej stávajúcej káblovej sieti pridať vysokorýchlostné bezdrôtové pripojenie schopné obslúžiť veľký počet klientov.

3. Dočasné pripojenie k sieti WAN

5G FWA predstavuje spoľahlivé a efektívne riešenie pre dočasné pripojenie k sieti WAN. Vďaka rýchlej inštalácii sa takéto dočasné pripojenie výborne hodí pre sezónne prevádzky, veľké kultúrne a športové akcie, staveniská alebo napríklad pre poľnú nemocnicu a mobilné odberová miesta. Vďaka technológii 5G je možné takéto pripojenie k sieti WAN zriadiť všade, kde existuje pokrytie signálom 5G. Napríklad v Nemecku dočasné pripojenie k WAN pomocou technológie 5G využívajú stavebné firmy k zaisteniu internetového pripojenia na staveniskách.

Slušné pripojenie k WAN síce dokáže poskytnúť aj technológia 4G, tá ale nezvládne aplikácie náročné na prenosovú kapacitu, ako napr. živé streamovanie v HD kvalite. A tým sa dostávame k ďalšej oblasti, kde 5G znamená zásadnú zmenu. Vďaka svojej nízkej latencii technológia 5G minimalizuje alebo úplne eliminuje meškania a ďalšie problémy pri sledovaní videí a umožňuje živé streamovanie v rozlíšení až 8K dokonca aj v prostredí s vysokou hustotou užívateľov, ako sú napr. koncerty alebo konferencie. Ccete dôkaz? Pozrite sa, ako Zyxel pomohol multimediálnej spoločnosti dp smart živo a bez meškania streamovať 4K videá z veľtrhu na Taiwane.

S rastúcou geografickou aj cenovou dostupnosťou 5G očakávame, že popularita FWA ďalej porastie nielen v tomto, ale aj v nasledujúcich rokoch. Pokiaľ sa chcete o 5G riešeniach a trendoch vo svete sietí dozvedieť viac, navštívte naše webové stránky alebo si na YouTube pustite videá s našimi odborníkmi.

Značky: