Trumpova administratíva vylúčila softvér od ruskej firmy Kaspersky Lab z dvoch zoznamov schválených dodávateľov, ktorí dodávajú svoje riešenie pre vládne organizácie v USA. Kaspersky Lab pritom svoje riešenie dodáva aj pre ruskú vládu. 

Je to dôsledok už dlhšie trvajúcich narážok na to, že tento softvér môže údajne byť za niektorým bezpečnostným útokom. Tieto podozrenia sa však nikdy nepotvrdili. Softvér od Kaspersky Lab napriek dostal vo vládnych štruktúrach USA stopku a ako sa vyjadril hovorca Bieleho domu, toto rozhodnutie padlo po zrelej úvahe.

Vládne organizácie stále môžu používať softvér od Kapspersky Lab, nemožno ho však nakupovať cez kontrakt od GSA, čo bola doterajšia cesta. Softvér od Kaspersky Lab je pritom v USA veľmi populárny a firma je lídrom v tejto oblasti už celé desaťročia.

O stanovisko Kapsersky Lab sme požiadali a uvádzame ho v plnom znení

„Spoločnosť Kaspersky Lab nemá prepojenie na žiadnu vládu, nikdy nepomáhala a ani nebude pomáhať akejkoľvek vláde na svete v kyberšpionážnych aktivitách. Kaspersky Lab má 20-ročné skúsenosti v odvetví IT bezpečnosti, pričom vždy dodržiaval tie najvyššie etické obchodné štandardy a uplatňoval dôveryhodný spôsob vývoja technológií. Podľa Kaspersky Lab je absolútne neakceptovateľné, že spoločnosť neprávom čelí obvineniam bez existencie akýchkoľvek priamych dôkazov, ktoré by tieto falošné obvinenia podporili. Zdá sa, že súkromná spoločnosť Kaspersky Lab sa ocitla uprostred geopolitického boja, v ktorom sa nás každá strana snaží využiť ako pešiaka vo svojej politickej hre. Eugene Kaspersky, zakladateľ a CEO spoločnosti Kaspersky Lab, sa opakovane snažil iniciovať stretnutie s americkými vládnymi predstaviteľmi, vyjadril ochotu vypovedať pred americkým kongresom a je pripravený poskytnúť zdrojový kód spoločnosti na účel oficiálneho auditu, aby pomohol zodpovedať akékoľvek otázky americkej vlády, ktoré v súvislosti so spoločnosťou majú. Kaspersky Lab je v spojitosti s akýmkoľvek vyšetrovaním aj naďalej pripravený spolupracovať so všetkými vládnymi organizáciami, ktorých sa to týka. Spoločnosť pevne verí, že dôkladné prešetrenie potvrdí, že tieto obvinenia voči Kaspersky Lab sú nepodložené.“

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.