Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najvýkonnejší štvorvalcový agregát z najnovšej generácie motorov, M-špecifická technológia podvozku, BMW xDrive

Výkonný model s nezameniteľným charakterom M zaujíma svoje miesto na vrchole nového radu BMW X1. Novinka BMW X1 M35i xDrive vychádza zo spontánnej radosti z jazdy, ktorá tvorí jadro kompaktného konceptu Sports Activity Vehicle (SAV) s dávkou dynamiky, obratnosti a presnosti. Týmito vlastnosťami sa modely M preslávili. Štvorvalcový agregát tvorí súčasť novej modulárnej generácie motorov BMW Group Efficient Dynamics a na dosiahnutie maximálneho výkonu 221 kW (300 k) využíva technológiu M TwinPower Turbo.

Nový model BMW X1 M35i xDrive zrýchli z pokoja na 100 km/h za 5,4 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Technológia podvozku špecifická pre M, vrátane možnosti bŕzd M Compound (prvý raz na výkonnom modeli), sa pre poskytnutie vynikajúcich výkonových vlastností spája s inteligentným pohonom všetkých kolies BMW xDrive. Ostrejší charakter modelu BMW X1 M35i xDrive zreteľne vidno zvnútra aj zvonku. Nový špičkový model prichádza s exkluzívnym dizajnom a s prvkami výbavy, ktoré boli pôvodne vyhradené pre vysokovýkonné automobily od divízie BMW M GmbH. Patria sem dva páry koncoviek výfuku a voliteľné M športové sedadlá s osvetleným logom M.

Novinka BMW X1 M35i xDrive razí cestu aj v oblasti digitálnych technológií: ide o jeden z prvých modelov, ktoré obsahujú nové ovládacie rozhranie BMW iDrive s QuickSelect a BMW Operating System 9. Model BMW X1 M35i xDrive príde na európsky trh v novembri 2023. Vlajkový model sa bude spolu so všetkými ostatnými verziami nového modelového radu BMW X1, vrátane plne elektrickej verzie BMW iX1, vyrábať v závode spoločnosti BMW Group v Regensburgu.

Nový štvorvalcový motor s extra výkonom

Najsilnejšia verzia štvorvalcovej benzínovej jednotky z najnovšej modulárnej generácie motorov prináša surovú silu, ktorú nový model BMW X1 M35i xDrive premieňa na strhujúci výkon. Nové motory sa od predchádzajúcej generácie odlišujú rôznymi inováciami. Patrí medzi ne použitie Millerovho cyklu, prepracované sacie otvory a spaľovacie komory a zmeny v časovaní vačkového hriadeľa, vstrekovaní, zapaľovacom systéme a vedení výfukových plynov.

Medzi špecifické M prvky 2,0-litrovej jednotky patrí nový, extrémne robustný kľukový mechanizmus, optimalizovaný systém prívodu oleja k piestom s chladiacimi kanálmi, ako aj hlavné ložiská prevzaté z najnovšej generácie šesťvalcového radového benzínového motora. Technológia M TwinPower Turbo zvýšila výkon úpravou systému preplňovania turbodúchadlom a nepriameho chladenia stlačeného vzduchu súčasne so zavedením dvojitého vstrekovania na prípravu zmesi v závislosti od miery zaťaženia. Využíva aj variabilné časovanie vačkového hriadeľa VANOS s optimalizovaným prívodom oleja pre aktuátor a plne variabilné časovanie ventilov VALVETRONIC. Motor generuje maximálny výkon medzi 5 750 a 6 500 ot./min., pričom maximálny krútiaci moment 400 Nm je k dispozícii v rozpätí od 2 000 do 4 500 ot./min.

Temperamentný výkon nového štvorvalcového motora sprevádza emocionálne bohatý zvukový sprievod výfukového systému špecifický pre vozidlá s označením M. Novinka BMW X1 M35i xDrive predstavuje prvý výkonný model od divízie BMW M GmbH, ktorého výfukové plyny odchádzajú cez dva páry dvojitých koncoviek. Sú úhľadne zasadené do ľavej a pravej časti zadného nárazníka a tvoria charakteristickú črtu vysokovýkonných modelov od BMW M, pričom teraz si ich osvojil aj najvýkonnejší člen radu kompaktných SAV.

Dvojspojková sedemstupňová prevodovka Steptronic s M Sport Boost

Sedemstupňová prevodovka Steptronic namontovaná v novom modeli BMW X1 M35i xDrive vyniká mimoriadne ostrým radením. Radiace páčky na volante umožňujú rýchle manuálne zásahy do procesu voľby prevodového stupňa.

K dispozícii je aj funkcia M Sport Boost pre mimoriadne spontánny nárast rýchlosti. Keď vodič potiahne ľavú páčku radenia aspoň na jednu sekundu, všetky pohonné a podvozkové systémy sa prepnú do najšportovejšieho nastavenia.

Špičková trakcia a agilita: pohon všetkých kolies BMW xDrive, mechanický samosvorný diferenciál na prednej náprave

Pohon všetkých kolies BMW xDrive zaisťuje v každej situácii rozdelenie hnacej sily medzi predné a zadné kolesá podľa aktuálnej potreby. Systém je neustále prepojený s technológiou riadenia podvozka. Elektrohydraulicky ovládaná spojka umožňuje v priebehu niekoľkých milisekúnd nasmerovať krútiaci moment aj na zadné kolesá, čím poskytuje výrazne vyššiu trakciu, smerovú stabilitu a športové schopnosti hodné značky BMW.

Systému pohonu všetkých kolies pomáha pri jeho úlohe mechanický samosvorný diferenciál zabudovaný priamo do sedemstupňovej prevodovky Steptronic nového modelu BMW X1 M35i xDrive. Slúži na obmedzenie rozdielu v rýchlosti medzi prednými kolesami. S mierou svornosti až do 26 percent zvyšuje trakciu na sypkom teréne, alebo v nepriaznivých poveternostných podmienkach a zároveň zvyšuje agilitu a dynamiku ovládania pri rýchlej jazde v zákrutách.

Adaptívny M podvozok a športové riadenie ako štandard

Štandardná výbava nového modelu BMW X1 M35i xDrive zahŕňa adaptívne M odpruženie, ktorého mechanicky ovládané nastaviteľné a frekvenčne selektívne tlmiče prispievajú k agilite aj pohodliu na dlhých trasách. Tlakové špičky vo vnútri tlmičov sa vyrovnávajú pomocou prídavných aktívnych ventilov na strane odrazu. Výsledkom je, že systém ponúka komfortnú odozvu pri pohlcovaní menších nerovností na vozovke v kombinácii so športovou charakteristikou tlmičov v dynamických jazdných situáciách.

M špecifická technológia podvozka prináša v prípade výkonného modelu oproti ostatným členom rodiny BMW X1 zníženie svetlej výšky o 15 milimetrov. Štandardne dodávané športové riadenie spája posilňovač Servotronic závislý od rýchlosti s veľmi priamym prevodom.

Integrovaný brzdový systém s možnosťou bŕzd M Compound

Integrovaný brzdový systém použitý v novom modeli BMW X1 M35i xDrive generuje stupeň brzdnej sily, ktorý sa presne prispôsobuje pokynom vodiča a prostredníctvom brzdového pedála poskytuje vynikajúcu spätnú väzbu. V kompaktnom module spája funkcie aktivácie bŕzd, posilňovača bŕzd a ovládania bŕzd, pričom na vytvorenie požadovaného brzdného tlaku sa používa elektrický ovládač.

Nový model BMW X1 M35i xDrive predstavuje prvý výkonný model od BMW M GmbH, ktorý na požiadanie ponúka možnosť inštalácie bŕzd M Compound. Tie pozostávajú zo štvorpiestových bŕzd s pevným strmeňom a 385-milimetrových vŕtaných kotúčov na predných kolesách a jednopiestikových plávajúcich strmeňov s integrovanou parkovacou brzdou a 330-milimetrovými kotúčmi vzadu. Brzdové kotúče s vnútorným chladením sa skladajú z nosnej časti zo sivej liatiny a hliníkového kotúča, na ktorý sa pritláčajú brzdové platničky. Brzdy M Compound ponúkajú veľmi pohodlné brzdenie, vynikajúci cit a stabilnú brzdnú silu aj pri vysokom zaťažení. Okrem toho sa znížila ich hmotnosť a v porovnaní s konvenčnými brzdovými systémami majú oveľa menej neodpruženej hmoty. Brzdové strmene dostali lakovanie sivou farbou a nesú logo M.

Obmedzenie preklzu kolies v blízkosti ovládača pre ostrejšiu agilitu

Mimoriadne dôležitú súčasť neotrasiteľnej ovládateľnosti a agilnosti modelu BMW X1 M35i xDrive predstavuje, spolu so stabilizačným systémom DSC (Dynamic Stability Control), technológia na obmedzenie preklzu kolies, ktorá sa nachádza hneď pri ovládači. Funkcia kontroly trakcie tvorí súčasť riadenia motora. Tým sa eliminujú dlhé signálne trasy do riadiacej jednotky DSC, čo znamená, že korekčné vstupy sa aplikujú až desaťkrát rýchlejšie ako v konvenčných systémoch a s výnimočnou presnosťou. Obmedzenie preklzu kolies v blízkosti ovládača tak zaisťuje optimálnu trakciu (aj na klzkej vozovke), neochvejnú stabilitu v priamom smere pri prudkom zrýchlení a vynikajúcu smerovú stabilitu v zákrutách.

Štandardne dodávané 19-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny

Na mieru nastavené vlastnosti podvozku nového modelu BMW X1 M35i xDrive M dopĺňajú disky kolies z ľahkej zliatiny vo vyhotovení s dvojitými lúčmi a s priemerom 19 palcov. Štandardne dodávané disky kolies z ľahkej zliatiny obúvajú pneumatiky o 20 milimetrov širšie ako na odchádzajúcom modeli, čo dáva špičkovému vozidlu ešte väčší dynamický jazdný potenciál. V zozname doplnkov sa nachádzajú 20-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny v exkluzívnom dizajne s dvojitými lúčmi obuté do športových pneumatík.

Dizajn a výbava

Exkluzívny pohľad na výkon s označením M

Model BMW X1 M35i xDrive sa od svojich kolegov z kompaktného radu SAV odlišuje nielen vynikajúcimi výkonnostnými vlastnosťami, ale aj výrazným dizajnom. Dizajnové M špecifické prvky odrážajú elitný športový charakter nového špičkového modelu s intenzitou, ktorá nemá v žiadnom predchádzajúcom výkonnom modeli od BMW M GmbH obdobu.

Interiér novinky BMW X1 M35i xDrive ponúka už vo svojej štandardnej verzii pútavú športovú atmosféru a jeho osobitú auru možno vylepšiť exkluzívnymi možnosťami, ako sú napríklad M športové sedadlá. M špecifický obsah na zakrivenom displeji BMW Curved Display, plne digitálnom zoskupení obrazoviek tvorenom 10,25-palcovou prístrojovou doskou a stredovou ovládacou obrazovkou s uhlopriečkou 10,7 palca, upriamuje pozornosť vodiča na zážitok zo športovej jazdy. Okrem toho si záujemcovia o najvýkonnejšiu verziu kompaktného SAV môžu pri úprave radosti z jazdy, komfortu a individuality vybrať takmer celú škálu možností výbavy a doplnkov z ponuky pre modelový rad BMW X1.

Samostatný dizajn so známymi M detailmi: M ľadvinky masky chladiča s dvojitými horizontálnymi lištami, M kryty vonkajších spätných zrkadiel, štvorica koncoviek výfuku

M špecifické dizajnové prvky pre nový model BMW X1 M35i xDrive svedčia o technických požiadavkách výnimočne športového automobilu v oblasti prívodu chladiaceho vzduchu a aerodynamickej rovnováhy. Predný nárazník s obzvlášť veľkými otvormi na prívod vzduchu zaisťuje, že motor, prevodovka a brzdy môžu neustále pracovať v rámci svojich optimálnych teplotných okien, a to aj pri ostrej jazde. Výrazné predĺženia bočných prahov, špecifický strešný spojler a zadný nárazník s vložkou difúzora dávajú najavo výkonový charakter nového vlajkového modelu.

Ľadvinka masky chladiča nového modelu BMW X1 M35i xDrive v štýle BMW M nesie logo M. Mriežka chladiča dostala aj vodorovné dvojité lišty – detail, ktorý sa predtým vyskytoval len na vysokovýkonných modeloch od BMW M GmbH. Výnimočné postavenie vozidla indikujú pri pohľade zboku čierne M kryty vonkajších spätných zrkadiel s dizajnom dvojitých ramien. Ďalší poznávací znak predstavujú štyri koncovky výfuku, každá s priemerom 80 milimetrov, integrované do špecifického zadného nárazníka. Rovnako ako pri vyššie uvedených vysokovýkonných modeloch, tieto páry koncoviek výfuku umiestnené na zadnej časti modelu BMW X1 M35i xDrive úplne vľavo a vpravo nezameniteľne signalizujú prítomnosť najvýkonnejšieho motora dostupného v tomto modelovom rade.

M špecifický interiér, na požiadanie s M športovými sedadlami

Pri vytváraní vysoko intenzívneho zážitku z výkonu v interiéri zohráva svoju úlohu aj M špecifický dizajn kokpitu. Medzi hlavné prvky patrí prístrojová doska potiahnutá Alcantarou, tmavé hliníkové lišty obloženia interiéru Aluminium Hexacube Dark, čalúnenie stropu antracitovej farby, M lišta prahov dverí, M pedále, M-špecifická grafika zakrivenej obrazovky BMW Curved Display, M kožený volant s radiacimi páčkami a na požiadanie dodávaný BMW Head-Up Displej.

Štandardná výbava nového modelu BMW X1 M35i xDrive prináša aj čierne športové sedadlá s poťahom Sensatec/Alcantara a s modrým kontrastným prešívaním. Na požiadanie možno objednať úpravu v koži Vernasca so špeciálnym diamantovým prešívaním. V zozname možností dodávaných na požiadanie sa nachádzajú aj M športové sedadlá. Ponúkajú široký rozsah elektrického nastavenia (vrátane funkcie pamäte pre sedadlo vodiča), majú integrované opierky hlavy a v hornej časti operadiel osvetlené logo M.

Intenzívne športové prostredie interiéru ide ruka v ruke s neobmedzenou funkčnosťou. Operadlá zadných sedadiel nového modelu BMW X1 M35i xDrive sa delia a sklápajú v pomere 40 : 20 : 40 a uhol sklonu každej časti operadla možno nastaviť aj samostatne. Ešte väčšiu variabilitu prináša na požiadanie dodávané posúvanie zadných sedadiel. Batožinový priestor sa dá zväčšiť z 540 litrov na maximálnych 1 600 litrov.

Sofistikované možnosti umožňujú individualizáciu na mieru

Pre model BMW X1 M35i xDrive je k dispozícii aj špeciálny balík prvkov M Sport Pro. K už i tak výraznému vonkajšiemu dizajnu vozidla pridáva M vysokolesklé vonkajšie lišty Shadowline s rozšírenými prvkami a M svetlomety Shadowline. Balík dopĺňa brzdový systém M Sport s červenými strmeňmi, plus M športové sedadlá a M bezpečnostné pásy.

Nový model BMW X1 M35i xDrive sa štandardne dodáva s dvojzónovou automatickou klimatizáciou, systémom BMW Live Cockpit Plus vrátane navigačného systému BMW Maps, M vysoko lesklými čiernymi strešnými lyžinami, automatickým ovládaním dverí batožinového priestoru a dažďovým senzorom s automatickou aktiváciou svetlometov, plus so štyrmi USB-C konektormi a dvoma 12 V zásuvkami. Medzi ďalšie možnosti, ktoré majú zákazníci k dispozícii na pozdvihnutie prémiového charakteru auta na ešte vyššiu úroveň, patrí balík vnútorných a vonkajších spätných zrkadiel, náladové osvetlenie, panoramatická sklenená strecha a ozvučenie Harman Kardon.

Výkonný model možno vylepšiť aj širokou škálou špičkových systémov umožňujúcich autonómnu jazdu a parkovanie. V štandardnej výbave sa už nachádza Systém varovania pred čelnou zrážkou, Systém na udržiavanie rýchlosti s funkciou brzdenia a parkovací asistent Parking Assistant vrátane kamery asistenta cúvania Reversing Assist Camera a asistenta pri cúvaní Reversing Assistant. Zoznam voliteľných prvkov okrem iného zahŕňa asistent riadenia a kontroly jazdného pruhu Steering and Lane Control Assistant, Aktívny systém na udržiavanie rýchlosti s funkciou Stop&Go, aktívnu navigáciu Active Navigation a funkciu varovania pri vystúpení z vozidla, ako aj funkcie Surround View, Remote 3D View, BMW Drive Recorder a Remote Theft Recorder. Existujúce funkcie možno zlepšiť pomocou nástroja Remote Software Upgrades, ktorý tiež umožňuje pridávať nové funkcie (dostupnosť závisí od hardvéru namontovaného vo vozidle a podmienok na danom trhu).

Možnosti zobrazenia a ovládací/operačný systém, konektivita

Aktualizované rozhranie BMW iDrive s QuickSelect a BMW Operating System 9

Nový model BMW X1 M35i xDrive je jedným z prvých vozidiel značky, ktorý obsahuje aktualizovanú verziu ovládacieho/operačného systému BMW iDrive s funkciou QuickSelect a operačným systémom BMW Operating System 9. Aby bol výber a ovládanie mnohých funkcií a digitálnych služieb ešte intuitívnejší a komfortnejší, ponúka najnovšia generácia BMW iDrive novo navrhnutú domovskú obrazovku a funkciu QuickSelect. To prináša vylepšenú štruktúru menu, ktorá sa inšpirovala zariadeniami spotrebnej elektroniky. Tým, že nový systém BMW iDrive zobrazuje správne informácie na správnom mieste, zlepšuje sústredený a prirodzený zážitok z jazdy.

Vynovený systém BMW iDrive s funkciou QuickSelect podporuje v novom modeli BMW X1 M35i xDrive operačný systém BMW Operating System 9. Táto technológia umožňuje širšiu ponuku digitálneho obsahu pre informácie a zábavu, kratšie cykly aktualizácie funkcií a lepší prístup k množstvu špecifických online služieb. Systém BMW iDrive s funkciou QuickSelect sa spája aj so zakriveným displejom BMW Curved Display a inteligentným osobným asistentom BMW Intelligent Personal Assistant, a preto je presne prispôsobený na ovládanie pomocou dotykovej obrazovky a hlasových pokynov vyslovených prirodzenou rečou.

BMW iDrive s funkciou QuickSelect: funkcie sa zobrazujú na jednej úrovni a možno ich aktivovať pomocou technológie rýchleho prístupu

Nová domovská obrazovka operačného systému BMW Operating System 9 vždy zobrazuje mapu navigačného systému, alebo inú individuálne konfigurovateľnú grafiku. Na rovnakej úrovni sa funkčné ikony zobrazujú vertikálne usporiadané na ovládacom displeji na strane vodiča. Vodič sa potom môže medzi nimi pohybovať zvislým potiahnutím prsta. Technológia rýchleho prístupu QuickSelect umožňuje priamy prístup k požadovanej funkcii bez toho, aby vodič musel prechádzať cez podmenu. Po zvolení príslušných nastavení stačí na návrat na domovskú obrazovku rýchle ťuknutie na domovskú ikonu na spodnom okraji displeja. Vedľa symbolu domova sa teraz nachádzajú symboly pre priamy prístup do ponuky ovládania klimatizácie, ponuky Všetky aplikácie a Apple CarPlay®/Android Auto™ (ak je aktivovaná).

Vďaka novej, plochej štruktúre menu sa funkcie a nastavenia ovládajú oveľa pohodlnejšie. Palubný digitálny obsah, rovnako ako hardvér v podobe zakriveného displeja BMW Curved Display, je navrhnutý tak, aby zvýšil pre značku BMW typické zameranie na vodiča. Aby sa zabezpečilo intuitívne ovládanie za jazdy, obsahujú grafické rozhranie a štruktúra menu usporiadanie vyvinuté spoločnosťou BMW Group Design, ktoré je konzistentné a typické pre značku.

Rozsah digitálnych služieb možno podľa potreby rozšíriť

Medzi štandardné funkcie aktualizovaného systému BMW iDrive patrí v novom modeli BMW X1 M35i xDrive najnovšia generácia cloudového navigačného systému BMW Maps. Okrem toho sú služby a aplikácie už predstavené v novom modelovom rade BMW X1 dostupné aj s operačným systémom BMW Operating System 9. Napríklad v novom modeli BMW X1 M35i xDrive možno používať aj BMW Intelligent Personal Assistant a ďalších hlasovo ovládaných asistentov, obchod BMW ConnectedDrive Store, aktualizácie softvéru na diaľku BMW Remote Software Upgrades, integráciu mobilných telefónov prostredníctvom Apple CarPlay®/Android Auto™ a režimy My Modes. Voľba na požiadanie dodávanej osobnej e-SIM tiež zaisťuje, že systém antén vozidla dokáže pracovať aj s mobilnou technológiou 5G.

Operačný systém BMW Operating System 9 kladie základy aj pre vysoko prispôsobiteľný výber doplnkových digitálnych služieb. Nová ponuka BMW Digital Premium poskytuje zákazníkom prístup k rozšírenému obchodu BMW ConnectedDrive Store. To znamená, že na základe predplatného môžu používať všetky aplikácie dostupné v ich krajine, napríklad na streamovanie hudby, príjem správ alebo hranie hier. BMW Digital Premium obsahuje aj vylepšené navigačné funkcie BMW Maps a rozšírenú funkcionalitu pre inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant plus ďalšie režimy My Modes. Medzi na želanie dodávané výhody patrí využitie dát pre všetky digitálne služby a aplikácie dostupné z BMW ConnectedDrive Store, vrátane streamovania hudby. BMW Digital Premium si možno stiahnuť do vozidla z obchodu BMW ConnectedDrive Store, cez aplikáciu My BMW, alebo na webe. Zákazníci si môžu vybrať z mesačných alebo ročných predplatných, pričom obe poskytujú maximálnu flexibilitu pri zostavovaní výberu digitálnych služieb prispôsobených ich osobným požiadavkám.

Značky: