Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Už 16. ročník IJSO sa konal v exotickom katarskom meste Doha. Mladí slovenskí vedci zaznamenali v najväčší úspech od roku 2008. Z medzinárodnej súťaže Olympiáda mladých vedcov (IJSO) si 6 žiakov slovenských škôl odnieslo 2 strieborné a 4 bronzové medaily.

V konkurencii viac ako tristo účastníkov z viac ako 70 krajín sme tak opäť dokázali, že naši žiaci sú schopní konkurovať aj svetovej špičke. Slovenskú delegáciu reprezentovali traja lídri: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Pál Somogyi a Zuzana Cocuľová a šesť súťažiacich: Adam Benjamín Plšek, Adam Džavoronok, Matej Rovder, Viktor Imrišek, Lujza Lukáčová a Alexandra Barančíková.

„Riešením teoretických úloh žiaci pochopili mechanizmus spracovania ropy, zistili prečo organizmy produkujú perly a analyzovali ako ťavy menia počas dňa teplotu, aby sa v horúčavách menej potili. Experimentom sa žiaci snažili rôznymi fyzikálnymi a chemickými pokusmi identifikovať, ktorá vodná vzorka je odsolená. V púštnej oblasti, v akej sa Katar nachádza, išlo o vysoko praktický problém, nakoľko krajina týmto spôsobom získava väčšinu pitnej vody,“ komentoval účasť žiakov na súťaži Pál Somogyi, ktorý sprevádzal národný výber žiakov.

Jeden z reprezentantov Slovenska, Viktor Imrišek, komentoval svoje zážitky nasledovne, “Páčilo sa mi, že okrem písania testov sme boli aj na pláži alebo v múzeách. Odnášame si odtiaľ veľa skvelých zážitkov. Spoznali sme miestnu kultúru a tradície. Počas vyše týždňa v Katare sme si našli kamarátov z celého sveta.”

Martin Chudjak, ktorý zodpovedá za národný výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku vyjadril spokojnosť s uplynulým ročníkom, “Tento rok sme s celým organizačným tímom intenzívne pracovali na propagácii súťaže, čo sa prejavilo zvýšeným záujmom o súťaž. Prihlásilo sa takmer 200 žiakov, čo je násobný nárast oproti minulému roku. Uvedomujeme si, že súťaž je pre žiakov náročná a ak v nej chcú uspieť, vyžaduje si to veľkú podporu aj od ich učiteľov. O to viac si vážime, že sa nájdu učitelia, ktorí prihlasujú svojich žiakov na súťaž pravidelne”

“Samotná súťaž je pre žiakov podľa mňa výzvou. Zároveň si myslím, že je pre chtivých žiakov neskutočným prínosom. Aby žiaci náročnú súťaž zvládli, vyžaduje si to niekoľkomesačnú systematickú prípravu v súčinnosti s učiteľmi v mimoškolskom čase, počas víkendov či prázdnin. Ak sa však súťaž vydarí, o to väčšia je potom radosť z úspechu,” opísala svoje skúsenosti so súťažou Slávka Čorejová, učiteľka zo ZŠ Šmeralovej v Prešove, ktorej žiačka Lujza Lukáčová tento rok reprezentovala Slovensko v Katare.

Okrem toho, že súťažiaci strávili dlhé hodiny v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní experimentov, našli si čas aj na spoznávanie Katarského štátu, známeho tiež pod prívlastkom „krajina čierneho zlata“, vďaka rozprávkovým zásobám ropy. Navštívili nové, len začiatkom roka 2019 otvorené, Katarské národné múzeum pripomínajúce skalný útvar známy ako púštna ruža a Múzeum islamského umenia, ktoré sa nachádza na umelo vytvorenom polostrove vybiehajúcom do Perzského zálivu. Zoznámili sa tiež s činnosťou Qatar Foundation (Katarskej nadácie), neziskovou organizáciou, pozostávajúcou z viac ako 50 subjektov pôsobiacich v oblasti vzdelávania, výskumu a rozvoja komunít. Zážitkom bol pre nich tiež výlet do Lusail Stadium, nového krytého moderného futbalového štadiónu, ktorý bol postavený pri príležitosti blížiacich sa futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022. Katar ako hosťujúca krajina postavila tento stánok pre 80-tisíc ľudí v úplne novej štvrti, ktorá vznikla práve v súvislosti s týmto športovým sviatkom.

Súťaž IJSO je zameraná na mladé talenty, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Koná sa každoročne v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sa vyberajú zo základných škôl na základe doterajších úspechov v súťažiach vo fyzike, chémii a biológii. Tohtoročnou novinkou bol školský experiment, ktorým si tiež mohli pripísať cenné body. Tí sa potom zúčastnia celoslovenského kola a najlepší z nich následne podstúpia pravidelnú prípravu, počas ktorej riešia veľa úloh podobných tým, ktoré sa môžu vyskytnúť na medzinárodnom kole súťaže. Rovnako si aj cibria zručnosti vo vykonávaní pokusov. Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Z neho šesť najlepších postupuje na medzinárodné kolo súťaže.

Súťaž sa koná pod záštitou Iuventy, nakoľko je však finančne náročná, môže sa na Slovensku konať len vďaka podpore partnerov, ktorými momentálne sú Nadácia Pontis a Univerzita Komenského.

Značky: