Tieto nelichotivé čísla priniesla dvojročná štúdia University of Sydney a Data61 CSIRO.

Z celkového počtu 2040 aplikácií bola každá nejakým spôsobom škodlivá. Ďalšie aplikácie požadovali neobvykle vysoké množstvo povolení, ktoré ani nepotrebovali ku svojmu fungovaniu, zatiaľ čo ďalšie mohli obsahovať dokonca aj malware. 

Do výskumu bolo zahrnutých približne 1 milión aplikácií z obchodu Google Play. Pomocou tejto štúdie bolo odhalené aj veľké množstvo falošných aplikácií bez škodlivého kódu, pričom aj tieto aplikácie požadovali neprimerané povolenia na prístup k údajom, ktoré ani nepotrebovali na fungovanie. Týkalo sa to napríklad aj známych titulov – Hill Climb Racing alebo Temple Run.

Na spracovanie všetkých testovaných aplikácií používali výskumníci neurónové siete a strojové učenie. Algoritmus bol nastavený tak, aby hľadal podobný textový popis a vizuálne podobné ikony k 10 000 najobľúbenejších aplikácií v Obchode Play. Algoritmus vykázal 49 608 potenciálnych hrozieb.

Pomocou nástroja VirusTotal bolo asi 7 246 aplikácií označených za škodlivé a 2 040 z nich boli falošné a vysoko rizikové aplikácie. Okrem toho, až 1 565 požadovalo najmenej päť citlivých oprávnení a 1 407 vkladalo reklamné knižnice tretích strán.

Aplikácie, ktoré boli v štúdii zahrnuté už boli odstránené a spoločnosť Google uvádza, že počet zamietnutých žiadostí sa v poslednom roku zvýšil o viac ako 55%. Rovnako vzrástol aj počet pozastavených aplikácií. V tomto prípade aj tento počet vzrástol až na 66%.

Zdroj: ComputerWorld

Prečítajte si aj:

Opustenie Androidu bola obrovská chyba, priznáva Bill Gates

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.