Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Od 23. apríla 1946, čiže od dátumu podania patentu, do roku 2021: sedemdesiatpäť rokov histórie, počas ktorých Vespa ovládla cesty celého sveta.

Obdobie, počas ktorého Vespa udávala nové trendy v oblasti spoločenských noriem, hudby i kultúry, sprevádzala rozvoj krajín a kontinentov a stala sa nadčasovou ikonou moderného života a vzorom talianskeho dizajnu a techniky.

Vespa

Vespa

Na oslavu 75. výročia kozmopolitnej značky Vespa vznikli k modelom Vespa Primavera S (125 cm3) a Vespa GTS Super Tech (125 a 300 cm3) špeciálne edície Vespa 75th Anniversario. V predaji budú od apríla, a to len v roku 2021.

Karosérie modelov Vespa 75th Anniversario, štandardne vyrobené z ocele, sa predstavujú v originálnej žltej metalíze Giallo 75th. Špeciálne navrhnutá farba pre nové edície je moderná svojou interpretáciou odtieňov, ktoré boli v móde v štyridsiatych rokoch minulého storočia a pripomína odkaz inovatívneho a módneho štýlu skútrov Vespa. Na bočných paneloch a prednom blatníku sú čísla 75 v ľahko tmavom odtieni, čo vytvára decentný a elegantný dvojtónový efekt, rovnako ako tradičná kravata v matne žltom odtieni „Giallo Pirite“ na prednej časti skútru.

Novinka je ďalej vybavená špeciálnym sedlom z nubukovej kože s lemovaním v šedom odtieni Grigio Fumo, ráfikmi kolies v šedej metalickej farbe s leštenými okrajmi a radom chrómových detailov, ako lamely na kravate, logo na prednom blatníku, rámik prístrojového panelu, kryt výfukov, spätné zrkadlá a – len v prípade modelu GTS – sklápacie stupačky pre spolujazdca.

Zadný nosič, ďalší charakteristický prvok edície Vespa 75th Anniversario, je tiež chrómový: na ňom je uchytená guľatá brašna, jej tvar imituje typický držiak náhradného kolesa. Brašna, vyrobená zo zamatovo jemnej nubukovej kože, má rovnakú farbu ako sedlo, je vybavená ramenným popruhom na jednoduché nosenie a rýchloupínacími klipsňami – na rýchle pripevnenie na nosič. Dodáva sa s vodeodolným poťahom. Rovnako, ako všetky špeciálne edície Vespa, je aj táto označená plaketou na dvierkach odkladacieho priestoru pred kolenami.

Pokiaľ ide o techniku, Vespa 75th Anniversario predstavuje špičku v modelovom rade Vespa: všetky modely tejto výročnej edície sú vybavené farebným 4,3” TFT displejom, pričom plne digitálny prístrojový panel umožňuje využiť možnosti konektivity Vespa MIA a prepojenie so smartfónom.

Okrem tohto, ku každému modelu Vespa 75th Anniversario, zákazník obdrží Welcome Kit, ktorý umocňuje exkluzivitu tejto špeciálnej oslavnej edície. Ten obsahuje elegantný taliansky šál zo žakárového hodvábu s ručne vyšívanými okrajmi, dobový oceľový štítok Vespa, osobnú knihu pre majiteľa a osem zberateľských pohľadníc s vyzobrazením ôsmich dekád histórie značky Vespa.

Vespa

Vespa

LEGENDA VESPA

V priebehu 75 ročnej histórie (spoločnosť Piaggio registrovala svoj patent 23. apríla 1946) a takmer 19 miliónov dodaných vozidiel na cesty piatich kontinentov, dala Vespa celému svetu nový spôsob prepravy, ktorý sa rozšíril na všetky cesty sveta a spojil mládež veľmi rozdielnych a vzdialených kultúr jednou unikátnou vášňou. Ako prvá značka skutočne globálnej mobility sa Vespa stala spojítkom medzi generáciami a dopravným prostriedkom všetkých sociálnych vrstiev, čím vytvorila kultúrny fenomén. Jej unikátne rysy sa stali symbolom pre fanúšikov z najrôznejších pomerov a kútov sveta. Ovplyvnila spoločenské trendy, hudbu i mládež, a sprevádzala rozvoj krajín a kontinentov, vrátane ich ekonomického boomu.

Od roku 2004, kedy bolo vyrobených 58 000 vozidiel, je rast značky Vespa obdivuhodne konštantný. Viac než 100 000 kusov bolo vyrobených v roku 2006, v roku 2017 to bolo už 180 000 kusov a v roku 2018 padla hranica 200 000 kusov.

Za poslednú dekádu bolo vyrobených a na cesty celého sveta dodaných viac než 1 800 000 nových skútrov Vespa.

Dnes je Vespa ešte globálnejšou značkou, než kedykoľvek predtým a je skutočne kozmopolitou. Vyrába sa v troch továrňach: Pontedera, odkiaľ sa Vespy dodávajú nepretržite od roku 1946  na európske a západné trhy, vrátane Severnej a Južnej Ameriky; továreň Vinh Phuc vo Vietname obsluhuje domáci trh a Ďaleký východ; a ultra moderná továreň v indickom Baramati, otvorená v apríli 2012 vyrába Vespy pre indický trh.