Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nezvyčajná doba prináša nezvyčajné riešenia. Koronavírusová pandémia stopla a pribrzdila nielen vrcholový šport, ale výrazne negatívne zasiahla aj do športovania najmenších. Zavreli sa školy, telocvične, nefungujú športové kluby a krúžky. Športový život a pohybové aktivity sa však, našťastie, úplne nezastavili. Tí najmenší sa môžu hýbať aj vďaka populárnemu projektu „Telesná na doma aj v triede“ z dielne O2  Športovej akadémie Mateja Tótha (O2 ŠAMT). O čo v ňom ide?

„Vytvorili sme videá na rozhýbanie najmenších – detí na prvom stupni základných škôl a v škôlkach. Ide o statické cvičenia s fyzioterapeutickým nádychom, ktoré je možno odcvičiť aj v stiesnených podmienkach v triede alebo doma. Deti sa nemusia ani prezliekať. V jednotlivých dieloch najnovšej, už tretej série videí, imitujeme rôzne športy – futbal, hokej, lyžovanie, atletiku/beh, plávanie, tenis, cyklistiku, hádzanú, gymnastiku a džudo,“ vysvetľuje športový riaditeľ O2 ŠAMT MICHAL TÓTH. „V jednom dieli nájdete 5 až 7-minútové cvičenia. Maťo je ústredná postava, pôsobí ako reálny učiteľ, ktorý deťom s cvičením pomáha. Ja som akoby postava z virtuálneho sveta, ktorá vedie cvičenie z veľkej obrazovky.“

O2 Športová akadémia Mateja Tótha v týchto dňoch pripravuje už tretiu sériu edukačných videí venovaných pohybu najmenších. Okrem súrodencov Tóthovcov v nich budú účinkovať malí školáci z Partizánskeho, ktorí na nakrúcanie do Bratislavy prišli s primátorom JOZEFOM BOŽIKOM. Videá zverejnené na YouTube však nie sú určené len pre členov O2 ŠAMT, ale pre kohokoľvek. Podľa nich si môžu zacvičiť deti kdekoľvek na Slovensku. Prvá séria videí bola dlhšia, natočilo sa ich vyše 20. Vznikali vyslovene ako domáce videá v spolupráci s trénermi z akadémie. Druhá séria sa už točila profesionálne v špeciálnych priestoroch, mala 10 častí. Rovnako 10-dielna bude aj tretia séria vznikajúca v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR).

„Doterajšie série našich videí sú mimoriadne úspešné, mali dovedna takmer jeden milión unikátnych videní, čo je naozaj pekné číslo a dôkaz, že ich využívajú mnohí učitelia i rodičia. Cviky nie sú vôbec náročné, ide najmä o to, aby sa deti zdvihli z gauča a rozhýbali sa,“ pripomína olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 MATEJ TÓTH. „Pevne veríme, že túto tretiu sériu dostaneme aj na televízne obrazovky.“

 Enormný záujem o videá z dielne O2 ŠAMT milo prekvapil i riaditeľku akadémie MÁRIU BEDLEKOVÚ. Priznala, že takmer milión videní v prípade doterajších dvoch sérií vôbec nečakala. „Keď prišla pandémia, spoločne s naším partnerom O2 sme premýšľali, čo ďalej a dospeli sme k takémuto nápadu. Pokryli sme – takisto ako predtým so založením akadémie pre deti mladšieho školského a predškolského veku – záujem, ktorý sa zrazu objavil v spoločnosti. Z reálnych tréningov sme plynule pokračovali v športovej príprave v on-line priestore.“

Matej Tóth potvrdzuje slová šéfky svojej akadémie a vraví, že keď vlani na jar prišla „korona“, iná alternatíva ako prejsť so športovou prípravou najmenších do virtuálneho priestoru nebola.

„Samozrejme, boli by sme najradšej, keby sa deti čím skôr vrátili do telocviční a k riadnemu športovaniu, na aké sme boli zvyknutí, ale vieme, v akej situácii je momentálne celý šport. Problémy špičky sú len vrchol ľadovca, ale športové podhubie v školách či kluboch sa ocitlo možno v ešte zložitejšej situácii,“ upozorňuje chodecký šampión. „Veľa detí totiž športuje v bežnom živote len na hodinách telesnej výchovy a s príchodom pandémie od marca minulého roka väčšina detí už nešportuje vôbec. Existujú i takí, ktorí sa vďaka zodpovedným rodičom a iniciatívnym trénerom hýbu v rámci možností, no my sme sa vytvorením série videí snažili o to, aby sa čo najviac detí hýbalo aspoň na diaľku v on-line svete, lebo početná skupina najmenších stratila prístup k športovaniu. Rozhodli sme sa prispieť k tomu, aby sa aj v tejto zložitej situácii čo najviac detí hýbalo či už doma alebo na improvizovaných hodinách telesnej výchovy v škole.“

Z úspechu videí, ktoré pripravila akadémia, sa teší aj IGOR TÓTH, generálny riaditeľ spoločnosti O2 Slovakia, ktorá so ŠAMT ako generálny partner spolupracuje už piaty rok. „Tých milión pozretí je perfektný základ pre ďalšiu spoluprácu, aby sme dosiahli spoločný primárny cieľ – aby sa deti aj teraz v období pandémie hýbali čo najviac,“ vraví a dopĺňa: „Aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO hovorí, že pre zdravý vývoj detí je nevyhnutná aspoň jedna hodina pohybu denne.“

Aktivity O2 ŠAMT si už všimla aj Európska komisia a črtá sa reálna šanca na užšiu spoluprácu s akadémiou. Uskutočnili sa už aj prvé rokovania a hovorí sa aj o možnosti rozšíriť projekt i do ďalších krajín Európskej únie. „Zásah videí bol veľmi veľký a všimli si ho aj v Bruseli, kde sa naň pozerajú ako na ukážkový, ako rozhýbať najmenšie deti. Pre O2 Slovakia i akadémiu je to veľká česť,“ prízvukuje Igor Tóth.

Videá venované cvičeniu najmenších školákov a škôlkarov z dielne O2 ŠAMT ocenilo nielen zahraničie, ale pozitívne ho vníma i vedenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Šéf rezortu BRANISLAV GRÖHLING i štátny tajomník zodpovedný pre šport IVAN HUSÁR dokonca osobne zavítali na nakrúcanie tretej série, ktorá vzniká v spolupráci s MŠVVaŠ SR.

„V rámci digitalizácie školstva chceme aj prepojenie so športom, a preto som rád, že ŠAMT prišla s nápadom vytvoriť videá s cvičeniami a rôznymi športovými aktivitami pre školákov. Takúto iniciatívu vždy podporíme,“ konštatuje minister školstva Branislav Gröhling. „Verím, že ich budeme môcť tiež využiť na portáli EDU TV, ktorý sme už spustili a je na ňom už teraz vyše 200 rôznych on-line vzdelávacích videí z rôznych oblastí.“

Podľa štátneho tajomníka Ivana Husára ministerstvu veľmi pomohlo, že O2 ŠAMT okamžite naskočila na digitálny režim a prišla s nápadom špeciálnych videí týkajúcich sa telesnej výchovy. „Veľmi nám to pomohlo, lebo telesná výchova je jeden z najťažších a najkomplikovanejších segmentov v rámci on-line vyučovania,“ pripomína Ivan Husár. „Úroveň tohto predmetu na prvom stupni ZŠ už aj tak pokrivkáva, a keď sa počas pandémie deti nemôžu hýbať ani v tom minime ako obvykle, je to zlé. Projekt videí vytvorených akadémiou chceme podporovať, lebo je zameraný práve na spomenutú problémovú skupinu detí. Pomôže nám pri realizácii telesnej výchovy v domácich podmienkach, pričom je výborné, že im s cvičeniami pomáha Maťo Tóth, ktorý je pre mnohé z nich veľký vzor. Chceme vytvoriť systém modulov pre školy, a kto príde s podobným nápadom ako tento, určite sa od nás dočká podpory.“

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.