Spoločnosť Synology uviedla na tohtoročnom CeBITe celú hromadu noviniek. Je vidno, že tu bol úspešný rok. My sme si preto zašli za produktovým manažérom Synology, pánom Ľubomírom Tománym a zistili sme konkrétne, ako sa tento tradičný výrobca vyspelých NAS serverov na túto výstavu pripravil.

Ako sme zistili, spoločnosti Synology sa celkom darí, stále sa spoločnosť nachádza v etape dvojciferného rastu a drží prvenstvo čo sa týka segmentu domácich NAS a aj segmentu malých a stredných podnikov.

Hardvérové novinky

Ako prvé sme na stánku Synology našli Wi-Fi router s označením RT1900ac. Ten je môže byť pripojený rýchlosťou až 1900 Mbit/s a je určený pre štandard Wi-Fi 802.11 ac. Softvérovo je veľmi podobný klasickému NAS serveru, používateľské rozhranie je podobné ako pri iných produktoch od spoločnosti Synology. Napriek tomu, že je to v skutočnosti router, dajú sa tu využívať funkcie obdobné NASu. K routru sa dá pripojiť externý pevný disk alebo pamäťová SD karta, môžete si sem nahrať filmy, fotky a pod. Multimediálne aplikácie sú potom totožné s inými NAS servermi. Zároveň máte k dispozícii nástroje pre správcov siete. Môžete tak kontrolovať rýchlosť špecificky pre konkrétne produkty v sieti alebo pre používateľov. Dá sa zistiť, aké stránky konkrétny používateľ navštevoval a limitovať niektoré procesy a aplikácie v sieti. Využiť sa dajú aj verejne dostupné zoznamy nevhodných stránok a sami si ich môžete prispôsobovať.

synology_RT1900ac

Ďalším zaujímavých produktom je DS2015xs, čo je produkt určený pre podnikový segment, hlavne menšie a stredné firmy. Jeho základom sú dva 10 Mbit/s sieťové moduly, zákazník bude mať k dispozícii rýchlosť až 1,5 Gbit/s (ak má na to vhodné sieťové prostredie). K dispozícii je aj systém vysokej dostupnosti, kedy sa dáta neustále replikujú a v prípade výpadku niektorého z diskov nedôjde k žiadnemu prerušeniu služieb pre zákazníkov. Cena tohto NAS je len 1100 Eur, čo je vzhľadom k poskytovanému výkonu výhodné.

Softvérová výbava DiskStation Manager 5.2 beta

Čo sa týka softvérového vybavenia tesne pred výstavou CeBIT Synology uviedol beta verziu systému DiskStation Manager 5.2, ktorý je aktuálne na stiahnutie na stránke www.synology.com. Hlavné novinky sú v štyroch oblastiach.

DSM_52_beta_nowat

Prvá sa týka CloudStation, čo je cloudová aplikácia na prevádzku verejného aj súkromného cloudu z NAS servera. Funguje to podobne ako populárne služby ako je Dropbox, GoogleDrive či OneDrive, ale NASka a dáta sú vždy u vás doma a máte na nimi plnú kontrolu. Limitovaní ste len počtom nakúpeného diskového priestoru. CloudStatuon si potom vytvorí priečinok na vašom počítači a na NASke. Tento priečinok sa neustále synchronizuje, dajú sa k nemu pripojiť tablety a smartfóny iOS i Android. Celé nastavenie je veľmi jednoduché, ale k dispozícii sú aj pokročilé funkcie. Ide napr. o nastavenie rôznych práv používateľov, prístup k jednotlivých sub-priečinkov, obmedzenie dátového toku po prekročení limitov a pod.

Po novom sa môžete priamo prepojiť s cloudami tretích strán (Dropbox, GoogleDrive). Toto celé teraz funguje bez zložitého nastavovania a naozaj priamo, len z prostredia prieskumníka v DiskStation Manager. Funguje dokonca aj možnosť presunu dát medzi verejnými cloudami cez prostredie DM 5.2, pričom dáta vôbec fyzicky neprejdú do vášho domáceho NAS serveru.

Druhou novinkou v DM 5.2 je nové rozhranie v operačnom systéme Microsoft Windows. Synology má totiž aj desktopovú aplikáciu, kde si nastavujete všetky detaily ohľadom synchronizácie. Teraz ale môžete priamo z kontextového menu prieskumníka vo Windows aj prechádzať historické verzie v rámci CloudStation. Priamo z prostredia Windows si tak môžete prezrieť, ako ste pracovali na projekte, zvoliť si nejakú staršiu verziu a obnoviť si ju. Rovnako sa dá vygenerovať aj unikátny link na stiahnutie a tento potom zdieľať.

DSM-5.2-Beta_nowat

Tretím vylepšením novej verzie DiskStation Manager je aplikácia Docker. Ide o opensource platformu pre virtualizáciu. Používateľom to umožňuje prístup k tisícom aplikácií, ktoré nie sú primárne určené pre NAS od Synology. Vo vzniknutom repozitári si môžete prechádzať tieto aplikácie, vidíte ich hodnotenie a ľahko si ich stiahnete a nainštalujete.

Všetky NAS od Synology majú aj možnosť zálohovať dáta na ďalších serveroch od tohto výrobcu alebo cez služby tretích strán ako je Amazon S3. V novej verzii pribudla možnosť prechádzania historických dát na úrovni súborov.

V minulosti totiž bolo nutné obnoviť celú zálohu a až potom ste mohli vybrať príslušný súbor. Aj kvôli jednému súboru tak bolo nevyhnutné obnoviť neraz aj 1 GB dát. Teraz je možné prechádzať tieto zálohy a priamo si príslušný súbor vybrať. Ľahko a rýchlo tak nájdete presne to, čo hľadáte. Pribudol aj systém chytrej recyklácie záloh. Ak je naplnená kvóta (napr. objemom dát alebo počtom inkrementálnych záloh), potom DiskStation Manager 5.2 začne riešiť úlohu, ako sa zbavovať starých verzií na uvoľnenie priestoru. Doteraz sa používal systém automatického mazania najstaršej zálohy, teraz sa to dá riešiť inteligentnejšie. Napr. počas prevádzky sa bude zálohovať každú hodinu, ale neskôr sa tieto hodinové záznamy zmažú a ostane záloha už len za konkrétny deň, Neskôr sa to dá to isté urobiť s prechodom dní na týždne. Máte tak pomerne presnú zálohu, ale neplytváte zbytočne priestorom.

Ďalšie informácie o NAS serveroch a softvérovej výbave nájdete na stránke www.synology.com, kde sú aj špeciálne webináre vedené aj v češtine. Stačí ak si do YouTube zadáte kľúčové slovo „Synology GmbH“ a získate prehľad o jednotlivých webinároch.

Viac o prezentácii Synology na výstave CeBIT aj v rozhovore s proiduktovým manažérom Lubomírom Tománym

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.