Úradné zásielky už nechodia podnikateľom do klasických poštových schránok, ale elektronicky. Výhodou štátnej e-schránky je, že ju na rozdiel od tej klasickej netreba kontrolovať denne. O každej novej pošte vám príde upozornenie na vami vybraný e-mail či SMS.

Od 1. júla 2017 slovenským firmám nechodia od úradov obálky. Štátne inštitúcie, ale aj samosprávy, súdy, notári či exekútori majú od tohto termínu povinnosť komunikovať s podnikateľmi elektronicky. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) aktivovala na doručovanie všetky schránky právnických osôb zapísaných v obchodnom registri a so sídlom na Slovensku.

Neznamená to, že predstavitelia firiem sa musia do schránky prihlásiť každý deň. „Používatelia si môžu nastaviť oznámenia na nimi vybranú e-mailovú adresu či mobilné číslo. Ak im bude doručená nejaká zásielka, dostanú mail či SMS-ku,“ vysvetľuje generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár. E-schránku tak netreba kontrolovať denne ako klasické poštové schránky, používateľovi stačí na nastavenie oznámení jeden prístup. Následne do e-schránky vstúpi až vtedy, keď mu od úradov príde zásielka.

Do firemných elektronických schránok majú umožnený prístup všetci ich štatutári. Tí v schránke nemusia pracovať sami. Jej správou môžu poveriť elektronicky alebo listinne niekoho, komu dôverujú.

„Dostať sa do schránky a prečítať si tak dôležité správy od úradov môžu iba tí štatutári alebo nimi poverené osoby, ktoré majú občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom,“ upozorňuje N. Molnár. Tieto prvky zabezpečujú, že k citlivým údajom sa nedostane nikto nepovolaný. Ak ešte svoj čipový občiansky s bezpečnostným kódom nemáte, môžete si ich vybaviť na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov.

AKO SI NASTAVIŤ NOTIFIKÁCIE?

 • Pomocou občianskeho preukazu s čipom sa na portáli Slovensko.sk prihlásite do svojej elektronickej schránky
 • V prostredí novej schránky vľavo dole nájdete tlačidlo „Nastavenia“
 • V ľavej lište kliknete na tretiu položku: „Nastavenia oznámení“
 • V hlavnom poli vyberiete priečinok „Prijaté“
 • Notifikácie si môžete nechať zasielať na už zadané kontaktné údaje, prípadne ich zmeniť či pridať ďalší e-mail
 • Pozrite si aj prehľadný návod aj s obrázkami, ako postupovať v prostredí novej schránky
 • Ak uprednostňujete prácu v starom dizajne schránok, tu je pre vás videonávod

 

 DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE

 • Od 1. júla 2017 sú firmám so sídlom v SR zapísaným v obchodnom registri zasielané úradné rozhodnutia či oznámenia výhradne prostredníctvom elektronických schránok.
 • Do elektronickej schránky je možné prihlásiť sa cez portál Slovensko.sk.
 • Na prístup do schránky je potrebný občiansky preukaz s čipom s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK), počítač, prístup na internet, čítačka a príslušný softvér.
 • O vydanie občianskeho preukazu s čipom či aktiváciu bezpečnostného osobného kódu môžete požiadať na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov na celom Slovensku.
 • Potrebné aplikácie aj návody nájdete na portáli Slovensko.sk, v pracovných dňoch vám ochotne pomôžu pracovníci ústredného kontaktného centra na +421 (0)2 35 803 083.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.