Na našich cestách za inteligentnými domami sme tento raz zavítali do Rakúska. V Kitsee žije silná komunita Slovákov a okrem bytoviek je tu aj blok rodinných domov. Býva v ňom Borislav Benedek, ktorý je zároveň aj jeho architektom. Navrhol si teda vlastný dom a stále si ho upravuje. Ide o nízkoenergetický dom s využitím prírodnej energie a tepelných izolácií Isover.

Je to dom, ktorý sa nachádza v oblasti veterných vrtúľ, ktoré z Rakúska asi všetci poznáme. Tie vrtule tu však nie sú náhodne, je to totiž oblasť, kde väčšinu roka fúka pomerne silný vietor.

Výhľad zo záhady je úžasný

Výhľad zo záhrady rodinného domu je úžasný

Skonštruovať potom dom, v ktorom silu vetra až tak necítiť a v podstate ju využiť vo svoj prospech, to chce naozajstný kumšt. Architektovi Borislavovi Benedekovi sa to podarilo, jeho dom má otvorenú terasu, ktorá je veľmi dobre chránená voči vetru a dá sa na nej pohodlne oddychovať. Podlaha terasy je vytvorená z odolného afrického dreva a výhľad z nej  je výnimočný. Pokiaľ to naozaj nechcete, veterné vrtule z nej nevidíte a to ani zo žiadneho okna z domu.

Vrtule z vnútornej časti domu ani z terasy neuvidíte

Vrtule z vnútornej časti domu ani z vonkajšej terasy neuvidíte

Súčasťou domu je aj menšie átrium, ktoré sa nachádza medzi obývačkou a detskou izbou. Napriek tomu, že átrium smeruje na juh, k prístupovej ceste, zvonka do neho nie je vidieť. Vo vnútri domu takmer nenájdete dvere, všetko je vzájomné prepojené. V dome aktuálne žijú tri osoby a spojený priestor posilňuje ich vzájomný život.

Menšie átrium oddeľuje detskú izbu a obývačku a zvonka do neho nie je vidieť

Menšie átrium oddeľuje detskú izbu a obývačku a zvonka do neho nie je vidieť

Svetlá sú riadené inteligentne, z centrálnej časti si volíte konkrétnu miestnosť na osvetlenie a tiež typ osvetľovacej scény. Nad jedálenským stolom je lampa, ktorej poloha sa dá v širokom meradle meniť. V dome je ticho a v podstate necítite ani vplyv vetra, ani to, že na druhej strane ulice sú už bytovky. Do ulice totiž vedú okná len pre niektoré miestnosti, ako je práčovňa a je tu prístup do garáže.

Toto je pohľad od cesty, pričom dom je od nej úplne oddelený

Toto je pohľad od cesty, pričom dom je od nej úplne oddelený

Stavba má veľké presklenie, kvôli silnému vetru sa tu však nedajú použiť klasické žalúzie. To je v tomto prípade minimalizované na sieťky a nahradené ekologickým chladením zo stropu. Na chladenie sa využíva systém zem-voda.

Takto to vyzerá v kuchynskom kúte

Takto útulne to vyzerá v kuchynskom kúte

Toto je priestranná obývačka

Toto je priestranná obývačka s efektným výhľadom

Dvere v tomto dome prakticky nenájdete, Priestor je vzájomne prepojený

Dvere v tomto dome prakticky nenájdete, Priestor je vzájomne prepojený

Z  hlbinných vrtov sa čerpá voda s teplotou okolo 8 °C a tá sa potom používa na stropné chladenie. Toto sa dá využiť aj na vykurovanie, aj keď je tu k dispozícii aj stenové a podlahové vykurovanie. Súčasťou domu je však aj krb (v tejto časti Rakúska je jeho inštalácia v dome povinná).

Ide pritom o nízkoenergetický typ domu. Dom má kvalitné okna s trojskalmi a kvalitnými rámami. Na izoláciu sa použili tepelné izolácie Isover.

Vladimír Balent, špecialista firmy ISOVER

Vladimír Balent, špecialista firmy Isover

O týchto tepelných izoláciách nám povedal viac špecialista z tejto firmy, Ing. Vladimír Balent. Podľa jeho slov je sokel, spodná stavba zateplená extrudovaným polystyrénom Styrodur o hrúbke 15 cm, podlaha je izolovaná 17 cm sivým polystyrénom. Fasádu, teda nosné murivo tvorí tehla s hrúbkou 25 cm a biely fasádny polystyrén s hrúbkou 20 cm. Strecha je zaizolovaná sivým polystyrénom s hrúbkou 30 cm. Merná potreba tepla na vykurovanie tohto domu je tak 34 kW, a teda ide o nízkoenergetický dom.

Borislav Benedek, majiteľ a architekt domu

Borislav Benedek, majiteľ a architekt domu

Pred domom je veľká zelená záhrada, ktorá je spojená s vedľajším pozemkom, ktorého majiteľ je brat architekta. Aj bratov dom navrhol Borislav Benedek. Ten je však na rozdiel od jeho domu dvojpodlažný. Bratia však môžu využívať aj tretí pozemok, o ktorý sa starajú. Dom má zabezpečovací systém a vo vnútri je veľmi príjemná atmosféra.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.